• Promocje

 • Nowości

 • Dziecko

 • Rodzice

 • Na spacer

 • Kolekcje

 • Prezenty

 • Wyprawki

 • Blog

 • O nas

 • Opcje przeglądania

  Puzzle sensoryczne to doskonała zabawka dla niemowląt i małych dzieci. Na tym etapie rozwoju niezwykle istotna jest bowiem sensoryka - nauka poprzez pobudzanie zmysłów, czyli wzroku, słuchu, dotyku czy węchu.

  Puzzle dźwiękowe Sailors Bay / Little Dutch
  szt.
  Puzzle dźwiękowe Sailors Bay / Little Dutch
  Producent: Little Dutch
  Cena: 119,00 zł
  szt.
  Puzzle ewolucyjne dotykowe Zwierzątka / Auzou
  szt.
  Puzzle ewolucyjne dotykowe Zwierzątka / Auzou
  Producent: Auzou
  Cena: 78,00 zł
  szt.
  Puzzle drewniane Codzienne historie / Auzou
  szt.
  Puzzle drewniane Codzienne historie / Auzou
  Producent: Auzou
  Cena: 79,00 zł
  szt.
  • nowość
  Puzzle sensoryczne 20 elementów Wycieczka do zoo / Janod
  szt.
  Puzzle sensoryczne 20 elementów Wycieczka do zoo / Janod
  Producent: Janod
  Cena: 95,00 zł
  szt.
  • nowość
  Silikonowy gryzak - puzzle tęczowe/ Jellystone
  szt.
  Silikonowy gryzak - puzzle tęczowe/ Jellystone
  Producent: Jellystone
  Cena: 79,00 zł
  szt.
  Silikonowy gryzak - puzzle pastelowe/ Jellystone
  szt.
  Silikonowy gryzak - puzzle pastelowe/ Jellystone
  Producent: Jellystone
  Cena: 79,00 zł
  szt.

  W przypadku puzzli sensorycznych młody człowiek ma do czynienia z połączeniem różnych bodźców: wzroku i słuchu czy wzroku i dotyku. W praktyce wygląda to tak, że zwykłe z pozoru puzzle wydają dźwięki lub odznaczają się szczególną fakturą, którą malec może badać swoimi paluszkami. Dzięki temu układanka staje się jeszcze korzystniejsza dla rozwoju dziecka i jeszcze bardziej dla niego interesująca.

  Puzzle sensoryczne dla dzieci co rozwijają?

  Rodzice często pytają o puzzle sensoryczne dla dzieci. Co rozwijają układanki tego typu? Warto wiedzieć, że produkty z tej kategorii łączą korzyści układania zwykłych puzzli z doznaniami sensorycznymi, które są szczególnie ważne w rozwoju i kształceniu najmłodszych. Poza tym więc, że puzzle sensoryczne z aplikacjami rozwijają zdolność logicznego myślenia, koordynację ruchową, małą motorykę czy wyobraźnię przestrzenną, intensywnie stymulują mózg dziecka poprzez dodatkowe bodźce. Dzięki czemu:

  • ułatwiają skupienie się na zadaniu,
  • uczą kontrolowania emocji,
  • pokazują sposób korzystania ze zmysłu dotyku. 

  Świetnie sprawdzają się również jako zabawa na wyciszenie przed snem lub zabawa-odpoczynek.

  Puzzle sensoryczne w integracji sensorycznej

  Istnieje mnóstwo zabawek sensorycznych, ale puzzle to jedne z najlepszych wyborów dla małego dziecka. Jaką rolę odgrywają puzzle sensoryczne w integracji sensorycznej? Podczas ich układania pracuje zarówno wzrok, jak i dotyk dziecka, dlatego do mózgu małego człowieka mogą docierać jednocześnie różne bodźce i informacje. Ponieważ maluch najlepiej uczy się właśnie poprzez bodźcowanie i zabawę, jest to dla niego najskuteczniejszy sposób na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Ze względu na ogromny wpływ integracji sensorycznej na ogólny rozwój dziecka, warto podawać maluszkowi puzzle sensoryczne nawet w przypadku, kiedy ten z pewnością nie poradzi sobie jeszcze z ich samodzielnym ułożeniem. W tym przypadku najistotniejsze jest bowiem badanie zabawki paluszkami. 

  Jak wyglądają puzzle sensoryczne?

  Puzzle sensoryczne od tych tradycyjnych odróżnia przede wszystkim forma, która stymuluje jednocześnie nie tylko wzrok dziecka - za pomocą kolorów i przyjaznych postaci przedstawionych na obrazkach - ale również słuch i dotyk za pomocą dźwięków i tekstur materiałów, jakimi pokryte zostały elementy układanki. Istnieją puzzle sensoryczne, które wydają dźwięki po ułożeniu ich we właściwy sposób. Istnieją też puzzle sensoryczne z aplikacjami, które pozwalają dziecku poczuć miękkie i ciepłe futerko różnych zwierzątek. Jest to nie tylko sprawdzony sposób na pobudzenie do pracy różnych ośrodków mózgu dziecka, ale również prosta metoda na zachęcenie malucha do nauki przez zabawę. 

  Puzzle sensoryczne odpowiednie dla najmłodszych

  Puzzle sensoryczne w przeciwieństwie do zwykłych puzzli są z reguły solidniejsze i bardziej wytrzymałe, a nierzadko również zdecydowanie większe, dzięki czemu lepiej leżą w malutkich rączkach dziecka, które jeszcze nie do końca precyzyjnie posługuje się nimi podczas zabawy. Taką wersję puzzli można podać  nawet niemowlakowi, który samodzielnie siedzi i interesuje się swoim otoczeniem. Oczywiście, kilkumiesięczne niemowlę nie ułoży samodzielnie puzzli sensorycznych, ale może skorzystać już z ich bodźcowania poprzez oglądanie poszczególnych elementów i badanie ich opuszkami palców. Z czasem warto pokazywać maluchowi, w jaki sposób każdy z nich pasuje do określonego miejsca. To stopniowo nauczy dziecko logicznego myślenia i zależności przyczynowo skutkowych. Z miesiąca na miesiąc malec będzie coraz bardziej świadomie bawił się swoim zestawem puzzli, a z czasem z pewnością całkowicie samodzielnie rozwiąże zagadkę ich prawidłowego ułożenia. Puzzle sensoryczne warto podarować przede wszystkim dwulatkowi, który na tym etapie rozwoju będzie w stanie wykorzystać taką zabawkę zarówno jako źródło rozrywki, jak i nauki.

  Polecamy także książeczki dla dzieci oraz układanki logiczne.

  POKAŻ WIĘCEJ

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl