Zabawki kontrastowe dla niemowlątSposób w jaki niemowlęta postrzegają rzeczywistość bardzo różni się od tego jak widzimy ją my, dorośli. W ciągu pierwszych kilku miesięcy noworodek widzi 30 raz gorzej niż jego rodzice. Obraz jest niewyraźny i rozmazany. Badania dowodzą, że na początku życia niemowlęta nie rozróżniają pojedynczych barw, jedynie silne kontrastowe połączenia barw.

Pierwsze dni i tygodnie życia noworodka mają ogromne znaczenie dla jego rozwoju psychofizycznego - kształtują to, jakie w przyszłości będzie maleństwo. Warto pamiętać o tym, że zadaniem rodzica jest dostarczenie dziecku w tych dniach odpowiedniej ilości czułości, troski, ale także bodźców, wspomagających jego rozwój. Dzięki temu umysł naszego dziecka będzie rozwijał się w prawidłowy sposób, wciąż stymulując noworodka do rozwoju, co jest bardzo ważne we wczesnych etapach życia Małego Człowieka. Pozwala mu poznawać otoczenie i zaczynać powoli je rozumieć. 

Dlatego właśnie kontrastowe zabawki dla niemowląt to najlepszy wybór jakiego mogą dokonać rodzice wybierając coś dla swojego maluszka. Dzięki tym wyjątkowym zabawkom, już od pierwszych chwil życia dziecka wspieramy jego rozwój i pozwalamy zmysłowi wzroku kształtować się w odpowiednim tempie. Dzięki swoim kontrastowym barwom zabawki nie dostarczają maluszkom przesadnej ilości bodźców, co pozytywnie wpływa na nastrój dziecka. Jest ono o wiele bardziej spokojne i nie ma problemów z zasypianiem.

Zabawki kontrastowe - czym są? 

Zabawki kontrastowe, to rodzaj zabawek, które z założenia składają się z trzech barw: 

  • bieli, 
  • czerni, 
  • czerwieni. 

Najczęściej zabawki kontrastowe mają postać książeczek, kostek do zabawy czy mat, na których znajdują się obrazki. Zadaniem zabawek kontrastowych dla niemowląt jest skupienie ich uwagi. Dlatego najczęściej mają one proste kształty i są dostosowane do ich potrzeb i umiejętności - niemowlęta nie potrafią początkowo chwytać przedmiotów czy używać ich do zabawy tak, jak starsze dzieci - nabywają umiejętności motorycznej zabawy z czasem, dlatego zabawka kontrastowa ma skupić uwagę niemowlaka i sprawić, że za jej pomocą będzie poznawał kształty czy nawiązywał coraz głębszą relację z rodzicami podczas pierwszych zabaw. 

Zabawki kontrastowe - dlaczego takie kolory? 

Każdy rodzic chce, aby świat jego dziecka był pełen radości i kolorów, dlatego zabawki kontrastowe dla niemowląt w czerni, bieli i czerwieni mogą na początku budzić sceptyczne podejście. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to przypadkowy wybór. Noworodek, wkraczający z czasem w okres niemowlęcy nie widzi początkowo innych kolorów - jeśli więc pokażemy mu zielone, żółte i niebieskie barwy, to malec początkowo nie dostrzeże ich uroku, ponieważ nie ma jeszcze na tyle wykształconego zmysłu wzroku, aby był do tego zdolny. 

Wzrok dziecka w początkowych miesiącach życia. 

Wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem u noworodka - dzieci doskonale słyszą, czują, uczą się dotyku, ale nie widzą tak ja my. Naukowcy uważają, że dziecko widzi 30 razy gorzej niż średni dorosły - oznacza to, że jego percepcja świata za pomocą zmysłu wzroku znacznie różni się od naszej - za pomocą zabawek kontrastowych dla niemowląt możemy poprawić komfort patrzenia dziecka. Ważne jest także to, że nasze dziecko nie widzi przedmiotów, które są od niego znacznie oddalone - średnio maleństwa widzą przedmioty, które znajdują się w promieniu 20 centymetrów od nich. To, co znajduje się dalej jest poza ich sferą percepcji. 

My, dorośli jesteśmy w stanie dostrzec przedmioty, które znajdują się w odległości kilku metrów od nas - jednak niemowlaki nie mają takiej umiejętności. Warto pamiętać o tym podczas zabawy z dzieckiem, bo to, co widoczne i oczywiste dla nas wcale nie jest takie dla malucha. Ważne jest także to, jak długo dziecko skupia swoją uwagę na tym obrazku czy przedmiocie - dorosła osoba może wpatrywać się w dany przedmiot właściwie bez ograniczeń z kolei dziecko początkowo skupia swoją uwagę na zabawce kontrastowej jedynie przez 10 sekund. 

Jakie zalety mają zabawki kontrastowe? 

Główną zaletą zabawek kontrastowych dla niemowląt jest to, że są dla nich po prostu dostrzegalne - niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, zwłaszcza w początkach rodzicielstwa, jak bardzo nasze dziecko różni się od nas, z czasem zauważymy, że nie interesują go obrazy, wiszące na ścianie czy postacie, snujące się w telewizorze. Wynika to z tego, że nasze dziecko nie postrzega ich tak ja my - w tych samych barwach oraz z takim skupieniem. 

Zaletą zabawek kontrastowych jest ich wpływ na rozwój niemowlęcia - początkowo dziecko jest stanie skupić swoją uwagę na przedmiocie przez około 10 sekund. Jeśli będziemy je odpowiednio stymulować, to ten czas będzie proporcjonalnie rósł. Według badań Dr. Ludington-Hoe podczas skupienia uwagi w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia nerwowe, które usprawniają funkcjonowanie, zapamiętywanie czy rozwój. 

Co ciekawe - już po tygodniu zabawy z dzieckiem zabawkami kontrastowymi zauważono, że czas skupienia niemowlaka wzrósł z 10 sekund do 1,5 minuty. Jest to o tyle ważne, że w ciągu pierwszych dwóch lat życia powstaje najwięcej połączeń nerwowych w mózgu człowieka - szacuje się, że są to nawet 2 miliony na sekundę. Jeśli nie będziemy odpowiednio stymulować rozwoju dziecka, to nie wytworzą się nowe połączenia i nigdy nie będziemy mogli już powrócić do tego etapu rozwoju - należy więc na bieżąco wspierać rozwój dziecka, adekwatnie do jego wieku. 

Zaletą zabawek kontrastowych dla niemowląt jest także to, że pozwalają one skupić uwagę dziecka, zachęcając go tym samym do rozwoju umiejętności skupienia się a z czasem także umiejętności motorycznych - dziecko, zaciekawione kształtem czy kolorem zabawki będzie chciało jej dotknąć, z czasem podnieść, powąchać - wszystko to stymuluje dziecko i wspomaga znacząco jego rozwój. 

Jak bawić się zabawkami kontrastowymi ze swoim dzieckiem? 

Używanie zabawek kontrastowych przez rodziców i dzieci zawsze powinno być dostosowane do dzieci, nie odwrotnie. My mamy już wszystkie umiejętności, które ma teraz nabyć Mały Człowiek. Chodzi więc o to, aby rodzic wiedział, jak postępować z zabawkami, by dziecko nadążało z rozwojem. W pierwszych tygodniach życia maleństwa warto porozkładać zabawki kontrastowe w jego łóżeczku czy kiedy będzie leżało na macie. Nie wieszamy ich na ścianie, ponieważ nie będą wtedy dostrzegalne. 

W kolejnych tygodniach możemy pozwolić dziecku dotykać zabawek kontrastowychuczyć się ich faktury, rodzaju materiału. Możemy także opowiadać historyjki, zwłaszcza w wypadku książeczek - o każdym kształcie czy figurze możemy coś opowiedzieć. Nasz głos ma pozytywny wpływ na dziecko a z czasem będzie miał wpływ na rozwój jego aparatu mowy. 

W kolejnym etapie już z kilkumiesięcznym niemowlakiem możemy za pomocą zabawek zachęcać go do raczkowania, oddalając je od niego, tym samym motywując dziecko, by wykonało ruch i samo sięgnęło po obrazki etc. Sposobów na zabawę jest wiele - i wiele z nich z pewnością odkryjemy sami, obserwując nasze dziecko i ciesząc się jego rozwojem. 

Kompletując swoją wyprawkę dla noworodka warto więc wziąć pod uwagę akcesoria kontrastowe - w naszej ofercie znajdziecie wiele ciekawych propozycji dla swojego maluszka. Grzechotki, przytulanki, materiałowe książeczki i szeleszczące zwierzątka - wszystkie te akcesoria na pewno zainteresują i zajmą Twojego niemowlaka, wspomagając jego rozwój i kształtując zmysł wzroku. W naszej ofercie znajdziecie również książeczki kontrastowe dla dzieci do 12 miesiąca, które zapoznają maluchy z otaczającym je światem. Obok połączenia bieli i czerni, pojawia się w nich kolor czerwony, czyli kolejny, który widzi dziecko. W naszej ofercie poza zabawkami kontrastowymi znajdziesz kontrastowe książeczki. Szukaj ich w dziale "Książeczki tradycyjne dla dzieci".

Królik Kic Kic czerwony / Mom's Care Królik Kic Kic czerwony / Mom's Care
Producent: Mom's care
Cena: 64,90 zł
zobacz więcej
Książeczka kontrastowa MRB / Lullalove Książeczka kontrastowa MRB / Lullalove
Producent: Lullalove
Cena: 39,99 zł
zobacz więcej
Książeczka Pies / Mom's Care Książeczka Pies / Mom's Care
Producent: Mom's care
Cena: 35,90 zł
szt.
zobacz więcej
Książeczka Ślimak / Mom's care Książeczka Ślimak / Mom's care
Producent: Mom's care
Cena: 45,90 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl