
Odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień?
Przede wszystkim należy stwierdzić, że w żadnym przypadku mleko kobiece nie jest szkodliwe. Jeśli dwu- czy trzylatek ma ochotę ssać pierś, nie czyni sobie, ani matce tym szkody. Tym bardziej, jeżeli obie strony czerpią z tego przyjemność. Potrzeba ssania gwarantuje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ukojenia oraz utrwala więź uczuciową z matką. Jest jednak oczywiste, że podawanie piersi kiedyś trzeba zakończyć. W sensie fizycznym zaprzestanie karmienia na ogół nie przysparza kobiecie trudności. Przestaje ona wytwarzać mleko, gdy dziecko nie jest regularnie przystawiane do piersi. W niektórych przypadkach mimo zaprzestania karmienia, mleko jest nadal produkowane – wówczas należy zwrócić się do lekarza specjalisty po odpowiednie lekarstwa.
Jak pomóc dziecku w tym trudnym dla niego czasie odstawiania od piersi?
Bywa, że dla wielu dzieci, zakończenie karmienia piersią jest bardzo trudne. Niektóre dzieci można odstawić od razu, inne wymagają wdrożenia stopniowych działań. W tym trudnym okresie przejściowym trzeba dziecko często przytulać, być pełną zrozumienia, ale także konsekwentną.
Wyróżnia się następujące rodzaje, sposoby odstawienia od piersi:
- SAMOODSTAWIENIE – dziecko decyduje o tym, kiedy kończy ten etap. Rezygnuje z kolejnych karmień, zostawiając ich coraz mniej. W końcowym etapie zostawia tylko te najważniejsze dla siebie karmienia, aż finalnie przestaje zgłaszać się po pierś. Jest to najbardziej pożądany rodzaj odstawienia, ponieważ przebiega w naturalny sposób, podyktowany decyzją dziecka.
- ODSTAWIENIE CZĘŚCIOWE – wyeliminowanie karmień lub zachowań najbardziej męczących dla matki, lub pozostawienia tych karmień, które są najważniejsze dla dziecka. Zazwyczaj są to karmienia nocne.
- ODSTAWIENIE PLANOWANE – ta metoda jest najbardziej zbliżona do naturalnego procesu kończenia karmienia. Polega na opuszczaniu jednego karmienia na kilka dni/tydzień. Wyznaczamy datę końcową i konsekwentnie trzymamy się planu.
- ODSTAWIENIE NAGŁE – zwykle wymuszone nagłą sytuacją (wyjazd, choroba, leki) a czasem brakiem powodzenia w odstawieniu planowanym. Jest bardzo trudne i wymaga stałej kontroli piersi, ponieważ grozi zastojem pokarmu. Objawem ubocznym mogą być także kłopoty emocjonalne matki. Jeśli odstawiane dziecko ma mniej niż 12 miesięcy – jego dietę trzeba uzupełnić mlekiem modyfikowanym. W tym przypadku z pomocą przychodzą innowacyjne butelki do karmienia Mimijumi, które odzwierciedlają pierś mamy, tworząc znane dziecku doznania żywieniowe. Kolory i miękkie tekstury nadają butelkom Mimijumi charakterystyczny wygląd, przyciągający wzrok dziecka. Team Baby and Mam rekomenduje starszym dzieciom butelkę Very Hungry Mimijumi 240ml, natomiast młodszym pociechom – butelkę Mimijumi Little Hungry 120ml.
Jeżeli zastanawiasz się jaka butelka będzie najlepsza w tym trudnym okresie koniecznie zajrzyj do naszego wpisu "Jaka butelka do karmienia noworodka?" Gdzie zebraliśmy kilka najważniejszych porad: butelka silikonowa czy szklana, ilu butelek potrzebuję, jaki smoczek...
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Praktyka:
- NIE ODMAWIAJ – NIE PROPONUJ – karm tylko wtedy, gdy dziecko bardzo wyraźnie się tego domaga. Noś ubranie utrudniające dostęp dziecka do piersi. Bardzo ważne jest także, aby nie budzić skojarzeń. Przykładowo: nie siadaj w fotelu, w którym zwykle karmisz, nie trzymaj dziecka w pozycji do karmienia.
- WYBIERAJ KARMIENIA – niektóre z nich, takie jak karmienie przed snem, są dla dziecka bardzo ważne. Dlatego w pierwszym etapie odstawienia od piersi pozostaw je. Natomiast wyeliminuj karmienia mniej ważne z punktu widzenia dziecka. Starszym dzieciom można spróbować wytłumaczyć, że upragnione mleczko z piersi mamy otrzymają później. Warto także pamiętać, aby niepotrzebnie nie wydłużać czasu karmienia. Niezwykle pomocne mogą być wszelkie próby odwrócenia uwagi, takie jak wspólna zabawa. Bardzo pomocne w tym celu mogą okazać się kolorowe i bezpieczne zabawki drewniane. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór zabawek dla dzieci na każdym etapie rozwoju. Szczególnie polecamy drewniane zabawki z naszej oferty. Idealne będą te od Tender Leaf Toys, czyli nowej marki na naszym rynku. Nieco starsze dzieci mogą sprawdzić się układając drewniane klocki Janod. Wspólna zabawa pomoże maluchowi zapomnieć o piersi a jednocześnie da przekonanie, że wraz z piersią nie traci bliskości mamy.
- PILNUJ, ABY DZIECKO NIE BYŁO GŁODNE – dotyczy to dzieci, które są na etapie rozszerzania diety oraz wszystkie te, których podstawą żywienia nie jest wyłącznie mleko. Posiłki podawaj w atrakcyjny sposób, w porach, w których przypadało karmienie piersią. Pamiętaj, aby mieć pod ręką zdrowe przekąski.
- ZAANGAŻUJ POZOSTAŁYCH CZŁONKÓW RODZINY – jest to ogromne ułatwienie dla wszystkich. Gdy dziecko chce ssać pierś, tata może wziąć je na ręce, przytulić, opowiedzieć bajkę lub podać mleko przez butelkę. Kiedy robi to matka, bliskość jej piersi przypomina maluchowi rozkosze ssania i może zniweczyć cały wysiłek.
- GDY DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ Z BUTELKI – warto wypróbować nowy typ smoczka – dzieci często wolą silikonowe niż gumowe. W przypadku starszych dzieci możesz użyć kubeczka "z dzióbkiem". Rekomendujemy szklany kubek niekapek z uchwytami Everyday Baby, który będzie służył dziecku przez wiele miesięcy. Jeżeli wraz z odstawianiem dziecka od karmienia piersią próbujesz rozszerzać dietę malucha to rekomendujemy przyjrzeć się produktom Everyday Baby. Ta wywodząca się ze Szwecji marki posiada w ofercie nie tylko butelki i kubki, ale także jakże przydatne przy rozszerzaniu diety sztućce, silikonowe miseczki, czy silikonowe śliniaki z kieszonką.