Kategorie
Producent
Dostępność
Cena
- od do
Rozszerzanie diety malucha to dobra okazja, aby zaopatrzyć się w specjalne naczynia dla dzieci. Chociaż niektórym rodzicom takie wyposażenie kuchenne może wydawać się zbędne, to jednak warto pamiętać, że potrzeby i umiejętności niemowląt znacząco odbiegają od potrzeb i umiejętności osób dorosłych.
W odpowiednio dobrany zestaw naczyń dla dzieci warto zainwestować między innymi ze względu na bezpieczeństwo, a także w trosce o utrzymanie czystości czy zachęcenie niejadka do spożywania zdrowych, pełnowartościowych posiłków.
Dlaczego naczynia dla niemowląt są praktyczniejsze niż zwykła zastawa stołowa?
Niemowlęta i małe dzieci nie są tak sprawne ruchowo, jak osoby dorosłe. Maluchy mogą podejmować pierwsze próby samodzielnego jedzenia jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, a na tym etapie rozwoju ich zdolności motoryczne nie są wystarczające, aby bezpieczne było podanie dziecku szklanych czy ceramicznych naczyń. Z uwagi na bezpieczeństwo oraz wspieranie samodzielności małego człowieka, warto postawić więc na specjalne naczynia dla niemowląt, wykonane z nietłukących się materiałów, takich jak plastik, silikon czy bambus. Produkty tego typu są lekkie i wytrzymałe. Nawet jeśli dziecko upuści je lub rzuci nimi dla zabawy, nie rozbiją się i nie wyrządzą maluchowi krzywdy.
Naczynia dla dzieci i ich zalety
Naczynia dla dzieci są bezpieczne nie tylko dlatego, że niełatwo jest je rozbić lub ukruszyć, ale również ze względu na fakt, że są lekkie, mają idealnie gładkie krawędzie i łatwo jest utrzymać je w czystości. Większość produktów tego typu można bez obaw myć w zmywarce, a niektóre modele nadają się nawet do stosowania w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku. Niezaprzeczalną zaletą naczyń dla niemowląt jest też ich wygląd. Kolorowe talerzyki, miseczki i kubeczki zachęcają dziecko do odkrywania nowych smaków i do samodzielnego jedzenia. Szczególną popularnością cieszą się naczynia dla niemowląt z przegródkami, które zapobiegają mieszaniu się jedzenia. Dzięki nim również rodzicowi łatwiej jest zadbać o odpowiednie zbilansowanie posiłków dziecka. Poza tym, talerzyki z podziałkami świetnie sprawdzają się w trakcie rozszerzania diety metodą BLW.
Jakie naczynia dla dzieci wybrać?
Naczynia dla niemowląt produkowane są z takich materiałów jak plastik, silikon czy drewno (bambus). Każdy z tych wariantów ma nieco innych charakter:
- naczynia silikonowe - są miękkie i elastyczne, nie da się ich rozbić, łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ zanieczyszczenia nie przywierają do ich powłoki, nie suwają się po blacie, a jedynym utrudnieniem związanym z korzystaniem z takich talerzyków może okazać się przestawianie posiłku, dlatego najlepiej nakładać na nie jedzenie w momencie, kiedy stoją już we właściwym miejscu;
- naczynia plastikowe - są równie praktyczne, co modele silikonowe, choć jednocześnie nieco bardziej narażone na pękanie, należy wybierać je z uwagą - plastik bezpieczny dla dzieci musi być materiałem atestowanym, bez szkodliwego BPA;
- naczynia drewniane (bambusowe) - są naturalne i bardzo wytrzymałe, a także ekologiczne.
Plastikowe i silikonowe naczynia dla dzieci mogą posiadać przegródki na różne składniki posiłku. Dzięki nim rodzic ma szansę zadbać o różnorodność potrawy, a dziecko ma możliwość wygodnego degustowania poszczególnych produktów. Poza tym, osobne przegródki chronią suche i chrupkie składniki posiłku od namiękania, oddzielając je od składników mokrych, co pozwala w pełni cieszyć się oryginalną konsystencją potrawy.
Innym praktycznym rozwiązaniem są natomiast maty antypoślizgowe i przyssawki, które zapobiegają przesuwaniu się naczyń po blacie. Sprawiają one, że dziecko może jeść wygodniej, a rodzic nie musi martwić się o wylanie zupki czy zepchnięcie talerzyka ze stołu. Po tego typu modele naczyń warto sięgnąć zwłaszcza na etapie rozszerzania diety i samodzielnej nauki jedzenia. W przypadku starszych maluchów, wystarczające będą drewniane naczynia dla dzieci, które pozostawiają małemu człowiekowi większą swobodę.
Naczynia dla dzieci na przekąski
Plastikowo-silikonowe naczynia dla dzieci to również specjalne miseczki i kubeczki na przekąski, które ułatwiają maluchom jedzenie bez bałaganu. Są to między innymi tak zwane miski niewysypki, kubeczki ze specjalnymi nakładkami czy naczynka z pokrywką i słomką do spożywania posiłków płynnych i półpłynnych. Z pewnością warto zainwestować w nie, jeśli rodzic często podaje dziecku takie produkty, jak płatki, chrupki, kawałki warzyw i owoców czy bakalie. Dzięki specjalnie opracowanym konstrukcjom takich naczyń maluch może częstować się ulubioną przekąską bez rozsypywania. Gadżet tego typu dobrze sprawdza się nie tylko w domu, ale również w podróży czy nawet na spacerze.
Czym wyróżniają się naczynia dla niemowląt?
Zarówno drewniane naczynia dla dzieci, jak i te z silikonu czy plastiku, od serwisów obiadowych dla osób dorosłych różnią się przede wszystkim swoim designem i kolorystyką. Rodzice mogą wybrać dla swoich maluchów jednokolorowe naczynka w stonowanych lub wyrazistych barwach, które spodobają się małemu człowiekowi. Mogą również zdecydować się na zdobione modele z przyjaznymi postaciami zwierzątek czy innymi wzorami. Jest to rozwiązanie, które pozwala zachęcić małego człowieka do radosnego odkrywania nowych smaków. Warto zdecydować się na ciekawie dekorowane naczynia zwłaszcza w przypadku niejadków, których trudno namówić do zdrowego jedzenia.
Co wchodzi w skład zestawów naczyń dla dzieci?
Naczynia dla dzieci można kupować osobno lub w gotowych zestawach. Pojedynczo, rodzice mogą zakupić dla dziecka miseczki, talerzyki i kubeczki, które najlepiej odpowiadają potrzebom malucha. W zestawach można znaleźć natomiast pełne komplety obiadowe, złożone z miski lub głębokiego talerza, płaskiego talerzyka, kubeczka, a niekiedy również sztućców. Wybór pełnego zestawu to wygodne rozwiązanie z uwagi na estetykę, choć niekiedy korzystniejszym rozwiązaniem okazuje się samodzielne skompletowanie wyposażenia kuchennego dla dziecka, którego potrzeby najlepiej zna sam rodzic.
Polecamy także sztućce dla dzieci, jako uzupełnienie zestawu.
POKAŻ WIĘCEJ