Co potrafi 4 miesięczne dziecko?
Czwarty miesiąc życia to kolejne wyzwania dla Twojego dziecka, które ma już coraz więcej siły i umiejętności aby tym wyzwaniom stawiać czoła. W tym okresie dziecko z większą ciekawością obserwuje i poznaje otaczający go świat, umie też się w nim, na swój sposób, odnaleźć. Maluszek staje się coraz bardziej kontaktowy, lubi uczestniczyć w życiu społecznym swojej rodziny. Reaguje na dźwięki, umie je coraz lepiej poznawać. Doskonali również swoje umiejętności motoryczne - ciałko dziecka staje się silniejsze, dzięki czemu maluch może sobie pozwolić na szerszy zakres ruchów.
4 miesięczne dziecko - większa ruchliwość i siła
W czwartym miesiącu życia bardzo ważne stają się siła dziecka i większa ruchliwość. Na tym etapie poznawania dziecko umie już coraz lepiej chwytać różne przedmioty i, ku przerażeniu wielu rodziców, wkłada je do buzi. Spokojnie! To normalny proces poznawania świata, zwany również fazą oralną. Kubki smakowe znajdujące się w buzi dziecka pozwalają mu wyczuć smak, fakturę, temperaturę, twardość a nawet wielkość danej rzeczy. Nie obawiajmy się bakterii, które mogą znajdować się na przedmiotach - dziecko wyposażone jest w immunoglobuliny zawarte w mleku matki, które skutecznie pomagają rozwijać się systemowi odpornościowemu Twojego dziecka. Wkładanie różnych przedmiotów do buzi pełni również funkcję przygotowującą dziecko do nauki jedzenia. Niektórzy rodzice mylą często fazę oralną z ząbkowaniem - to jeszcze nie ten etap! Dobrym pomysłem na upominek w tym okresie jest gryzak dla dziecka.
Dziecko 4 miesięczne to szybki rozwój ruchowy
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, czwarty miesiąc życia to również wzmożony rozwój ruchowy. 4 miesięczne dziecko leżąc na brzuchu potrafi podnosić się coraz wyżej na rączkach. Kiedy znajduje odpowiedni podparcie dla nóżek i rączek podejmuje również kolejne próby przemieszczania się, są one jednak dalekie jeszcze od pełzania i raczkowania. Maluszek będzie w tym okresie często robił kołyskę, zacznie też przewracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Trzymane na rękach utrzyma swoją główkę dłużej niż jeszcze miesiąc temu. Zalecane jest aby w tym okresie nosić dziecko w chuście lub nosidełku. W ten sposób maluszek będzie miał świetne warunki do obserwowania świata oraz wzmacniania swoich mięśni.
Jakie umiejętności ma 4 miesięczne dziecko?
Ważne jest również, że w czwartym miesiącu życia dziecko potrafi samodzielnie chwycić, najczęściej oburącz, przedmiot który znajduje się w zasięgu jego wzroku. Natomiast jeśli przedmiot zostanie mu podany, dziecko bez problemu utrzyma go w swoich dłoniach. Dzięki temu, że działają one coraz sprawniej, w czwartym miesiącu maluszek będzie mógł przez dłuższą chwilę utrzymać przedmiot w dłoniach i przyglądać mu się. Warto w tym okresie pamiętać również o komunikacyjnych umiejętnościach naszego dziecka. Dobrym pomysłem na tym etapie rozwoju jest mata edukacyjna, która zachęci malucha do leżenia na brzuchu, unoszenia główki i sięgania rączką do wiszących zabawek.
Co ze świadomością społeczną 4 miesięcznego malucha?
Czwarty miesiąc przynosi nam bardzo świadome reagowanie dziecka na obecność swoich bliskich oraz upominanie się o uwagę. Pozostawione na dłużej w swoim łóżeczku, przywoła rodziców lub inne bliskie osoby, aby dotrzymywały mu towarzystwa. Nauka każdej nowej umiejętności przynosi dziecku dużo radości, którą potrafi zakomunikować okrzykami radości, dodatkowo maluszki potrafią cmokać, wzdychać, gaworzyć, a nawet tworzyć proste zbitki sylab takie jak “ba-ba”. Maluszek już wie jak komunikować o swoich potrzebach, tzn. które dźwięki i o jakiej częstotliwości najszybciej przywołają mamę lub tatę. Świadome obserwowanie Twojego dziecka pozwoli Ci odkryć jego niepowtarzalne cechy. 4 miesięczne dziecko zaczyna poznawać różne zabawy i uczy się bawić. Robi to o czym już wspominaliśmy: dotyka, chwyta, obmacuje i przygląda się zawieszonym nad nim zabawkom. Próbuje sięgać po nie oburącz, najpierw niepewnie, stopniowo nabierając "wprawy". Schwytaną do ręki zabawkę prowadzi do ust i potrząsa nią. Jego ulubioną zabawą są jego rączki, którymi często bawi się. Dobry prezent dla dziecka w tym czasie to stojak edukacyjny z podwieszonymi zabawkami lub mata kontrastowa z pałąkami BabySteps. Niemowlak będzie trącał rączkami zawieszone zabawki i próbował je złapać.
Pamiętaj, że rozwój każdego maluszka to niezwykle indywidualna sprawa. Pewne umiejętności może nabywać szybciej lub wolniej od rówieśników. Pielęgnowanie Waszej relacji, czas i wsparcie w nauce i odkrywaniu na pewno pomogą Twojemu dziecku w prawidłowym rozwoju. Zachęcamy do zapoznania się z innymi, równie ciekawymi wpisami na temat rozwoju dziecka: