• Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • OSTATNIE SZTUKI

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Co potrafi 3 miesięczne dziecko?

    0
    Co potrafi 3 miesięczne dziecko?

    Co potrafi 3 miesięczne dziecko?

    Trzymiesięczne niemowlę, tak jak już wspominaliśmy na wstępie, potrafi zaskoczyć nie jednego rodzica swoimi umiejętnościami. Jak rozpoznać czy to co pokazuje maluszek lub jak się zachowuje jest odpowiednie do jego wieku? Najlepiej zdać się na rady specjalistów i poobserwować inne maluchy. Pamiętajmy tylko, że każde dziecko jest inne i może różnie się rozwijać. Jedno szybciej zacznie siadać, inne łapać przedmioty w rączki. Maluszek w tym wieku zaczyna świadomie uczestniczyć w społecznym życiu swojej rodziny i stopniowo rozwija motorykę swojego malutkiego ciała. Coraz chętniej rezygnuje z długiego spania na rzecz poznawania otaczającego go świata. Czas pomiędzy drzemkami staje się coraz dłuższy - maluszek potrafi wytrwać od 1,5 do 2 godzin zabawy i interakcji. Ciało naszego dziecka staje się coraz bardziej symetryczne - plecy niemowlęcia na całej linii przylegają do podłoża, natomiast dłonie otwierają się i próbują coraz częściej łączyć się w środkowym punkcie. W trzecim miesiącu zauważysz też, dziecko coraz częściej próbuje zmieniać swoją pozycję. Pojawią się pierwsze próby przemieszczania, tzw. pełzania na brzuchu. Spróbujmy nieco uporządkować wszystkie te cudowności, które wydarzają się w trzecim miesiącu życia dziecka.

    3 miesięcznie dziecko – zmysły wzroku i słuchu

    Zacznijmy od zmysłów naszego maluszka. Wzrok i słuch są coraz lepiej rozwinięte. Dzięki temu dziecko bez trudu rozpoznaje twarze swoich najbliższych, szczególnie mamy i taty. Maluszek jest również coraz bardziej zainteresowany otaczającymi go przedmiotami. Dlatego też chętnie po nie sięga, w tym miesiącu udaje mu się chwytać niektóre z nich. Dzięki rozwiniętemu zmysłowi słuchu dziecko potrafi już precyzyjnie namierzać źródło, z którego dochodzi dźwięk, szczególnie wyczulone jest na głos swojej mamy. Bez problemu wyłapuje barwę Twojego głosu i zwraca się w stronę, z którego dobiega. Nadal ogromną przyjemność sprawia dziecku naśladowanie usłyszanych dźwięków, dlatego mów do niego jak najwięcej, możesz również śpiewać i gaworzyć.

    3 miesięczne dziecko co potrafi

    Umiejętności motoryczne 3 miesięcznego dziecka

    Ponieważ rozwijają się umiejętności motoryczne dziecka, dzięki którym może chociażby chwytać interesujące go przedmioty, możemy zauważyć, że nasze niemowlę coraz chętniej zmienia też pozycję swojego ciała. Leżąc na brzuchu podnosi główkę coraz wyżej, potrafi nią też obracać. Podejmuje również pierwsze próby pełzania, szuka punktów podporu dla swoich rączek i nóżek. Trzymiesięczne dziecko na naszych rękach będzie potrafiło przez kilka minut utrzymać swoją główkę samodzielnie. Możemy również obserwować jak leżąc na brzuszku próbuje przeturlać się na plecy. Jednak aby wykonać odwrotny gest nasze dziecko będzie potrzebowało jeszcze miesiąca. Maluszek w trzecim miesiącu życia odkrywa również z zachwytem obecność swoich rączek - uwielbia się nimi bawić, wkłada palce do buzi, na razie nie zdaje sobie sprawy, że rączki są po prostu częścią jego ciała. Odkryje to niebawem. Jeżeli chcemy wspomóc rozwój rączek małego odkrywcy wypróbujmy na przykład zabawki sensoryczne, które idealnie sprawdzą się na tym etapie rozwoju.

    kule sensoryczne Fat Brain Toys

    Czy 3 miesięcznie dziecko potrafi wyczuć nastrój najbliższych?

    Trzymiesięczne dziecko zaczyna coraz lepiej wyczuwać nastrój swoich najbliższych. Pojawia się pierwsza, większa świadomość. Kiedy jego mama jest smutna lub zdenerwowana, dziecko natychmiast zaczyna odczuwać niepokój. Podobnie jest w przypadku pozytywnych odczuć i śmiechu. Dziecko lubi powtarzać śmiech dorosłych. Maluszek uczy się również komunikować swoje potrzeby za pomocą dźwięków. Wyczuwa już, na które dźwięki reagujesz najskuteczniej, dlatego kiedy potrzebuje Twojej opieki będzie głośno płakał. Dzieci w tym wieku stają się bardzo towarzyskie - od leżenia w łóżeczku i obserwowaniu zabawek woli interakcję z domownikami. Dla każdego dziecka ważne jest bezpieczeństwo zabawy. Możemy o nie zadbać wyposażając pokój dziecka w matę edukacyjną na przykład marki Baby Steps.

    mata kontrastowa Baby Steps do zabawy

    Jak wspomóc rozwój 3 miesięcznego dziecka?

    Pamiętaj, że w tym intensywnym czasie nauki i rozwoju możesz pomóc swojemu dziecku w odkrywaniu świata, poprzez odpowiednią stymulację nadmiernych bodźców i wspieranie w poznawaniu tego, co je otacza. Dobrym pomysłem będzie na pewno chusta lub nosidełko, dzięki któremu będziesz mogła w łatwy i wygodny sposób zabrać maluszka ze sobą. Interakcja z ludźmi i zmiana otoczenia pomagają w poznawaniu nowych dźwięków, wzorów, twarzy i zachowań. Wspólne gaworzenie i ćwiczenie mowy poprzez naśladowanie i powtarzanie to wręcz obowiązek każdego rodzica. Dzięki temu dziecko może uczestniczyć w interakcji, rozwijać swój aparat mowy i poznawać nieznane dźwięki i brzmienia. Jeżeli nie masz pomysłu na zabawę z 3 miesięcznym dzieckiem z pomocą przyjdzie seria książeczek wydawnictwa Nasza Księgarnia z bardzo popularną, legendarną już serią Pucio.

    Pamiętaj, świadomy rodzic to szczęśliwe dziecko!

    Zapraszamy do zapoznania się z wpisami blogowymi, które rozwiną tematykę rozwoju dziecka oraz jego odpowiedniej stymulacji:

    1. Objawy skoku rozwojowego u niemowlaka
    2. Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu - mowa
    3. Czy telefon komórkowy szkodzi niemowlakowi?

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl