Czym charakteryzuje się 6 miesiąc życia dziecka?
Szósty miesiąc to moment przełomowy w rozwoju Twojego dziecka. Maluszek coraz więcej czynności wykonuje świadomie, jego zmysły są w stanie przetwarzać więcej szczegółów. Dziecko w szóstym miesiącu kojarzy fakty i potrafi łączyć je z odpowiednimi stanami lub osobami. Pojawia się również umiejętność zapamiętywania i gromadzenia wspomnień, które mogą sięgać nawet do dwóch tygodni wstecz. Od tego momentu rozwój Twojego dziecka nie będzie dokładnie pokrywał się z podręcznikowym schematem, różne umiejętności będzie nabywało ono w różnym czasie. Oznacza to, że niektóre maluszki nauczą się raczkować już w siódmym lub ósmym miesiącu, a inne zrobią to dopiero w dziesiątym. Nie zdziw się, jeżeli 6 miesięczne dziecko staje na nóżki, choć lepiej nazwać to próbami stania. Niektóre dzieci szybciej zaczną składać z sylab proste słowa, na przykład “mama”, innym zajmie to więcej czasu. Ważne jest aby szczególnie w tym okresie wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. Nie potrzebne jest również nadmierne zamartwianie się o swoje pociechy - każde dziecko jest wyjątkowe i rozwija się w najlepszy dla siebie sposób. Pamiętając jednak o tym, że świadomi rodzice to szczęśliwe dzieci, przygotowaliśmy krótką listę tego, co zmienia się w życiu sześciomiesięcznego dziecka, tak aby rodzice potrafili w odpowiedni sposób wspierać swoje dzieci i dostarczać im bodźców potrzebnych na danym etapie rozwoju. Nie martwmy się, jeżeli 6 miesięczne dziecko nie siedzi tylko skonsultujmy to ze specjalistą.
Bardzo dobrym miejscem do ćwiczeń dla sześciomiesięcznych dzieci są maty edukacyjne. Kolorowe, z ciekawymi motywami zwierzątek i z zestawem zabawek sensorycznych o różnych kształtach poprzez zabawę wspomagają rozwój zmysłów - wzroku, słuchu i dotyku. Jednocześnie wspierają zwiększanie zdolności manualnych i motorycznych, zachęcając dziecko do gimnastyki i chwytania wiszących zabawek. Dzięki niej Twój sześciomiesięczny maluszek będzie radośnie spędzał czas na zabawie, która pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka.
6 miesięczne dziecko i jego rozwój ruchowy
Zacznijmy od umiejętności ruchowych dzieci. Sześciomiesięczne dziecko potrafi już samodzielnie się przemieszczać, oczywiście nie na nogach. Wykorzystuje do tego swoje silne ręce, odpychając się na brzuszku, lub kręcąc wokół własnej osi. Podejmuje pierwsze próby odpychania się nogami, co w pewnym momencie zaowocuje raczkowaniem. Póki co maluszek potrafi również podnosić się na rękach kiedy leży na brzuszku, wykonując pozycję powszechnie znaną jako “foczka”. Półroczne dziecko potrafi również doskonale chwytać przedmioty, które mu podajemy. Prostuje przy tym kciuk i umie utrzymać oglądaną rzecz przez dłuższą chwilę. Czasami nawet przekłada przedmiot z ręki do ręki. Jednocześnie szósty miesiąc życia to dla naszych dzieci czas rozwijania swoich gimnastycznych umiejętności - nasze maluchy z ogromną radością ssą największy palec swojej stopy, niekiedy wkładając całą stópkę do buzi. Dziecko zaczyna również siadać, niekiedy robi tu już bez niczyjej pomocy. Jeżeli na tym etapie chcemy dobrze wspierać rozwój dziecka pomyślmy o huśtawce dla dziecka. Huśtawka domowa to nie tylko piękny element wystroju pokoju dziecka, ale przede wszystkim wsparcie rozwoju koordynacji ruchowej, wzmocnienie mięśni czy stymulacja układu przedsionkowego mózgu maluszka. Same zalety i tak piękny design! Huśtawka dla dziecka, jak na przykład huśtawka Baby Steps w kolorze ecri, dedykowane są dzieciom właśnie po przekroczeniu 6 miesiąca życia.
Jadłospis w 6 miesiącu życia dziecka
Szósty miesiąc to również moment, w którym nasz maluszek coraz częściej powinien spróbować innych potraw niż mleko swojej mamy. Tak jak wspominaliśmy w przypadku opisywania piątego miesiąca życia, również teraz przypominamy, że nowe pozycje w menu naszego dziecka powinny być wprowadzane powoli i rozsądnie. Zacznijmy od gotowanych, delikatnych potraw, takich jak krem z marchewki czy mus jabłkowy. Doskonale sprawdzą się również kaszki ryżowe lub kukurydziane. Systematyczne rozszerzanie jadłospisu pozwala na równoczesną kontrolę ewentualnych uczuleń, pamiętaj o tym wprowadzając nowe dania do codziennego menu swojego dziecka. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: "Rozszerzanie diety niemowląt - schemat żywienia".
W szóstym miesiącu życia dziecka szczególnie ważna jest obecność rodziców. Do tej pory nasze maleństwa pozwalały niekiedy obcym sobie osobom brać je na ręce, chętnie wchodziły w interakcję i potrafiły spędzić kilka chwil w samotności. Od teraz może się to delikatnie zmienić. W tym szczególnym momencie dziecko potrzebuje wyraźnej obecności swoich rodziców, która zapewni im poczucie bezpieczeństwa a tym samym odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Sześciomiesięczne dziecko rozumie i zauważa coraz więcej. Gdy wypowiesz jego imię na pewno odwróci swoją główkę w Twoim kierunku. Półroczny maluszek poszerza również zasób swojego słownika i wymawia coraz więcej sylab, które czasami przypominają słowa wykorzystywane w naszej komunikacji. Obserwuj swoje dziecko, korzystaj z czasu, który możecie razem spędzać. Pamiętaj o cierpliwości i wyrozumiałości. Dla swojego dziecka jesteś najważniejszą osobą na ziemi, pomóż mu odkrywać świat i rozwijać się w najlepszym dla niego tempie. Twoją rolą jest stworzenie mu bezpiecznych warunków do poznawania i uczenia się. Nie zapominaj o zabawie. Jeżeli szukasz inspiracji do zabawy z 6 miesięcznym dzieckiem zapraszamy do lektury wpisu: "W co bawić się z sześciomiesięcznym dzieckiem?".