Rozwój emocjonalny dziecka / niemowlęcia - co warto wiedzieć?
Niemowlę w trakcie czterech pierwszych miesięcy życia odczuwa i wyraża cztery podstawowe emocje, czyli:
- radość,
- smutek,
- strach,
- złość.
Stany te są najczęściej krótkotrwałe, a dziecko nie rozumie ich znaczenia i nie wie, jak sobie z nimi radzić. To rodzice są dla niego przewodnikami po skomplikowanym świecie emocji, dlatego ich zachowanie ma tak wielkie znaczenie w kształtowaniu reakcji rosnącego człowieka. Z kolei to, czy dziecko poradzi sobie z akceptacją i wyrażaniem własnych uczuć, będzie w przyszłości przekładało się na takie aspekty, jak poczucie własnej wartości czy zdolność nawiązywania relacji z innymi ludźmi.
Rozwój emocjonalny dziecka jak wspierać go już w okresie niemowlęcym?
Z dzieckiem trzeba rozmawiać - to fakt, o którym powinniśmy pamiętać już od momentu narodzin. Duża część specjalistów uważa, że rozmawiać powinniśmy już z maluszkiem, które znajduje się w brzuszku mamy. Na pewno nie należy się zniechęcać w sytuacji, gdy początkowo aktywny udział w rozmowie bierze tylko rodzic. Warto przyzwyczaić się do takiego postępowania, ponieważ z każdym miesiącem dziecko będzie rozumiało coraz więcej. Na pierwszym etapie wspierania rozwoju emocjonalnego maluszka należy przede wszystkim pomagać mu nazywać uczucia i je akceptować. W tym przypadku niezwykle istotne jest stanowisko dorosłego - jeśli sami tłumimy emocje zamiast je wyrażać, nasza pociecha prawdopodobnie będzie zachowywała się tak samo. Chociaż akceptacja emocji jest dobra, rodzice nie mogą zapominać jednocześnie o tym, że nie oznacza przyzwolenia na działanie pod ich wpływem - zwłaszcza w przypadku złości czy zazdrości. Ucząc dziecko rozumienia i wyrażania uczuć, musimy mieć na uwadze również podstawowe zasady życia społecznego. Doskonale nadają się do tego książeczki tradycyjne dla dzieci. Przy ich pomocy możemy nie tylko czytać dzieciom ciekawe, edukacyjne opowiastki, ale także nawiązywać rozmowę na różne tematy.
Rozwój emocjonalny dziecka jak wspierać, co mówić, a czego nie mówić?
Postawa rodziców wpływa na rozwój emocjonalny dziecka - jak wspierać go, aby nie wykształcić w młodym człowieku złych nawyków? Częstym błędem popełnianym przez mamę czy tatę jest zaprzeczanie uczuciom w celu pocieszenia niemowlęcia. Kiedy płacze, używamy określeń typu "nic się nie stało" lub "nie ma powodu do płaczu". Słowa te nie sprawiają jednak, że pociecha czuje się lepiej. Szkodzą natomiast rozwojowi emocjonalnemu, ponieważ powodują poczucie braku zrozumienia. Podobnym błędem jest także narzucanie dziecku pozytywnych emocji, podczas gdy ono przeżywa akurat te negatywne. Usilne rozśmieszanie niemowlęcia, odwracanie jego uwagi zabawką czy słodyczami nie uczy radzenia sobie z uczuciami i wpływa negatywnie na rozwój umiejętności współodczuwania.
Co jeszcze wpływa na rozwój emocjonalny niemowlęcia?
Ponieważ rodzic jest dla dziecka wzorem do naśladowania, powinien każdego dnia uczyć maluszka rozpoznawania i wyrażania emocji. Jeśli więc czujemy się źle, mówmy o tym, nawet jeżeli uważamy, że niemowlę nie jest w stanie nas zrozumieć. Bardzo ważne są także nasze emocje względem samego dziecka. Należy stale przypominać mu, że jest ważne, kochane i że może czuć się bezpiecznie. Warto pamiętać, że uczucia wyrażane są nie tylko przez słowa, ale również przez gesty, które na etapie niemowlęcym są nawet ważniejsze niż to, co do dziecka mówimy. Okazywanie czułości, pocałunki, przytulanie czy nawet uśmiech pomagają budować relację przywiązania - niezwykle cenną w rozwoju emocjonalnym. Właśnie dlatego rodzice zachęcani są do obdarowywania swoich pociech delikatnym, troskliwym dotykiem już od chwili narodzin. Rytuał wieczornej kąpieli i następującego po niej masażu ciała odgrywa dużą rolę w kształtowaniu bliskości i poczucia bezpieczeństwa, które procentuje zaufaniem i otwartością u starszego dziecka. Do masażu ciała niemowlaka możesz wykorzystać naturalną oliwkę do ciała Hagi Baby. Oliwka Hagi Baby nawilży i wygładzi skórę maluszka, a jej zapach wprawi maluszka w dobry nastrój przed snem.