
Dlaczego niemowlaki tak bardzo interesują się telefonami komórkowymi?
Telefony komórkowe i tablety są obecne w życiu praktycznie każdego rodzica. Według badań większość z nas nie wyobraża sobie codziennej egzystencji bez urządzeń mobilnych i wymienia je jako niezbędny składnik ich życia. Dzieci widzą jak dużo uwagi rodzice poświęcają tym urządzeniom. Mama i tata są pierwszymi wzorami dla małego odkrywcy. W pierwszych kilku latach dzieci szybko i intensywnie chłoną bodźce ze środowiska, a kolorowe obrazki i dźwięki wydobywające się z komórki czy tabletu stanowią ogromną pokusę dla naszych ciekawskich pociech.
Czy telefon komórkowy może wpływać na rozwój niemowlaka?
Korzystanie przez niemowlaki z urządzeń mobilnych można porównać do oglądania telewizji. Dzieci w pierwszych kilku latach uczą się życia, poznają siebie i otaczający je świat. Nauka powinna przebiegać stopniowo, a bodźce powinny docierać do maluszka z odpowiednią intensywnością. Zarówno telewizja, jak i telefony komórkowe dostarczają zbyt wiele informacji, kolorów, dźwięków. Mózg niemowlaka nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony i taka kumulacja bodźców może mu zaszkodzić. Jako główne, negatywne skutki zbyt wczesnego zapoznania dziecka z nowinkami technologicznymi wymienia się m.in.:
- szybkie pogorszenie się wzroku
- przeciążenie połączeń nerwowych (tzw. przebodźcowanie)
- nieprawidłowa podstawa i rozwój psychofizyczny
Często komórka ma dać dziecku rozrywkę i go szybko uspokoić. Zapominamy wtedy, że w tym czasie nie rozmawiamy z maluszkiem, nie pobudzamy go do myślenia i działania. Głos mamy i taty to pierwsze dźwięki jakie dziecko słyszy już w brzuszku mamusi. Zna je bardzo dobrze i to właśnie te dźwięki najlepiej je stymulują do rozwoju. Nie odbierajmy dzieciom przyjemności z uczenia się otaczającego je świata poprzez rodziców.
Czy jest jakaś rozsądna alternatywa dla telefonów komórkowych?
W pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo ważne jest dbanie o prawidłowy rozwój niemowlaka, stopniowe stymulowanie go do poznawania nowych kształtów, dźwięków, kolorów i faktur. Noworodki przy pomocy wszystkich zmysłów starają się zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość. Nauka otaczającego świata i samego siebie musi potrwać. Dziecko musi cierpliwie próbować nowych faktur, poznawać kolory i dźwięki. Doskonale sprawdzą się w tym wieku zabawki kontrastowe.
Jak zabawki kontrastowe rozwijają niemowlaka?
Noworodek od razu po urodzeniu widzi tylko przedmioty w odległości około 20 - 30 centymetrów od własnej twarzy. Pozostałe kształty są rozmyte i przypominają świat widziany za mleczną szybą. Pierwsze kilka miesięcy to stopniowe poznawanie kolejnych kolorów - czerni i bieli, później czerwieni. Po kilku miesiącach rozpoznaje kolor zielony, niebieski i żółty. Jeżeli chcemy już od pierwszych dni prawidłowo stymulować rozwój maluszka stosujmy kontrastowe zabawki w kolorach czarny, biały i czerwony.
Kontrastowe zabawki dla niemowląt wspierają stopniowy rozwój zmysłów wzroku i równowagi, kształtują i rozwijają inteligencję wizualno-przestrzenną, dostarczając spokojnych i wyważonych bodźców mają korzystny wpływ na rozwój mózgu. I chyba to co najważniejsze są świetną okazją do wspólnej zabawy z rodzicami, co z kolei pozwala utrwalić i rozwijać więź i bliskość z maluszkiem. Ciekawym połączeniem bodźców wizualnych i dźwiękowych są tradycyjne książeczki kontrastowe dla dzieci w kolorach białym, czarnym i czerwonym.
Pokazując dziecku obrazki opowiadajmy, co na nich widać. Dzieci są przyzwyczajone do głosu mamy i taty. Czują się bezpiecznie i dzięki temu szybciej się uczą.
Sprawdź także pozostałe artykuły dotyczące rozwoju dziecka:
"Jedzenie i picie a mowa dziecka"
Oba napisane przez specjalistkę logopedę Paulinę Lisiak. Więcej informacji o naszym ekspercie znajdziesz TU.