Kategorie
Producent
Cena
- od do
Sztućce dla dzieci stanowią uzupełnienie dla nietłukących się naczyń z plastiku, silikonu czy bambusu. Ich właściwe dopasowanie do potrzeb i umiejętności dziecka jest równie ważne, a pod uwagę należy wziąć przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z łyżeczek, widelców czy nawet noży.
Pierwsze sztućce dla dzieci muszą być ergonomiczne, czyli ukształtowane w sposób, który pozwala wygodnie spożywać różnego typu posiłki. Na początku niemowlę karmi jednak rodzic, dlatego wybór idealnych sztućców należy zacząć od zakupu łyżeczki, która sprosta oczekiwaniom karmiącego i karmionego.
Sztućce dla dzieci - jaka powinna być pierwsza łyżeczka?
Pierwsze kaszki, zupki i obiadki rodzic podaje niemowlęciu za pomocą bezpiecznej łyżeczki. Pod tym pojęciem kryje się łyżeczka dostosowana do potrzeb malucha pod względem swojego kształtu i wielkości oraz materiału wykonania. Ponieważ dziecięca buzia jest mała i delikatna, taka sama powinna być pierwsza łyżeczka. Dużą sympatią wśród rodziców cieszą się więc łyżeczki, które:
- posiadają wąską i małą główkę,
- są spłaszczone, co ułatwia niemowlęciu samodzielne podawanie pokarmu,
- zostały wykonane z silikonu lub plastiku, czyli ze stosunkowo miękkich materiałów, którymi dziecko nie może zrobić sobie krzywdy,
- są łatwe do utrzymania w czystości, nie zarysowują się i nie odbarwiają.
Pierwsze sztućce dla dzieci mogą pełnić nawet rolę gryzaków. Modele silikonowe nierzadko zostają wyposażone w specjalne wypustki i dodatkowe elementy, które dziecko ma szansę wykorzystać do masażu obolałych, swędzących dziąseł.
Czym sztućce dla dzieci różnią się od sztućców dla dorosłych?
Istnieje wiele przyczyn, ze względu na które małym dzieciom nie powinno się podawać zwykłych sztućców z zastawy stołowej dla dorosłych.
- Po pierwsze: jest to niebezpieczne, gdyż takie modele mogą być zbyt ostre, zbyt duże i zbyt ciężkie dla małego dziecka.
- Po drugie: duże i niewyprofilowane sztućce nie są wygodne dla dziecka, maluchowi trudno jest pobierać z nich pokarm, a jeszcze trudniej jest samodzielnie się nimi posługiwać.
Sztućce dla dzieci od modelów dla dorosłych różnią się przede wszystkim rozmiarem - zarówno rękojeści, jak i końcówki. Mają inne proporcje, a to odgrywa dużą rolę zarówno w odniesieniu do procesu pobierania jedzenia z łyżki czy widelca, jak i w odniesieniu do nabierania kęsów z talerzyka czy miski. Dużą różnicę można zauważyć też w kształcie sztućców dla dzieci. Są one wyprofilowane tak, aby pasowały do mniejszej buzi i małych, jeszcze nie do końca sprawnych rączek.
Istotną kwestią bywa również materiał, z jakiego wykonano sztućce, a zwłaszcza pierwsze łyżeczki i widelce. W przypadku niemowląt unika się stosowania metalu, którym maluch może zrobić sobie krzywdę. Na początek idealne są miękkie surowce, jak plastik i silikon bez BPA. Metalowe sztućce dla dzieci można wybrać wtedy, kiedy mały człowiek posiada już pewne umiejętności w zakresie samodzielnego jedzenia i zna zasady bezpiecznego posługiwania się łyżką, nożem i widelcem.
Pierwsze sztućce dla dzieci - czego można od nich oczekiwać?
Pierwsze sztućce dla dzieci, czyli sztućce dla maluszków kilkunastomiesięcznych, powinny być:
- wykonane z plastiku, bądź silikonu z atestami,
- posiadać krótką, odpowiednio wyprofilowaną, grubszą rękojeść,
- posiadać małą, płaską główkę, przypominającą szpatułkę.
Dodatkowo, w niektórych modelach rodzice mogą znaleźć takie praktyczne dodatki, jak:
- przyssawka, dzięki której można odstawić łyżeczkę nie brudząc stolika i samej łyżeczki,
- wypustki do masażu dziąseł,
- ograniczniki zapobiegające zbyt głębokiemu umieszczeniu łyżki w jamie ustnej,
- elementy dekoracyjne, które zwiększają atrakcyjność sztućców w oczach dziecka.
Pierwsze sztućce dla dzieci będą też łatwe w czyszczeniu, odporne na odbarwienia i zarysowania, a niekiedy na tyle elastyczne, że maluch nie będzie w stanie ich połamać. Charakterystyczną cechą takich akcesoriów jest również ich design - kolorowy, ciekawy, z wzorami lub tłoczeniami, które wzbudzają zainteresowanie malucha i zachęcają go do prób samodzielnego jedzenia. Wybierając takie sztućce dla dziecka, warto postawić na modele z dedykowanym etui. Pojemniczek sprawdzi się w trakcie podróży i spacerów - pozwoli na higieniczne przechowywanie łyżeczki w torbie czy plecaku.
Metalowe sztućce dla dzieci - czym różnią się od pierwszych sztućców dla niemowląt?
Kiedy dziecko świadomiej podchodzi do tematu jedzenia, zaczyna samodzielnie spożywać posiłki i coraz lepiej posługuje się swoją łyżeczką, można podać mu pierwszy zestaw metalowych sztućców, złożony z łyżki i widelca lub z łyżki, widelca i noża. Takie rozwiązanie jest wręcz wskazane, ponieważ wraz ze wzrostem i rozwojem malucha zmieniają się również jego potrzeby. Łyżka musi być więc proporcjonalnie większa, głębsza, inaczej wyprofilowana. Pierwszy widelec również bardziej przypomina już zwykły model dla dorosłych, choć nadal ma bezpieczniejszy kształt, bez ostro zakończonych ząbków. Dotyczy to także pierwszych nożyków obiadowych, którymi dziecko może odkroić dla siebie kawałek kotlecika czy ugotowanego warzywa.
Starszak potrzebuje metalowych sztućców, aby doskonalić swoje umiejętności i wygodniej spożywać posiłki, które stają się coraz bardziej urozmaicone. Silikonowa, płaska łyżeczka nie sprawdzi się już u dziecka 2,3-letniego, które chce samo zjeść zupę lub płatki z mlekiem. Podobnie jest w przypadku widelców - te plastikowe nie nadają się do sprawnego nabijania kawałków twardszego jedzenia. Nadal jednak metalowe sztućce dla dzieci odbiegają swoim wyglądem od sztućców dla dorosłych:
- są mniejsze,
- lżejsze,
- często wyposażone zostają w rękojeści z tworzywa sztucznego,
- posiadają kolorowe dekoracje.
Zanim dziecko będzie mogło korzystać wygodnie i bezpiecznie ze sztućców dla dorosłych, minie kilka lat, dlatego warto zainwestować w specjalne kuchenne wyposażenie dla najmłodszych, aby nauka i doskonalenie umiejętności samodzielnego jedzenia przebiegały sprawniej i przyjemniej. Nie można zapominać też o satysfakcji, jaką daje maluchom posiadanie własnych sztućców na wyłączność.
Polecamy także naczynia dla dzieci oraz śliniaki.
POKAŻ WIĘCEJ