
Zabawki antystresowe i progresywne, czy dziecko ich potrzebuje?
Napięcie, które jest związane z utratą równowagi emocjonalnej to nic innego jak stres. Takie odczucia towarzyszą nam na każdym etapie rozwoju w - dzieciństwie, jak i życiu dorosłym. Jeżeli jednak zawczasu nauczymy dziecko radzenia sobie z każdym rodzajem emocji, ułatwi mu to funkcjonowanie w domu, grupie rówieśniczej jak i w dorosłości.
Stres stresowi nierówny
Stres nie zawsze jest odczuciem negatywnym. Silne emocje, poddenerwowanie towarzyszą nam także i w pozytywnych momentach, jednak dziecko, którego rozwój emocjonalny trwa, ma problem z poradzeniem sobie z silnymi odczuciami, może to znacznie utrudniać jego funkcjonowanie. Najlepiej nauczyć dziecko radzenia sobie z emocjami jak najwcześniej, bardzo dobrze w tym celu sprawdzają się zabawki antystresowe i progresywne. To one pomogą małemu człowiekowi, poradzić sobie z większością silnych emocji, przede wszystkim z lękiem, niepokojem, pomogą także rozładować złość. Niestety te odczucia pojawiają się codziennie w różnych sytuacjach, nie tylko tych nadzwyczajnych – nawiązywanie relacji między ludzkich, nauka, czy zasady narzucone przez szkołę, przedszkole, powodują powstanie wielu emocji.
Jak umysł reaguje na stres?
Dorosły człowiek odczuwa to, jak niekorzystnie działa na niego stres. Nawet dojrzałe osoby mają problemy, żeby poradzić sobie z niektórymi emocjami – dla dziecka jest to znacznie trudniejsze, ponieważ wielu rzeczy nie rozumie. W sytuacji stresowej część mózgu ta, która jest odpowiedzialna za stres oraz emocje pochłania bardzo wiele energii, która wtedy nie dociera do części w mózgu, która odpowiada za kreatywność oraz inteligencję. Dlatego właśnie często w sytuacjach, które powodują wiele emocji dziecko, jak i dorośli zachowują się irracjonalnie, mają problemy z koncentracją i logicznym myśleniem. Bardzo ważne jest to, żeby rodzic zrozumiał, że w sytuacji, w której zaczynają dominować silne emocje, szczególnie te negatywne dziecko swoim zachowaniem nie robi na złość opiekunowi, po prostu nad sobą nie panuje.
Małymi krokami do celu – zabawki antystresowe i progresywne
Ucząc dziecko tego, jak ma się uporać z emocjami, wyświadczymy przysługę jemu, jak i sobie. Zaopatrując dziecko w zabawki antystresowe i progresywne, pomagamy znaleźć mu sposób na to, by obniżyć napięcie, które jest nieodłącznym elementem sytuacji stresowych. Znaczną grupę zabawek antystresowych można także zaliczyć do zabawek progresywnych. Najczęściej są to niewielkie przedmioty, które maluch może zawsze mieć przy sobie – w kieszeni, plecaczku, piórniku. Dzięki temu w razie potrzeby będzie szybko mógł z niej skorzystać – taki nawyk wyrobi się u dziecka naprawdę szybko.
Jak zaprojektowane są zabawki antystresowe i progresywne?
Konstrukcja zabawek antystresowych i progresywnych prowokuje w maluchu wytworzenie i rozwój innych umiejętności. Przede wszystkim chodzi tu o:
- pomoc w zmniejszeniu napięcia emocjonalnego
- wzmocnienie mięśni w dłoniach i palcach
- poprawę nastroju
- stymulację myślenia logicznego oraz koncentracji
Dzieci samodzielnie szukają sposobu na rozładowanie napięcia. Dlatego właśnie często obgryzają paznokcie, skubią skórki, czy wkładają do buzi włosy. Organizm sam wie, że potrzebuje zajęcia. W takiej sytuacji jako zabawki antystresowe sprawdzają się gadżety ruchome np. kulki na sznurku. Jeżeli chodzi o wzmocnienie mięśni małych rączek, najlepsze będą tu piłeczki antystresowe, masa plastyczna, czy gniotki (np. balon wypełniony ryżem, mąką ziemniaczaną). Zabawa, która umożliwi odwrócenie uwagi od sytuacji stresowej, zapewni poprawę nastroju, przekierowanie myśli na inne tory, pozwoli zapomnieć i uwolnić się od nagromadzonego napięcia. Zabawki progresywne, które będą stymulowały myślenie, pomogą się skoncentrować, są to różnego rodzaju układanki np. przestrzenne, ale także logiczne jak Wspomagajki, czy poręczna i pozwalająca na to, żeby ją mieć zawsze przy sobie kostka Rubika.
Zabawki progresywne = zabawki sensoryczne?
Wiele zabawek sensorycznych spełnia także funkcje zabawek progresywnych i podobnie jak one wspomagają rozwój intelektualny i społeczny, angażują zmysły i wspierają integrację sensoryczną. Wybierając zabawki dla swoich pociech, szczególną uwagę zwróćmy właśnie na zabawki antystresowe i jednocześnie sensoryczne. To połączenie dwóch pożytecznych rodzajów zabawek o dwóch funkcjach. Wiele zabawek sensorycznych możemy używać już od pierwszych chwil życia dziecka. Już w wieku kilku, kilkunastu miesięcy dziecko może uczyć się radzić sobie ze stresem. Jak ważne są zabawki sensoryczne w rozwoju dziecka możesz przeczytać w jednym z naszych wpisów blogowych: "Czym jest sensoryka?".
Każde dziecko to inny świat…
Niestety nie ma jednego, uniwersalnego środka, który pomoże każdemu dziecku. Nawet rodzice bliźniąt zauważają, że ich pociechy różni temperament, potrzeby, zachowanie. Dlatego pomoc dziecku, ze względu na utrudnienie w komunikacji jest trudnym zadaniem. W takiej sytuacji nie warto zrażać się, ponieważ zdarza się, że metoda prób i błędów, jest jedyną słuszną droga, która zaprowadzi do celu – pomocy dziecku w poradzeniu sobie z trudnymi emocjami. Warto więc podejmować próby, zmieniać rodzaj zabawek antystresowych i progresywnych, aż efekt, jaki maluch dzięki ich pomocy osiągnie, zapewni mu spokój.
Warto też pamiętać, że żadna zabawka antystresowa i progresywna nie zastąpi rozmowy z dzieckiem i okazywania mu wsparcia. Zabawki antystresowe i progresywne są bardzo dobrym sposobem, do tego, żeby nauczyć dziecko radzić sobie z emocjami, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.