Promocje
Tamburyn drewniany Janod / Confetti
Tamburyn drewniany Janod / Confetti
49,00 zł 39,99 zł
szt.
Zestaw wyprawkowy całego ciała Eco Baby / Derma
Zestaw wyprawkowy całego ciała Eco Baby / Derma
99,99 zł 94,99 zł
szt.
Koc bambusowy miodowo-musztardowy 120x100 / Lullalove
Koc bambusowy miodowo-musztardowy 120x100 / Lullalove
189,00 zł 174,99 zł
szt.

Dlaczego biało-czarne książeczki kontrastowe są najlepsze dla niemowlaków?

0
Dlaczego biało-czarne książeczki kontrastowe są najlepsze dla niemowlaków?

Co widzi noworodek od razu po urodzeniu?

Już w łonie matki noworodki mogą odróżnić światło od ciemności. Zaraz po urodzeniu możemy zauważyć, że reagują mrużeniem oczu na każdy kontakt z mocniejszym światłem. Ich wzrok od tego momentu intensywnie się rozwija i z każdym miesiącem zaczyna dostrzegać coraz to nowe obrazy i kolory. Oczy noworodka uczą się także współpracować ze sobą i potrzebują długiego treningu, aby widzieć tak jak rodzice. Samo zarejestrowanie obrazu nie wystarczy – mózg musi go jeszcze zinterpretować, a tego jest w stanie nauczyć się dopiero w kilka miesięcy. Początkowo obraz jest dość nieostry, ale stopniowo poprawia się.

Z jakiej odległości widzi noworodek?

Noworodek widzi na odległość jaka dzieli go od karmiącej go mamy. Zazwyczaj jest to około 20 -30 centymetrów. Kiedy rodzic lub ktokolwiek inny przytula niemowlaka do karmienia lub tak po prostu z miłości, maluszek może skupić się na twarzy, poznać jej rysy i zapamiętać je. Naukowcy uważają, że taka ograniczona tylko na odległość żywienia percepcja to biologiczna właściwość, którą noworodki rozwinęły, aby pomóc czuć się bezpiecznie z rodzicami oraz ograniczyć do minimum bodźce z zewnątrz, które mogłby zakłucić proces karmienia. Dobrze wiemy jak ważne w kilku pierwszych tygodniach życia noworodka jest prawidłowe, systematyczne żywienie.

Kiedy noworodek widzi kolory? Jakie kolory widzi noworodek?

Noworodek od razu po urodzeniu potrafi odróżnić światło od ciemności i reaguje na strumień światła zamykaniem oczu. Badania dowodzą, że pierwszymi kolorami jakie widzą noworodki są biel, czerń i odcienie szarości. Kontrast bieli i czerni pozwala maluszkom lepiej poznać kontury, rysy twarzy rodziców. Kolejnym kolorem jaki widzą noworodki jest kolor czerwony.

Jak rodzic może wspomóc rozwój wzroku u noworodka?

Najlepszym i najprzyjemniejszym sposobem aby wspomóc rozwój wzroku u noworodka jest przytulanie i spędzanie czasu patrząc na maluszka. Kluczowa w tym przypadku jest odległość. Jak wspominaliśmy wcześniej noworodki do miesiąca życia widzą maksymalnie do 20 -30 centymetrów, dlatego nie broń się przed bliskością, bo to własnie ona pomoże Twojemu dziecku rozwinąć zmysł wzroku. Baw się bliskością pokazując na przykład język. Bardzo prawdopodobne, że niemowlak również wystawi języczek. W miarę upływu czasu maluszek zacznie wodzić za Tobą wzrokiem i reagować jak usłyszy Twój głos.

Jakie książeczki i zabawki stymulują rozwój wzroku noworodków? Ranking

Dla młodych oczu najważniejszy jest ich prawidłowy rozwój i uczenie się kolorowego, otaczającego świata. Czarno-białe książeczki kontrastowe dla dzieci z prostymi liniami i odważnymi wzorami będą łatwe do obejrzenia. Na tle rozmytego świata niemowlaka będą wyróżniać się kształtami i przejrzystymi wzorami. Stworzyliśmy ranking najlepszych naszym zdaniem książeczek kontrastowych i zabawek kontrastowych dla noworodków:

Książeczka w formie harmonijki od polskiego wydawnictwa Tata Robi Książki. Bardzo popularna seria książek "Oczami Maluszka" to biało-czarne ilustracje z czerwonymi dodatkami. Rozkładana forma książeczki może sprowokować rodzica do opowiadania co widać na rysunkach i w ten sposób maluszek może poznawać głos rodziców.

 Książeczka dla niemowlaka Oczami Maluszka harmonijka

Dzięki tej książęczce kontrastowej z serii "Oczami maluszka" rodzic może zapoznawać dziecko z otaczającym go światem. Opisywać sztućce, sanki czy piłeczkę. Książeczka zawiera kilkanaście prostych obrazków w kolorze białym i czarnym.

 

Książeczka Oczami Maluszka Sztućce

Książeczka pluszowa i kontrastowa. Dwie funkcje w jednym. Kontrastowe obrazki stymulują rozwój wzroku noworodka. Wystające elementy stymulują dotyk i pozwalają ćwiczyć ruchy paluszkami oraz umożliwiają pierwsze, świadome chwyty. Element szeleszczący zaszyty w środku książeczki kontrastowej MRB Lullalove stymuluje słuch maluszka ucząc jednocześnie związków przyczynowo-skutkowych. Dziecko doświadcza, że działanie przynosi określony rezultat, w tym przypadku szeleszczenie.

książeczka kontrastowa Lullalove szeleszcząca

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl