• Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • OSTATNIE SZTUKI

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem

    0
    Zabawki dla 9-miesięcznego dziecka

    Jak wspomagać rozwój dziecka w wieku 9 miesięcy?

    Dziewięciomiesięczny maluch jest wspaniałym kompanem do zabawy. Żywiołowo reaguje na proponowane mu przez opiekuna zabawy. Jest to czas, kiedy dziecko zaczyna wyraźnie wskazywać na to, że jest niezadowolony i nie zgadza się ze zdaniem, czy prośbą rodzica. W tym czasie maluch ma ogromną potrzebę ruchu, dlatego atrakcyjne są dla niego różnorodne zabawy ruchowe, jednak tylko te, które odbywają w towarzystwie. Gaworzenie w wieku 9 miesięcy wchodzi na całkiem inny poziom – z sylab powstają pierwsze słowa. Ze względu na szybko rozwijający się w tym czasie aparat mowy, należy przestać miksować dziecku posiłki na gładką masę – nauka gryzienia jest bardzo ważna podczas wypowiadania pierwszych słów.

    Co potrafi 9-miesięczny maluch?

    Dzieci w tym wieku najczęściej zaskakują swoich opiekunów sprytem i zwinnością. Część dzieci raczkuje bardzo sprawnie – dosłownie w kilka sekund są w stanie pokonać, czworakując zaskakująco długi dystans. Skutkuje to koniecznością stałego nadzorowania dziecka, ponieważ spuszczenie go z oka nawet na moment, może grozić niemiłymi konsekwencjami. Druga grupa dzieci, to te, które nie uznają raczkowania, za to  bardzo szybko pionizują się, przy każdej nadarzającej okazji próbują stać i szybko stawiają pierwsze kroki. Maluch w tym wieku zaczyna coraz więcej rozumieć i ku rozpaczy rodziców, zaczyna interesować się wszystkim, szczególnie tym, co nie jest przeznaczone dla malutkich rączek. Jest to czas, kiedy rodzice usuwają z niskich półek wszystko, co może być niebezpieczne dla dziecka, z zasięgu jego rączek. Ze względu na to, że bardzo wiele dzieci zaczyna ząbkować, mimo że rzadziej, nadal jednak zdarza się, że wkładają do buzi różnorodne przedmioty, naprawdę ważne jest zapewnienie dziecku właściwej opieki. Dzieci w tym wieku często same siadają – najczęściej robią to w bardzo sprytny sposób, podczas raczkowania, tylko część silniejszych dzieci potrafi dźwignąć swój ciężar na tyle, żeby podnieść się do siadu  z pozycji leżącej. Koniec dziewiątego miesiąca to moment, kiedy duża część dzieci jest w stanie stać samodzielnie kilka sekund. W tym czasie maluch zaczyna reagować na swoje imię, jak również na proste prośby. Dzieci w wieku 9 miesięcy zaczynają interesować się zabawkami wydającymi dźwięki, warto jednak na początek zaopatrzyć się w zabawki z regulacją głośności, ponieważ niektóre maluchy na głośne dźwięki, mogą reagować płaczem.

    W co bawić się z dzieckiem w wieku dziewięciu miesięcy?

    Zabawy z maluchem, który ma dziewięć miesięcy, są znacznie bardziej absorbujące niż te, jeszcze trzy miesiące temu. Dzieci w tym wieku są bardzo towarzyskie, nieustająca obecność mamy, czy taty jest bardzo pożądana.

    A kuku!

    Chowanie się za poduszką, kocykiem i pokazywanie się maluchowi z wesołym okrzykiem „A kuku” zawsze wzbudza jego entuzjazm. Po pewnym czasie dziecko samo chowa się i odkrywa, próbując wypowiedzieć te dwie sylaby. Zabawę tę można wynieść na inny poziom, kiedy przeniesiemy ją do namiotu. Idealnie sprawdzi się tu namiot TIPI Baby Steps. Namiot, będzie piękną  ozdobą pokoiku dziecięcego, jeżeli jednak nasz metraż nie pozwala na oddanie dziecku swojego pokoju, to właśnie namiot może stać się jego osobistą, własną przestrzenią. Dla dziecka w wieku dziewięciu miesięcy może być ciekawą alternatywą dla maty edukacyjnej, co ważne, jest równie bezpieczny, tak samo jak w przypadku maty położenie go na podłodze, dywanie daje pewność, że maluch nie spadnie. Jego wnętrze można wypełnić ulubionymi zabawami, tworząc w ten sposób wydzieloną przestrzeń do zabawy. Namioty tipi dla dzieci występują w wielu konfiguracjach kolorystycznych i wzorach, które spodobają się dziewczynkom i chłopcom.

    namiot tipi BabySteps

    Poczytaj mi mamo…

    Czytanie dziecku niesie ze sobą ogromne korzyści. Dzięki takiemu spędzaniu czasu maluch wycisza się, nie jest poddawany wielu bodźcom, jak w przypadku oglądania telewizji, do tego spędza czas w ramionach mamy, taty, babci. Czytanie dziecku ma wpływ na jego przyszłe słownictwo – dzięki czytaniu dziecku książek, jego przyszły zasób słów będzie bogaty i różnorodny. Co więcej, wczesne rozpoczęcie czytania książek maluchowi może rozbudzić w nim zamiłowanie czytelnicze, które będzie procentować w przyszłości. O zaletach czytania niemowlakom możecie przeczytać na blogu: "Zalety czytania niemowlakom" Jeżeli więc nie czytaliśmy maluchowi od samego początku, warto zacząć w ten sposób spędzać czas z dziewięciomiesięcznym szkrabem. Na uwagę każdego rodzica zasługują książeczki chwalone przez psychologów i logopedów - seria Pucio, wydawnictwa Nasza Księgarnia, która podbija serca dzieci, jak i rodziców. Kolorowe obrazki sprawiają, że książeczki uwielbiają małe dzieci, dzięki ciekawej treści uwielbiają je także przedszkolaki. Przygody chłopca - Pucia, są bardzo aktualne i ważne dla wielu dzieci. Stworzone przez logopedę, mają na celu także wspomaganie prawidłowej wymowy u dzieci. Codzienne sytuacje, które są opisywane w książeczkach, są prostymi, trafiającymi prosto do dziecka historiami, które bardzo wiele zyskują dzięki ciekawej ilustracji. Czytanie dziecku stymuluje jego mózg, pomaga zwiększyć  inteligencję, działa pozytywnie na rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej, a jego zalety względem stymulacji wzroku są nieocenione. Ilość czasu, jaki spędzamy podczas czytania dziecku książek, może mieć także ogromny wpływ na rozwój mowy u dziecka. Czytanie sprzyja także kształtowaniu jednej bardzo ważnej umiejętności – koncentracji. Najbardziej odpowiednie są w tym przypadku książeczki tradycyjne dla dzieci, które nie dostarczają nadmiernej ilości bodźców.

    pucio uczy się mówić


    Maluchy nie przepadają za ciemnością. Lampki nocne np. lampka z głośniczkiem, wykonane z bezpiecznego silikonu zapewnią dziecku poczucie bezpieczeństwa, a dla rodziców będą też dużym ułatwieniem podczas nocnego przewijania. Delikatne światło, jakie zapewnia lampka, jest w pełni wystarczające do tego, żeby wykonać przy dziecku wszystkie czynności pielęgnacyjne, jednocześnie tak delikatne światło nie rozbudza malucha. Dobrym pomysłem na zabawę z 9 miesięcznym dzieckiem jest połączenie funkcjonalności namiotów Tipi i lampek nocnych. To świetny sposób na wyciszenie maluszka i przygotowanie do wieczornych rytuałów poprzedzających sen.

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl