• Nowości

 • Dziecko

 • Zabawki

 • Prezenty

 • Na spacer

 • Rodzice

 • Wyprawki

 • 5% na pierwsze zakupy

 • Promocje

 • OSTATNIE SZTUKI

 • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

  Co potrafi 5 miesięczne dziecko?

  0
  Co potrafi 5 miesięczne dziecko?

  Co jeszcze potrafi 5 miesięczne dziecko?

  Twoje pięciomiesięczne niemowlę będzie również potrafiło odróżnić swoich rodziców od pozostałych osób, z którymi ma do czynienia. 5 miesięczny niemowlak może reagować płaczem na widok obcych osób lub osób których dawno nie widział. Płacz niemowlaka może być donośny i trwać długo. Często nawet mama musi poświęcić dużo czasu by tak rozdrażnionego malucha uspokoić.

  Co więcej, niemowlak wchodzi również w większą i częstszą interakcję z osobami, które poznaje. Niemowlak umie też coraz lepiej komunikować swoje potrzeby. Piąty miesiąc życia to również czas, w którym możesz powoli wprowadzić do jadłospisu swojego dziecka pokarmy inne niż mleko, na przykład przecier z marchewki, dyni, ziemniaka lub jabłka. Warto w tym ważnym okresie zapoznać się z produktami do rozszerzania diety, jak choćby śliniaki dla dzieci, czy literaturą na ten temat. Polecamy też jeden z ostatnich wpisów na naszym blogu: "Rozszerzanie diety niemowląt - schemat żywienia". Sami widzicie, że piąty miesiąc to naprawdę ekscytujący czas, zarówno dla waszych dzieci jak i dla Was.

  zestaw do rozszerzania diety niemowlaka Everyday Baby

  Ile ważą 5 miesięczne dzieci?

  Tak jak już wspomnieliśmy, piąty miesiąc to czas, w którym Twoje dziecko znacznie przybiera na masie. Rodzice bardzo często zadają sobie pytanie: Ile waży 5 miesięczne dziecko? W zależności od płci dziecka masa może wahać się od 5 do 9 kg. Przedział jest tak duży, gdyż tak jak wspominaliśmy zależy to do płci dziecka, metody porodu czy momentu przyjścia na świat. Dzieci urodzone po terminie będą cięższe, te urodzone przed terminem porodu, czyli tzw. wcześniaki będą lżejsze. Najważniejsze, żeby dziecko prawidłowo jadło i nawet jeżeli ma zaległości wagowe to przy odpowiednim i regularnym odżywianiu szybko je nadrobi. Tym bardziej że pięciomiesięczny niemowlak umie się już upomnieć o jedzenie, doskonale też wyczuwa ile pokarmu jest mu potrzebne do zaspokojenia głodu. Dziecko nadal powinno być karmione piersią, natomiast jeśli od początku korzystacie z mleka w butelce, w piątym miesiącu maluszek powinien ciągle korzystać z mieszanki początkowej. Jednak możemy powoli wprowadzać drobne urozmaicenia w diecie naszego dziecka, takie jak wyżej wspomniane musy z gotowanych warzyw i owoców. Nowe elementy codziennego jedzenia powinniśmy wprowadzać powoli, tak żeby obserwować ewentualne uczulenia na wybrane produkty. Nie mniej jednak nowe smaki wpłynął bardzo korzystnie na rozwój receptorów smakowych dziecka. Każda okazja do rozwoju powinna być odpowiednio wykorzystana!

  Dużo więcej ruchu w 5 miesiącu!

  W piątym miesiącu życia nasze dziecko coraz chętniej będzie się ruszało i zmieniało pozycję. Położone na brzuszku chętnie przekręci się na plecki, i na odwrót. Dlatego od tego momentu będziecie musieli mieć oczy dookoła głowy. Pięciomiesięczne dziecko będzie wykazywało coraz większą gotowość i chęć do pełzania - ruchliwe rączki i nóżki niedługo będą coraz wytrwalej szukały punktów podparcia, które pomogą się odpychać od ziemi. Maluszki w tym wieku nie tylko energicznie wymachują nóżkami i rączkami. Rozpoczął się dla nich również czas dokładnego testowania możliwości swojego ciała. Nie zdziwi więc nikogo widok pięciomiesięcznego niemowlęcia wkładającego swoje stópki do buzi. Wyczyn, który dla przeciętnego dorosłego jest raczej niemożliwy do osiągnięcia, dla Twojego maluszka nie będzie niczym wielkim. Rączki dzieci w tym okresie chętnie chwytają i badają wszystkie przedmioty, które znajdą się w zasięgu wzroku. Bardzo ważne jest również to, że piąty miesiąc to czas, w którym niektóre dzieci zaczynają siadać, kiedy rodzice dokonają odpowiedniej asekuracji. Pamiętajmy jednak o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim, idealnym tempie i nie powinniśmy przyspieszać żadnych procesów. Sadzając dziecko na siłę możemy jedynie przyczynić się do drobnych urazów kręgosłupa. Idealnym miejscem do ćwiczeń będą maty edukacyjne, które tworzą bezpieczne otoczenie służące rozwojowi maluszków.

  mata edukacyjna BabySteps Moonlight Wolf

  Dziecko w piątym miesiącu interesuje się drobnymi rzeczami

  Pięciomiesięczne dziecko uwielbia poświęcać uwagę drobnym przedmiotom, które na pozór mogą wydawać się absolutnie nieistotne. Interesująca na przykład może okazać się metka ulubionego pluszaka. Takie “badanie” pozwala na ćwiczenie umiejętności chwytania oraz na rozwój koordynacji wzrokowo - ruchowej. W tym okresie możemy często przyłapać naszego maluszka na gaworzeniu “do siebie” lub przedmiotów, którymi się aktualnie zajmuje. Ciekawym "wspomagaczem" rozwoju mogą być zabawki kontrastowe dla niemowląt. Maluch coraz lepiej komunikuje się ze światem oczywiście w swoim języku. Jest on jednak bardziej skomplikowany i złożony, dziecko reaguje śmiechem na zabawne sytuacje, płacze kiedy czuje się niekomfortowo lub kiedy rodzice znikną z zasięgu wzroku. Maluszek doskonale wyczuwa na jakie jego zachowania reagujesz najszybciej, dlatego na przykład zaczyna głośno płakać gdy zostawiasz go w łóżeczku.

  książeczka króweczka do łóżeczka


  Aby wspomóc dziecko w tym ważnym momencie obserwuj i reaguj - wchodź w interakcję ze swoim maluszkiem, śpiewaj mu, zachęcaj do powtarzania dźwięków i poznawania nowych przedmiotów. Pozwól swojemu dziecku dojść do wszystkiego w odpowiednim czasie i momencie, przyśpieszenie naturalnych procesów może mu jedynie zaszkodzić. Jeżeli przeskoczyłaś 4 miesiąc rozwoju zapraszamy do poprzedniego wpisu o tej tematyce: "Co potrafi 4 miesięczne dziecko?"

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl