• Jesienne nowości

  • Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Objawy skoku rozwojowego u niemowlaka

    0
    Objawy skoku rozwojowego u niemowlaka

    Symptomy skoków rozwojowych u niemowlaka

    Skoki rozwojowe to nieodzowny towarzysz dojrzewania układu nerwowego niemowlaka. Dlatego właśnie tak ważne jest aby znać symptomy towarzyszące poszczególnym etapom skoków rozwojowych oraz aby umieć pomóc i wesprzeć nasze dziecko w tym szczególnym momencie. Zacznijmy od zapoznania się ze skokami rozwojowymi:

    1. Pierwszy z nich pojawia się u naszego dziecka już w piątym tygodniu życia. Pierwszy skok rozwojowy to kompletna rewolucja świata zmysłów naszego dziecka. Zmysły wzroku, słuchu, dotyku, zapachu i węchu odbierają wszystko z większą intensywnością. Dlatego możemy obserwować jak nasz maluszek zaczyna słuchać tego, co mówimy, jak reaguje na zapachy i to, co mu pokazujemy.

    2. Kolejny skok rozwojowy pojawia się w siódmym tygodniu życia dziecka. Bodźce z otoczenia stają się bardziej wyraźne. Maluszek potrafi długo przypatrywać się Twojej twarzy, chętnie słucha Twojego głosu, możesz obserwować jak dźwięki wpływają na jego samopoczucie. Co więcej dziecko staje się coraz bardziej świadome swojego ciała. Zaczyna bawić się swoimi rączkami i nóżkami, próbuje zmieniać pozycję. To dobry moment na wprowadzenie rytuału czytania książeczek dla niemowląt. Niemowlę uspokoi się i łatwiej przebrnie przez ten trudny okres.

      A Kuku! duży czy mały? Książeczka dla niemowląt

    3. Następny skok to trzeci skok rozwojowy, który pojawia się mniej więcej w jedenastym tygodniu życia – niemowlę zaczyna wydawać dźwięki, wyraźnie ich szuka. Jest również bardziej skore do poruszania się.

    4. Około czwartego lub piątego miesiąca mamy do czynienia z kolejnym skokiem. Dziecko zaczyna być coraz bardziej komunikatywne, chętnie sięga po grzechotkę, lubi obserwować siebie i otoczenie. Możemy w tym okresie wspomagać rozwój wszelkiego rodzaju grzechotkami dla niemowląt.

      Grzechotka mini ośmiornica Mom's care
    5. Piąty skok rozwojowy to siódmy miesiąc, wtedy dziecko zaczyna odczuwać lęk separacyjny, jest również niespokojne, ponieważ nagle dostrzega coraz więcej szczegółów z otoczenia.

    6. W trakcie ósmego lub dziewiątego miesiąca dziecko jest już świadome świata i jego różnorodności, wie również, że ma wpływ na otaczające go środowisko. Potrafi “żartować”, pożegnać się, dać nam do zrozumienia, że nie ma ochoty na jedzenie lub potrzebuje towarzystwa i uwagi swoich rodziców. To szósty skok rozwojowy niemowlaka.

    7. Natomiast pod koniec pierwszych dwunastu miesięcy następuje siódmy skok rozwojowy. Niemowlę jest bardziej samodzielne, umie poinformować nas o swoim stanie, zjada samodzielnie niektóre posiłki i uczy się jak powiedzieć nie, mama i tat

    Jak rozpoznać objawy skoku rozwojowego u niemowlaka?

    Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ każde dziecko jest inne i ze względu na tę różnorodność będzie przechodziło ten czas w różny sposób. Jednak znaczna większość rodziców może zauważyć, że wraz ze skokiem rozwojowym maluszek przeżywa również drobne lub większe kryzysy. Brzmi groźnie i niestety często bywa uciążliwe dla naszych dzieci. Kryzysy wiążą się ze spadkiem nastroju, częstym płaczem, frustracją i złością maluszka.

    Ilość informacji i nowych bodźców bywa przytłaczająca nawet dla dorosłych, trudno więc sobie wyobrazić co w takich sytuacjach mogą przeżywać nasze maluszki. Kryzysy pojawiają się pomiędzy kolejnymi skokami rozwojowymi. Wiążą się również z brakiem apetytu, problemami ze snem. Może się nam również wydawać, że nasze dziecko jest mniej aktywne niż było do tej pory.

    Uspokajamy Was drodzy Rodzice! To zupełnie normalne, każde maleństwo musi przez to przejść. Dobra wiadomość jest taka, że możemy naszym pociechom pomóc! W trakcie tego okresu powinniśmy być czujni i cierpliwi. Dziecku potrzebny jest przede wszystkim czas. Musimy mu go zapewnić, jednocześnie czuwając. Pamiętaj również o tym, że w każdej chwili możecie skonsultować się z lekarzem, który na pewno odpowie na wszystkie nasze pytania i wątpliwości. Jeśli jesteś zaniepokojona i coś nie pozwala Ci spokojnie cieszyć się rozwojem dziecka, udaj się do specjalisty.

    Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny! Jeżeli szukasz więcej porad dotyczących rozwoju maluszka koniecznie zajrzyj do innych wpisów na naszym blogu:

    oraz

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl