• Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • OSTATNIE SZTUKI

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Rozszerzanie diety niemowląt - schemat żywienia

    1
    Rozszerzanie diety niemowląt - schemat żywienia

    Czym jest schemat żywienia niemowląt?

    Dla większości rodziców problematyczne są dwa aspekty żywienia swoich dzieci – schemat żywienia niemowląt oraz rozszerzanie diety niemowlaka. Warto podkreślić, że są to tematy, które podejmują nieco inne kwestie. Rozszerzanie diety mówi o wprowadzaniu konkretnych produktów do diety maluszka. Za to schemat żywienia niemowląt wskazuje, jaka jest wskazana objętość posiłków, pokazuje ich właściwą konsystencje i rodzaj pokarmu oraz to ile posiłków dziecko, w jakim wieku powinno spożywać. Są to bardziej techniczne informacje jednak ich znaczenie jest tak samo istotne jak rodzaje pokarmów wyszczególnione we wskazówkach dotyczących rozszerzania diety. Najprościej ujmując schemat żywienia dziecka, jest to plan, który obejmuje rozszerzanie diety malucha, jednak podczas jego układania należy zawsze brać pod uwagę najnowsze zalecenia dietetyków, neonatologów i pediatrów w tym zakresie.  Wskazówki, według których należy postępować, zmieniają się z czasem  i wiedzą lekarzy jeżeli chodzi o karmienie dzieci. Dlatego nawet jeżeli poznaliśmy wnikliwie zalecany schemat żywienia niemowląt przy starszym dziecku, przy młodszym nasza wiedza może się już okazać nieaktualna.

    Schemat żywienia niemowlaka – ważne zmiany

    W aktualnie obowiązującym zestawieniu dotyczącym sposobu karmienia wskazano, jak karmić malucha i czym, by podawane pokarmy miały jak najlepszy wpływ na rozwój oraz zdrowie dzieci. Naukowcy nieustannie prowadzą badania w tym zakresie – na tym właśnie opierają się zalecenia, które wydaje WHO, a także nasi rodzimi eksperci, którzy specjalizują się w żywieniu. Bardzo dużą zmianą w schemacie karmienia dzieci było ujednolicenie zaleceń dotyczących maluchów karmionych piersią oraz dzieci, którym podawana jest mieszanka. Jeszcze kilka lat temu droga postępowania rodzica, schemat żywienia niemowląt wyglądał inaczej dla dzieci, które dostawały mleko modyfikowane, niż schemat żywienia  dla dzieci, które spożywały mleko matki. Nadal bezsprzecznie to mleko mamy uznawane jest na najlepszy dla dziecka pokarm w pierwszym półroczu życia malucha, który dodatkowo zaspokaja wszystkie jego potrzeby żywieniowe w tym okresie. Podobnie jeżeli chodzi o dzieci, które spożywają mleko modyfikowane – przez pierwsze 5, 6 miesięcy to właśnie mleko jest podstawą, to nie zmienia się po pierwszym półroczu, jednak maluch wraz z czasem potrzebuje coraz więcej różnorodnych składników, które umożliwiają mu prawidłowy wzrost i rozwój.

    Coraz prostszy schemat żywienia dziecka

    Z roku na rok modyfikując schemat żywienia dzieckanaukowcy upraszczają go. Dzięki temu opiekun sam podejmuje więcej decyzji, co przychodzi całkowicie intuicyjnie – każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej i to właśnie rodzice najszybciej wyłapują w diecie malucha produkty, który mu szkodzą, uczulają go. Uniwersalną zasadą jest to, że wprowadzanie dodatkowych posiłków należy rozpocząć między 17 a 26 tygodniem, część rodziców zauważa, że maluch zaczyna się interesować jedzeniem oraz to, że samo mleko zaczyna być dla niego niewystarczające. Warto podkreślić, że podane w schemacie żywienia dziecka wartości, w szczególności te odnoszące się do wielkości posiłków są orientacyjne, ich dokładną wielkość rodzic sam dostosowuje do indywidualnych preferencji malucha. Ważną zasadą, która przynosi bardzo wiele dobrego podczas rozszerzania diety malucha, jest:

    Rodzic decyduje, co daje dziecku, jak i kiedy. To dziecko samo podejmuje decyzje, czy ten posiłek zje oraz w jakiej ilości.

    Większa dowolność, jaką zostawiają specjaliści rodzicom, pozwala, w pełni dostosować rodzaje i wielkość posiłków do potrzeb i preferencji malucha – przecież każdy z nas jest inny, ma inne zapotrzebowanie, ma także inny gust – inne są produkty, które lubi.

    silikonowe miseczki do posiłków dziecka EZPZ

    Schemat żywienia 4 miesięcznego dziecka

    Dziecko w wieku 4 miesięcy, potrafi ssać i połykać. Maluchy w tym wieku karmione są na żądanie. Przeważnie spożywają od 8 do 10 posiłków dziennie. Ich objętość to około 100 – 110 ml. Schemat żywienia 4 miesięcznego dziecka obejmuje jedynie mleko bez względu, czy mówimy o mleku matki, czy o karmieniu mieszanką modyfikowaną.

    Schemat żywienia  5 miesięcznego dziecka

    Rozpoczęcie rozszerzania diety malucha datuje się w schemacie na 5 – 6 miesiąc życia malucha nie bez przyczyny. Maluchy w tym wieku nabierają nowej umiejętności – uczą się rozdrabniać pokarmy językiem. Opiekunowie sami zauważają, że na widok zbliżającej się do malucha łyżeczki, dziecko otwiera buzię. Schemat żywienia 5 miesięcznego dziecka nadal jako podstawowy pokarm uznaje mleko. Przy pierwszych dodatkowych posiłkach niezwykle ważna jest ich konsystencja, która powinna być w pełni rozdrobniona, gładka. Warto kupić specjalną łyżeczkę przeznaczoną dla maluszków - silikonową albo wykonaną z delikatnego tworzywa. Przy pierwszych karmieniach podajmy naprawdę niewielką ilość pokarmu – na czubku łyżeczki.

    silikonowy komplet naczyń dla dziecka

    Schemat żywienia  6 miesięcznego dziecka

    Wraz z upływem czasu dieta malucha będzie coraz bogatsza. Posiłki nawet te miksowane powinny być coraz bardziej rozmaite. Schemat żywienia  6 miesięcznego dziecka powinien nadal obejmować minimum 4 posiłki mleczne. Podawany pokarm powinien być gładki - na grudki przyjdzie jeszcze czas później. Przy pierwszych dodatkowych posiłkach rodzic ocenia jak dziecko połyka podawane pokarmy. Niekiedy okazuje się, że dziecko się krztusi, ma problem może to oznaczać, że nie jest jeszcze gotowe, warto wtedy odczekać kilka dni i ponowić próbę.

    Schemat żywienia dziecka – 7-8 miesięcy

    Siedmiomiesięczne dziecko może zaakceptować już różnorodne konsystencje. W tym wieku można wprowadzać posiłki posiekane. Maluchy w tym wieku mogą już dostawać kawałki jedzenia do rączki. W tym czasie warto zainteresować się podejściem do żywienia BLW, opisanym m.in. w książce "Alaantkowe BLW. Rośniemy" BLW to bardzo ciekawe doświadczenie dla dziecka i rodzica. Jest to nowatorska technika, którą można stosować nieco ostrożniej niż w jej pierwotnych założeniach. Generalnie chodzi o pozostawienie dużej swobody maluchowi. Główną zaletą tej metody jest pozostawienie dziecku możliwości rozwoju we własnym tempie, zgodnie ze swoimi potrzebami. Metoda jest skierowana do maluchów, które potrafią przeżuwać. Można dziecku podać  warzywa ugotowane do miękkości, pokrojone w słupki i rozłożone na talerzu malucha. To dziecko wybiera, co zje i w jakiej ilości. Rodzic musi liczyć się z bałaganem, który jest nierozerwalnie związany z tą metodą. Metoda pomaga rozwinąć samodzielność w maluchu, pooprawia jego koordynację ruchową, do tego jest dla dziecka po prostu atrakcyjna. Warto ją wprowadzić, spróbować jak dziecko zareaguje. Może to być także dobry sposób na zachęcenie do jedzenia niejadka.

    Bobas lubi wybór metoda BLW

    Jakie akcesoria do karmienia wykorzystać realizując schemat żywienia dziecka?

    Przy rozszerzaniu diety niemowlaka, bez różnicy czy jest to dziecko 4, 5 czy 6 miesięczne, bardzo pomocne są akcesoria do karmienia. Na rynku mamy szeroki wybór tego typu akcesoriów. Warto wymienić kilka podstawowych, które sprawdzą się podczas rozszerzania diety:

    1. Kubki i bidony dla dzieci
    2. Śliniaki dla dzieci
    3. Naczynia silikonowe (talerzyki, miseczki), jak te uznanej marki EZPZ
    4. Pierwsze sztućce (łyżeczki, widelczyki), jak te szwedzkiej marki Everyday Baby
    5. Pierwszy kubeczek do picia

    pierwszy silikonowy kubeczek do picia EZPZ

    Jajko, gluten i inne alergeny

    Schemat żywienia dzieci zmienił w ostatnich latach podejście względem wprowadzania do diety potencjalnie silnych alergenów. Co ważne, badania wskazują, że wcześniejsze wprowadzenie alergenu nie wpływa na fakt wystąpienia alergii, jednak należy pamiętać, że im mniejsze dziecko w razie wystąpienia reakcji alergicznej, tym bardziej ograniczona jest możliwość włączenia leków. Każdy alergen uważany za silny, bezpieczniej wprowadzać osobno (za takie alergeny uznaje się np. mleko krowie, jajko, gluten). Wtedy weryfikacja reakcji malucha jest łatwiejsza. Kilka lat temu wprowadzenie do diety malucha jajka odbywało się kilku etapowo, zalecano najpierw włączenie żółtka. Współczesne zalecenia nie podtrzymują tych założeń, teraz lekarze nie widzą przeciwwskazań do włączenia do diety całego jajka. Ustalając schemat żywienia niemowlątlekarze zalecają baczną obserwację malucha. To rodzice pierwsi diagnozują u swojego malucha alergie i inne dolegliwości, obserwacja jest podstawą przy małym, jeszcze niekomunikującym się wprost dziecku. Ból brzuszka, wysypka, stolec ze śladami krwi, są symptomami, które najczęściej wymagają interwencji. Reakcją rodzica przy lekkich objawach powinno być powtórzenie podania prawdopodobnego alergenu po kilku tygodniach w bardzo małej ilości, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Następnie obserwacja, jeżeli dziecko reaguje intensywnie, nigdy na własną rękę nie ponawiamy wprowadzenia pożywienia, które podejrzewamy o to, że mogło wywołać reakcję alergiczną. W przypadku podejrzenia alergii nawet maleńkich dzieci warto pozostać pod opieką specjalisty – lekarza alergologa.

    Współczesny, aktualny schemat żywienia dziecka pozostawia dużą swobodę rodzicowi, który decyduje co i kiedy wprowadzi do jadłospisu malucha. Warto jednak zapoznać się z  obowiązującym schematem żywienia, który nakieruje opiekuna na właściwą drogę. Pamiętajmy, że właściwe nawyki żywieniowe są bardzo ważne dla zdrowia, im szybciej wprowadzimy je w swoje i dziecka życie, tym lepiej dla całej rodziny.

    Komentarze do wpisu (1)

    29 marca 2021

    U nas, z uwagi właśnie na bezpieczną konsystencję (i też bardzo wygodną objętość tych najmniejszych słoiczków) zaczynaliśmy od serii "pierwsza łyżeczka" hippa bio. Na pierwszy ogień poszła dość standardowo marchewka (wiadomo, na słodkie przyjdzie czas ;-) ), potem jabłuszko i... uwaga... najpyszniejsza - dynia piżmowa! (sama lubiłam ;-) Potem był wariant marchewka z ziemniaczkami, a teraz już risotto z marchewką i indykiem, też hippa ;-)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl