Wpis zaktualizowany w dniu 21.05.2021
W życiu każdego rodzica przychodzi moment, że koniecznością staje się wybór butelki do mleka dla swojej pociechy. Część mam wybiera butelkę, jako sposób na podawanie swojego pokarmu maluchowi, od samego początku. Niekiedy zakup odpowiedniego modelu jest kłopotliwy. Szklana, silikonowa, regulująca na temperaturę, antykolkowa, z dozownikiem, kauczukowa, duża, mała – którą wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butelki do karmienia noworodka? Czym kierować się przy wyborze butelki dla starszego niemowlaka?
Dlaczego warto karmić piersią?
WHO przekonuje, że pokarm matki zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka przez 6 miesięcy i z tego powodu zaleca, aby przez ten okres karmić wyłącznie piersią. Poza wartościowym składem mleko jest lekkostrawne, dzięki czemu dziecko rzadziej ma problemy trawienne. Dodatkowo pokarm mamy odżywia, dba o prawidłowy rozwój, wzmacnia odporność i leczy. Mleko mamy zmienia się wraz z potrzebami i wzrostem dziecka. Poza aspektami zdrowotnymi karmienie piersią daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i uspokaja. Przy świadomym karmieniu piersią korzyści czerpie nie tylko maluszek, ale też mama, której niekiedy trudniej jest odstawić dziecko od piersi niż maluszkowi przestawić się na karmienie butelką. W obu sytuacjach powinniśmy stworzyć dziecku warunki, aby jak najmniej odczuło zmianę.
Jaką butelkę wybrać do karmienia noworodka?
Wcześniej czy później przychodzi moment, kiedy trzeba będzie wybrać najodpowiedniejszą butelkę do karmienia dziecka. Propozycji na rynku jest bardzo dużo i wybór może wydawać się prosty. Tak jednak nie jest. Pojawia się wiele pytań: Wybrać butelkę szklaną czy plastikową? Butelkę wąską czy szeroką? Butelkę zwykłą czy antykolkową? Smoczek silikonowy czy kauczukowy? To tylko część wątpliwości.
Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana butelka i smoczek do karmienia dziecka to przede wszystkim aspekt zdrowotny wpływający na rozwój maluszka. Butelki różnią się pomiędzy sobą między innymi kształtem, materiałem z jakiego są wykonane, wagą, wielkością. Aby wybrać najlepszą warto zapoznać się z ich możliwościami.
Od jakiegoś czasu na rynku króluje butelka Mimijumi, której smoczek swoim kształtem przypomina pierś mamy. Butelki są doceniane przede wszystkim przez kobiety, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią. Butelka Mimijumi występuje w dwóch rozmiarach Very Hungry 240 ml i Little Hungry (Not so hungry) 120 ml. Konstrukcja butelki opiera się na fizjologicznej dynamice karmienia, a smoczek wykonany z silikonu jest delikatny i przyjemny w dotyku jak skóra mamy. Butelkę Mimijumi wykonano z najwyższej jakości tworzywa, które jest przezroczyste jak szkło, lecz w pełni bezpieczniejsze dla niemowląt. Butelkę opracowano do celów medycznych. Mimijumi nie bez powodu nazywana jest butelką ostatniej szansy, butelką drugą po mamie, butelką aktywnego macierzyństwa i butelką imitującą pierś matki. Mimijumi to butelka, która jest też pomocna w dokarmianiu dziecka. Dzięki konstrukcji i wyglądowi smoczka maluch łatwiej go akceptuje.
Butelką, która od wielu lat dostępna jest mamom na całym świecie i zbiera bardzo dobre recenzje jest silikonowa butelka Comotomo. Producent chwali się, że została zaprojektowana i wykonana tak, aby w jak najdokładniejszy sposób naśladować karmienie piersią. Jej budowa umożliwia w bezstresowy i łatwy sposób odstawienie noworodka od piersi mamy. Butelki tej marki występują w wersji Comotomo 150 ml oraz Comotomo 250 ml. Z ciekawostek i dużych innowacji Comotomo zastosowało w butelkach system DUAL AIR VENT, który pomaga zapobiegać niepożądanej kolce, ulewaniu, odbijaniu oraz gazom w brzuszku. Każdy smoczek Comotomo posiada dwa otwory wentylujące.
Kolejna bezpieczna butelka do karmienia niemowląt to szklana butelka Eco Viking. Wykonana ze szkła borokrzemowego jest bezpieczna dla dziecka i co ważne nie przenosi i nie utrzymuje zapachów oraz nie wchodzi w reakcję z pożywieniem. Szkło jest wytrzymałe i odporne na zarysowania oraz odporne na wysokie temperatury. Butelka ma kolorową osłonkę, która zapobiega uszkodzeniu podczas upadku. Występuje w wersji wąskiej oraz szerokiej w różnych pojemnościach. Wszystkie butelki Eco Viking posiadają trwałe znakowanie pojemności z podziałką, co 10 ml. Drobny szczegół, ale znacznie ułatwia przygotowanie odpowiedniej ilości pokarmu. Smoczek butelki dzięki swojemu kształtowi ma właściwości antykolkowe.
Pozostając w tematyce butelek szklanych zupełną nowością na rynku i bardzo ciekawą propozycją są butelki EVERYDAY BABY. Butelki wyróżnia niezwykle nowoczesna kolorystyka. Szkło pokryte jest cienką warstwą silikonową, która zabezpiecza przed stłuczeniem. Poza tym butelka pod wpływem temperatury zmienia kolor. Kiedy wlejemy do niej zbyt ciepłą wodę lub mleko butelka przebarwia się na kolor biały. Kiedy płyn zrobi się chłodniejszy butelka powraca do swojego pierwotnego koloru. Jest to rozwiązanie, które jest zbawieniem zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców. Kolejną ciekawą zaletą butelek Everyday Baby jest to, że za pomocą akcesoriów w szybki i łatwy sposób można ją zmienić np. w kubek niekapek (dokupując ustnik i uchwyty) lub bidon ze słomką (dokupując zestaw słomek). Dzięki temu inwestując w butelkę możemy ją wykorzystywać przed wiele miesięcy. Butelka ma oczywiście system antykolkowy.
Właściwości antykolkowe ma też butelka NATURAL NURSING Baby Ono. Jest uważana za najwęższa butelkę antykolkową, dzięki czemu z łatwością mogą ją trzymać dzieci. Smoczek z unikalną strukturą i odpowiednim rozłożeniem naprężeń sprzyja naturalnemu odruchowi ssania. Silikonowy smoczek butelki BabyOno swoim kształtem i rozmiarem odzwierciedla kształt piersi mamy i ułatwia dziecku przyssanie się do niego w naturalny sposób.
Butelka szklana czy plastikowa do karmienia dziecka? Którą wybrać?
Jedna i druga ma swoich zwolenników i przeciwników. Butelka szklana dla noworodka jest uważana za najbezpieczniejszą butelkę do karmienia. Łatwiej się ją wyparza i jest trwalsza. Poza tym nie matowi się tak jak plastikowa, ale jest znacznie cięższa i trzeba uważać, żeby nie spadła z wysokości i się nie stłukła. Mleko w butelce szklanej szybciej stygnie niż w plastikowej. Butelka plastikowa wykonana z materiałów 0% BPA też jest bezpieczna dla dziecka i zdecydowanie lżejsza oraz odporniejsza na uszkodzenia. Dziecko może samo trzymaj ją w dłoniach. Butelki plastikowe dla dzieci mają lepsze właściwości izolacyjne, a co za tym idzie mleko dłużej pozostaje ciepłe.
Na co zwrócić uwagę wybierając butelkę do karmienia dziecka?
W pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na pojemność butelki i dobrać ją do wieku dziecka. Dla noworodków odpowiednie będą te o pojemności około 120 ml, dla starszych dzieci od 240 do 300 ml. Nie sprawdza się zasada „Kupię większą to będzie służyła na dłużej”, bo butelkę trzeba wymieniać po około 3 miesiącach. Jedną nie „załatwimy” wszystkiego. Kolejną ważną kwestią jest materiał, z którego jest wykonana. Jeśli wybór padnie na butelkę plastikową należy zwrócić uwagę, czy na opakowaniu jest informacja o tym, że w składzie nie znajduje się bisfenol A. Na opakowaniu powinien być napis: BPA free, bez fisfenolu lub 0%BPA).
Pomocna jest widoczna podziałka najlepiej co 30 ml, która okazuje się zbawienna zwłaszcza na początku przygotowywania pokarmu. Kolejną mniej istotną, ale jednak niekiedy decydującą o wyborze kwestią jest kształt lub kolor butelki. Należy też zwrócić uwagę na smoczek, który jest dołączony do butelki.
Najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią - jaką butelka dla noworodka karmionego piersią wybrać?
Pamiętajmy o tym, że mleko matki jest najlepszym pokarmem, jaki może dostać maluch. Przystawianie dziecka do piersi, oprócz nakarmienia go, jest fantastycznym sposobem na budowanie bliskości. Podanie piersi nie jest jednak jedynym sposobem, na to, żeby dziecko otrzymało ten drogocenny pokarm. Niektóre kobiety ze względów zdrowotnych, albo praktycznych decydują się na odciąganie własnego pokarmu i podawanie go butelką. Takie rozwiązanie, często zmuszone są stosować kobiety, które szybko po porodzie wracają do aktywności zawodowej, a nie chcą rezygnować, z najlepszej dla malucha formy karmienia. Mama, używając laktatora w czasie, kiedy zbliża się pora karmienia, ściąga swój pokarm. Mleko mamy można mrozić, w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach albo woreczkach. W ten sposób można przechowywać pokarm przez naprawdę długi czas. Przyjąć można ogólne normy - mleko mamy przechowujemy:
- w temperaturze pokojowej maksymalnie 8 godzin
- w lodówce maksymalnie do 96 godzin
- w zamrażalniku do 6 miesięcy
Mama, która decyduje się na podawanie własnego mleka butelką, musi opracować pewien system przechowywania pokarmu. Każda porcja powinna być opisana datą, kiedy pokarm był ściągnięty. W ten sposób będzie wiadomo, którą porcję podać dziecku najpierw. Kobieta korzystająca z laktatora potrzebuje butelki, która jest ściśle dopasowana do niego - z tej samej firmy. Jednak dziecko może dostać mleko z całkiem innej butelki. Należy pamiętać, jak ważna jest higiena tego sposobu karmienia. Obojętne, czy mowa o pojemnikach do przechowywania pokarmu, czy butelkach, konieczna jest ich sterylizacja - wyparzanie albo używanie specjalnych urządzeń, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia i bakterie.
Butelka dla dziecka po 6 miesiącu
Przez pierwsze półrocze życia jedynym i podstawowym pokarmem malucha jest mleko. Dzieci, które kończą szósty miesiąc i wprowadza się im dodatkowe pokarmy do diety, powinny też być dopajane. Niektóre maluchy, szczególnie te karmione piersią przez dłuższy czas nie potrzebują dodatkowych płynów, nie chcą pić wody. Jeżeli jednak szkrab nadal karmiony jest na żądanie, otrzymuje wszystkie niezbędne składniki z pokarmem mamy. W takiej sytuacji można poczekać z podawaniem wody jakiś czas, należy jednak sprawdzić, czy dziecku nie odpowiada smak wody, czy też kształt i rozmiar smoczka w butelce. Można spróbować podać butelką zamiast wody mleko mamy. Nowoczesne butelki mają smoczki budową zbliżone do kobiecej piersi, dodatkowo ich właściwości antykolkowe i kształt ułatwiający trzymanie butelki sprawiają, że maluch często już przy pierwszej próbie entuzjastycznie przyjmuje nową butelkę.
Co ile karmić noworodka?
Karmiąc dziecko przez przystawienie do piersi, tak naprawdę kobieta do końca nie wie, jaką objętość pokarmu maluch spożywa. Przy dzieciach karmionych butelką sprawa ilości pokarmu oraz częstotliwości jego podawania, najczęściej jest problematyczna. Zasada jest prosta im mniejsze dziecko, tym częściej je. Noworodki mają malutkie żołądki, nie ma możliwości, żeby najadły się na zapas, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest karmienie dziecka na żądanie. Noworodek je najczęściej 8-10 razy na dobę. Dzieci spożywające mleko modyfikowane zazwyczaj są karmione rzadziej, ponieważ ten pokarm jest wolniej trawiony od mleka matki. Bez względu na to, czy karmimy piersią, czy butelką jest prosty uniwersalny sposób, który pozwoli sprawdzić, czy dziecko dostaje odpowiednią ilość pokarmu. U malucha, który przybiera około 150 gram. tygodniowo, do tego brudzi od 6 do 8 pieluszek w ciągu 24 godzin, można stwierdzić, że potrzeby związane z karmieniem są zaspokojone.
Ile powinien jeść noworodek karmiony butelką?
Dzieci karmione butelką w pierwszych dniach życia zazwyczaj zjadają około 20 ml na jeden posiłek. Dzieje się tak najczęściej przez pierwsze trzy doby życia malucha, kiedy to następuje spadek wagi poniżej urodzeniowej. W czwartej dobie życia maluszka następuje nadrabianie zaległości, dziecko potrzebuje większych porcji. Dwutygodniowy maluch potrafi już zjeść na jeden posiłek nawet 100 ml. Miesięczny szkrab zjada około siedmiu posiłków po 110 ml. Porcja pięciomiesięczniaka wynosi nawet 160 ml. Należy pamiętać, że przedstawione wartości są jedynie orientacyjne. Każde dziecko jest inne, ma swoje indywidualne preferencje, gorsze dni, warto wziąć to pod uwagę, jeżeli maluch przybiera na wadze, nie ma oznak odwodnienia, może się zdarzyć dzień, w którym ma gorszy apetyt.
Jak przestawić dziecko na butelkę
Przychodzi czas, że dziecko karmione piersią trzeba przestawić na butelkę. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to cały proces, który może trochę potrwać. Najprostszy sposób, żeby zaproponować dziecku butelkę do mleka modyfikowanego, polega na karmieniu malucha mlekiem mamy, przy pomocy butelki. Jest to smak znany dziecku dlatego, łatwiej przyjmie zmianę. Po kilku dniach do butelki maluch dostaje już wybrane przez rodziców mleko modyfikowane. Część maluchów nie akceptuje w pierwszych dniach karmienia butelką przez mamę. Czując jej zapach, będąc w jej objęciach, domagają się piersi. W takiej sytuacji najlepiej powierzyć karmienia tacie, babci. Mama na czas karmienia znika z pola widzenia dziecka, przez kilka pierwszych dni. Oczywiście, kiedy maluszek przyzwyczai się już do nowego sposobu otrzymywania posiłku, zapomni o karmieniu piersią, mama z powrotem będzie normalnie podawać dziecku mleko. Mieszankę zamiast mleka matki należy wprowadzać stopniowo, pozwoli to zaoszczędzić wiele brzuszkowych problemów.
Karmienie wcześniaka butelką
Pielęgnacja i opieka nad wcześniakiem może przysporzyć niemało trudności. Maluszki urodzone naprawdę wcześnie, karmione są dożylnie, sondą albo strzykawką. Z biegiem czasu, kiedy wyrabia się u nich odruch ssania, przechodzą na karmienie butelką. Bardzo korzystne dla wcześniaków jest, oczywiście, kiedy jest to już bezpieczne i możliwe, karmienie piersią lub butelką, ważne by podawane maluchowi było mleko matki. Mamy wcześniaków poddawane są wielu próbom. Kiedy dziecko leży w inkubatorze i nie ma możliwości naturalnego karmienia, mama powinna codziennie pracować nad swoją laktacją. Ściąganie mleka i dostarczanie go maluszkowi, albo mrożenie mleka na później, jeżeli lekarze zdecydowali się na inny sposób karmienia na początku, jest ważne. Dzieci urodzone przedwcześnie, które są już w domu, należy karmić na żądanie, jednak kiedy maluch przesypia porę posiłku, należy go budzić. Warto pamiętać o tym, że, mimo iż nowoczesne butelki mają smoczki, które budową są bardzo zbliżone do piersi, ssanie z nich jest jednak nieco inne, łatwiejsze. Kiedy więc mama wcześniaka będzie chciała zrezygnować z karmienia butelką i przejść na karmienie piersią nie powinna się zniechęcać, ten proces może trochę potrwać.
Butelka do mleka modyfikowanego
Wybór właściwej butelki powinien być uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wiek dziecka, od niego zależy pojemność, jaką powinna mieć butelka. Dla najmłodszych dzieci najlepiej sprawdza się butelka dla noworodka z wolnym przepływem. Dzięki temu ryzyko zakrztuszenia się maluszka jest zminimalizowane, tego rodzaju smoczki przeznaczone są dla noworodków w pierwszych dniach życia.
Temperatura mleka dla noworodka powinna wynosić około 37 stopni. Nowoczesne podgrzewacze elektroniczne wskazują temperaturę mleka, znajdującego się w butelce. Najlepsze mleko dla noworodka to bez wątpienia pokarm jego mamy, jeżeli jednak z różnych względów kobieta nie może, czy nie chce karmić, współczesne mieszanki dążą do tego, by dorównać swoim składem naturalnemu pokarmowi. Warto skonsultować z pediatrą rodzaj mleka modyfikowanego, który chcemy podać maluchowi. Warto też pamiętać, że jeżeli decydujemy się na zmianę mleka modyfikowanego na inne, należy to robić stopniowo.
Jaki smoczek do butelki wybrać?
W przypadku każdej butelki do karmienia niemowląt najistotniejszą rzeczą jest odpowiednio dobrany smoczek. Należy zwrócić uwagę na jego kształt, materiał z jakiego jest wykonany oraz funkcjonalność. Smoczki lateksowe są zwykle miękkie, ale mniej trwałe. Twardsze i trwalsze są smoczki wykonane z silikonu. Jeśli chodzi o smoczki to ważna jest jego wielkość i kształt. W tym przypadku odkryciem mam jest smoczek do butelki Mimijumi, który został opisany wcześniej. Występuje w dwóch rodzajach 1 i 2, które różnią się przepustowością.
Ile butelek do karmienia dziecka kupić?
Jeśli mama karmi piersią, a butelką tylko dokarmia raz na jakiś czas to jedna butelka wystarczy. Jeśli natomiast dziecko karmione jest tylko butelką to doświadczone mamy wiedzą, że jedna butelka do karmienia dziecka nie wystarczy. Musimy zadbać też o własną wygodę. Maluch je co około 3 godziny i z praktycznego punktu widzenia wygodniej jest kupić kilka i korzystać z nich na zmianę. Na początek wystarczą dwie lub trzy butelki o pojemności około 120 - 150 ml. Kolejne butelki naturalnie będą większe ze względu na rosnący apetyt maluszka.
Jak działa butelka antykolkowa?
Butelka antykolkowa została zaprojektowana w taki sposób, aby dziecko z pokarmem nie połykało powietrza. Sposobów na to jest kilka. Jednym z nich jest specjalny smoczek, który podczas karmienia w całości wypełnia się pokarmem uniemożliwiając przedostanie się pęcherzyków powietrza do brzuszka dziecka. Kolejnym rozwiązanie są specjalne systemy odpowietrzające, których zadaniem jest zapobieganie powstawania oraz gromadzenia się wewnątrz butelki pęcherzyków powietrza. Pomocny jest też dobrze wyprofilowany kształt butelki. Rozwiązanie antykolkowe redukuje występowanie kolki u dzieci oraz zbyt częste odbijanie się czy infekcje ucha środkowego.
Jakie akcesoria do butelek warto kupić?
Jesteśmy zwolennikami rozwiązań praktycznych, uniwersalnych i sprawdzonych. Dlatego też polecamy zainwestowanie w akcesoria, które właśnie takie będą. Pierwszym z nich są szczotki do czyszczenia butelek. Ze względu na różną wielkość i kształt butelek warto kupić zestaw szczotek o zróżnicowanej elastyczności, wielkości i krzywiźnie. Odpowiednie szczotki nie zniszczą i nie zmatowią butelek. Poza tym są higieniczne. Poza zestawem szczotek przyda się suszarka na butelki, smoczki, kubeczki i inne akcesoria dziecięce. Nawet jeśli mamy zmywarkę to nie uruchamiamy jej za każdym razem. A kładzenie tego na ściereczkę nie jest higieniczne i bardzo szybko rozwijają się bakterie. Poza tym jest mało estetyczne. W podróży i na spacerach często przydaje się etui termiczne na butelkę, który utrzymuje odpowiednią temperaturę mleka przez długi czas.
Podsumowując najlepsza butelka do karmienia dziecka to taka, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania i przede wszystkim zaakceptuje ją Twoje dziecko. Z medycznego punktu widzenia najodpowiedniejszą butelką do karmienia noworodka jest taka, która pozwoli zbliżyć się do naturalnego sposobu karmienia.
Sylwia Matuk
Fajny wpis. Butelka Mimijumi jest już w koszyku :)
Karolina Piecyk
Słyszałam o Mimijumi. Koleżanka posiada, ale ja korzystam z butelki antykolkowej Yoomi - szeroka szyjka, anatomiczny smoczek z 6 otworami antykolkowymi. No i opcja podgrzania mleka i smoczka jest super!
Barbara Gnun
Moim zdaniem Butelka Mimijumi to numer 1. Sama nie wiem co w sobie ma ale moje dziecko zaakceptowało ją od razu. Wiem, że to nie tylko moja opinia. Szczerze mówiąc odkąd sama ją kupiłam to bardzo często zauważam ją też u innych mam. Coś w tym musi być :) A i wpis też fajny. Reczowy i konkretny.
Ania Glow
Butelka Mimijumi jest świetna, najlepsza wśród butelek (wyprobowala kilka). Tylko jest problem smoczek ostatni 2 jest do 18 msc, a co potem? Synek nie chce innej butelki a ma juz 20 msc. Ktos ma jakis pomysl? Oprocz tego zeby dawac i sie nie przejmowac wyznacznikiem msc.
Baby and Mam
Ania Glow - dzięki za opinię. Dopóki dziecko pije i się nie buntuje, że za wolno płynie to nie ma przeciw wskazań, żeby tak robić. Wiek dziecka jest podany orientacyjnie i może się tak zdarzyć, że jeszcze długo dziecku będzie odpowiadał ten smoczek. A później hmmm... Może inne Mamy mają pomysł? Chętnie się dowiemy jak sobie z tym radzicie.
Kornelia
Polecam butelki Everyday Baby. Super sprawa to zmiana koloru pod wpływem za ciepłego płynu. Bardzo ułatwia to karmienie. Jestem pewna, że nie podam maluszkowi zbyt gorącego napoju. Sprawdza się też jako butelka do wody. Jeszcze raz polecam.
Adam
Czarna butelka Everyday Baby rewelacja. Nie muszę już martwić się, że zrobię za gorące mleko :)
Ewka
Możecie zaproponować jakieś nowości? Jest wiele nowym marek butelek do karmienia noworodka. Już niedługo będę w potrzebie ;-)
Baby and Mam
Pani Ewo z nowości pojawiły się już u nas butelki Comotomo o pojemności 150 ml i 250 ml dla noworodków i niemowlaków. Butelki antykolkowe z silikonu. Mamy nadzieję, że będą odpowiedzią na potrzeby Mam będących na etapie odstawiania maluchów od piersi :)
Aga P.
Co proponujecie zamiast butelki Eco Viking? Bo chyba znikają na stałe z oferty. Nigdzie ich nie ma. Szukam czegoś szklanego.
Baby and Mam
Proszę zapoznać się z ofertą butelek Everyday Baby. Mamy kilka wielkości tych butelek oraz kilka smoczków o różnym przepływie. Zaletą butelek Everyday Baby jest silikonowa powłoka, która zabezpiecza maleństwo podczas upadku butelki. Butelka nie rozbija się na drobne kawałki. W minimalnym stopniu silikonowa powłoka wzmacnia też butelkę. Jednak tak jak każda butelka szklana po upadku z nawet małej wysokości może się potłuc lub uszkodzić, uniemożliwiając dalsze użytkowanie. Proszę zapoznać się z opisami tego produktu w naszym sklepie, gdzie wszystko wyjaśniliśmy. W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mail.
Anna Kaszowska
U nas najbardziej sprawdziła się buteleczka Neno Bottle o pojemności 150 ml. Skoczek wykonany jest z delikatnego silikonu i mój maluch ją uwielbia. Polecam!
Baby and Mam
Może chodzi o butelkę dla noworodków i niemowlaków Nano Bebe? Jeżeli tak to planujemy wprowadzić je do oferty. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na produkty tej marki. Jeżeli ma Pani inne propozycje to chętnie je poznamy. Najlepsze rekomendacje tylko od doświadczonych Mam. Pozdrawiamy!
Basik
Neno ma fajne butelki właśnie, neno, na pewno :D
Baby and Mam
Dziękujemy za propozycję. Przyjrzymy się marce, choć w kategorii butelki dla niemowląt mamy duży wybór wiodących marek na polskim rynku. Jeżeli ktoś szuka butelki dla noworodka czy niemowlaka to ma w czym wybierać :)
Paulina
A butelki Suavinex? Można prosić coś na ich temat?
Baby and Mam
Dziękujemy za przypomnienie tej marki. Planujemy niedługo wprowadzić je do oferty. Jak tylko pojawią się u nas na stanie, przetestujemy je i na pewno pojawi się rozszerzony wpis o butelkach dla noworodków i niemowlaków właśnie o butelki Suavinex. Niewykluczone, że pojawi się nawet całkiem oddzielny wpis o produktach tej marki, nie tylko o butelkach. Na razie możemy opierać się o bardzo dobrych opiniach, ale naszą opinię pozna Pani dopiero jak je sprawdzimy osobiście. Tak się dobrze składa, że mamy małą, 2-miesięczną testerkę :)
Beata
Wpis ciekawy, ale nie wyczerpuje tematu butelki dla noworodka i starszaka. Jest wiele kwestii nawet nie tkniętych. Liczę na uzupełnienia bo zaraz będę potrzebowała fachowej porady :-)
Gosia
Butelka dla niemowlaka kupiona z rabatem wielkanocnym. Mam nadzieję, że Mimijumi mnie nie zawiedzie :)
Maria
My używamy tych z Truelife żeby pasowały do laktatora i podgrzewacza. Dobre wykonanie i są te sprawdzone bezpieczne materiały z których są wykonane