• Jesienne nowości

  • Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    W co bawić się z sześciomiesięcznym dzieckiem?

    0
    W co bawić się z sześciomiesięcznym dzieckiem?

    Nauka poprzez zabawę

    Mimo iż ten slogan jest niezwykle często używany i zna go każdy z nas, nie traci on nic na swojej aktualności. Nie ma lepszego sposobu, by wyćwiczyć u dziecka pewne umiejętności niż zabawa. Maluch nawet nie wie, że nabywa nowe zdolności i wspaniale spędza czas. Oczywiście tak jak każdy z nas jest inny, lubi inne rzeczy, ma inne zainteresowania, dzieci  także wykazują chęci do zabawy w inny sposób i innymi rzeczami. To zadanie dla rodzica, opiekuna, by odnalazł na podstawie zawartych w tym poradniku wskazówek zabawy, aktywności, które danemu dziecku będą sprawiały przyjemność. Musimy wykorzystać też naszą intuicję i poniekąd zgadnąć jakie zabawy z 6 miesięcznym dzieckiem sprawią mu najwięcej radości. U dzieci w takim wieku nie ma mowy o przymuszeniu, rodzic może pokazywać zabawy i zachęcać do nich, jednak nic na siłę. Warto zapamiętać, że dzieci bardzo szybko się zmieniają, dlatego to, że nasza pociecha nie ma ochoty na daną zabawę, nie znaczy, że nie stanie się jej ulubioną rozrywką już za kilka dni. Dlatego nie warto się poddawać i nawet kiedy maluch nie zaakceptuje zabawki, czy zabawy od początku, warto co jakiś czas do niej wracać i podejmować kolejne próby.

    piramida aktywizująca wielofunkcyjna Lilliputiens

    Co potrafi półroczniak?

    Sześciomiesięczne dziecko śpi już znacznie mniej niż na początku, taki maluch przesypia w sumie około 13 godzin z doby (składa się na to sen nocny oraz drzemka lub drzemki w ciągu dnia). Półroczne dziecko ma więc wiele godzin na aktywność w ciągu dnia. Wiele dzieci w tym wieku chce być pionizowane, siedzieć, interesuje je wszystko, co się dzieje wokół, a to zdecydowanie poszerza możliwości zabawy ze szkrabem. Nie chodzi o samodzielne podnoszenie się do pozycji siedzącej tylko o kontrolę trzymania główki, maluch bardzo chętnie zostaje w pozycji siedzącej, czy półsiedzącej – w foteliku, leżaczku, skąd ma doskonały widok na otoczenie. Ukończenie półrocza przez naszą pociechę to czas, kiedy dziecko bardzo szybko nabywa nowe i szlifuje zdobyte dotychczas umiejętności. Jest to idealny moment dla rodzica, w którym może zacząć stymulację rozwoju swojego malucha na płaszczyźnie emocjonalnej, jak i  fizycznej. Dziecko w wieku pół roku dowiaduje się, po co ma ręce – zauważa, że może chwytać zabawkę, kontroluje ruchy. Całkiem szybko doskonali zdolności małych rączek – umie przekładać przedmioty z jednej rączki do drugiej. Jeżeli jakiś przedmiot, zdarzenie zainteresuje półroczniaka, jest już w stanie na trochę dłużej skupić uwagę na wybranym punkcie. W tym wieku maluch śmieje się już świadomie – jeżeli dźwięki sprawiają mu przyjemność, reaguje na nie żywą radością, uśmiechem. Rozpoznaje już część dźwięków i podąża wzrokiem za tymi, które go interesują.

    mata edukacyjna Baby Steps dla dziecka 6 miesięcznego

    Propozycje zabaw z 6 miesięcznym dzieckiem

    Zabaw, którymi można zająć półroczniaka, jest naprawdę wiele. Warto zaopatrzyć się w kilka ciekawych zabawek, dzięki którym spędzony czas będzie dla dziecka atrakcyjny, a dla dziecka przyniesie ogromne korzyści rozwojowe.

    Suchy basen z kulkami

    Na uwagę każdego rodzica zasługuje „suchy basen”. Jest to miejsce do zabawy dla dzieci o naprawdę szerokim przedziale wiekowym. Suche baseny z kulkami to miejsce zabawy, które rewelacyjnie wspiera integrację sensoryczną dzieci. Wykorzystywany jest także przez wykwalifikowanych rehabilitantów. Ich popularność rośnie, ponieważ coraz więcej dzieci ma problemy z integracją sensoryczną. Oprócz wszystkich walorów zdrowotnych, zabawa w suchym basenie jest uwielbiana przez dzieci. Niemal każdy maluch lubi spędzać czas wśród kolorowych kulek, które może chwytać i dzięki temu doskonalić motorykę i inne zmysły, przede wszystkim wzrok.

    suchy basen z kulkami Baby Steps

    Niezastąpione huśtanie

    Każdy z nas jako dziecko uwielbiał spędzać czas na huśtawce. Oprócz przyjemnego wyciszenia, jakie zapewnia stały rytm huśtania, można mówić o jej ogromnym wpływie na rozwój malucha. Podczas huśtania następuje bardzo mocna stymulacja układu przedsionkowego, który znajduje się w mózgu. Dzięki temu dziecko rozwija zmysł równowagi, a także integrację sensoryczną wszystkich zmysłów. Huśtanie wywiera także wpływ na koordynację słuchową. Kiedy nasz maluch lubi bujanie, zakup huśtawki dla dziecka można uznać za inwestycję w jego prawidłowy rozwój.

    Książeczki, przytulanki, czyli garść propozycji zabaw z 6 miesięcznym dzieckiem

    Koordynacja na poziomie oko – rączka nadal się kształtuje u półrocznego szkraba, dlatego dzieci w tym wieku powinny jak najwięcej przedmiotów chwytać, badać kształt, poznawać faktury. W tym celu warto zaopatrzyć malucha w różnorodne i w pełni bezpieczne – miękkie zabawki, które zapewniają różnorodne doznania dotykowe, wzrokowe i słuchowe. W tym zakresie bardzo dobrze sprawdzają się produkty Lilliputiens które są w pełni bezpieczne, wykonane z atestowanych, miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów, które zachwycają mnogością kolorów. Miękka książeczka sensoryczna jest także idealna do samodzielnej zabawy dla malucha, wtedy rodzic może liczyć na chwilę wytchnienia. Postawiona na podłodze zachęci malucha do spędzenie odrobiny czasu na brzuszku, co jest dla niego bardzo korzystne.

    książeczka kontrastowa do łóżeczka

    Dziecko w wieku sześciu miesięcy jest bardzo chętne do zabawy i poznawania nowych rzeczy. Dla szkraba interesujące jest już przemierzanie na rękach rodzica domowych przestrzeni i badanie poprzez dotyk różnorodnych przedmiotów. Trzeba być jednak niezwykle uważnym, żeby dziecko nie wsadziło do buzi małych przedmiotów, dlatego właśnie zabawki przeznaczone do tego wieku są najbezpieczniejszą opcją. Należy pamiętać, że dziecko może mieć gorszy dzień i będzie chciało się jedynie przytulać. W wieku sześciu miesięcy następuje rozszerzanie diety malucha, co może wiązać się z różnorodnymi problemami z brzuszkiem, który musi się przyzwyczaić do innego, niż mleko pokarmu. O tym jak rozszerzać dietę maluszka możecie przeczytać w jednym z naszych wpisów: "Rozszerzanie diety niemowląt: Schemat żywienia".

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl