ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA. ODBIERZ 20 ZŁ NA ZAKUPY
Pamiętaj aby potwierdzić subskrypcję newslettera klikając w link, który otrzymasz na adres e-mail.

Zalety czytania niemowlakom

0
Zalety czytania niemowlakom

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w kwietniu 2019 roku nowe wytyczne dotyczące tego, jak zdrowo wychowywać dzieci do 5 roku życia. Jeżeli jesteście zwolennikami wychowania dzieci od najmłodszych lat poprzez kontakt z telewizją, tabletem lub komórką to musimy Was zmartwić. Według tych zaleceń dzieci do 2 roku życia nie powinny w ogóle spoglądać na ekrany tabletów, komórek czy telewizora. Powyżej 2 lat maksymalny czas jaki mogą poświęcać na tego typu rozrywki wynosi 1 godzinę. Czym w takim razie zastąpić nowoczesne technologie w życiu niemowlaka?

Powróć do tradycyjnych książeczek dla dzieci. To one dają Twojemu dziecku wiele korzyści i wpływają pozytywnie na jego rozwój. Pewnie od razu zastanowicie się jak to możliwe? Przecież niemowlaki nie rozumieją za dużo z otaczającego je świata i co w takim razie może być wartościowego w czytaniu książeczek tak małym dzieciom?

Zalety czytania niemowlakom podzieliliśmy na siedem punktów:

  • Czytanie dzieciom to doskonały czas nawiązywania i rozwijania relacji rodzic - dziecko. Czytanie to zazwyczaj relacja jeden do jednego. Może być to wyjątkowy czas tylko dla Was. Noworodki znają głos rodziców z okresu płodowego i w późniejszym okresie jest on dla nich kojący i sprawia, że czują się bezpiecznie. Liczne badania wskazują, że czytanie wcześniakom może pomóc rodzicom nawiązać to samo uczucie bliskości co z dziećmi urodzonymi w terminie.
  • Czytanie niemowlakom przygotowuje je do samodzielnego czytania. Malutkie dzieci nie rozumieją tego co czytamy. Mogą natomiast poznawać ton głosu, rytm i dźwięki. Badania pokazują, że jeżeli dziecko od pierwszych miesięcy słyszy wiele słów to łatwiej przejść mu później na samodzielne czytanie. Pamiętajcie tylko, że dobrze znanego głosu rodzica nie zastąpią odgłosy z telewizora, komórki czy tableta. O niekorzystnym wpływie telefonów na rozwój niemowlaków pisaliśmy już na naszym blogu.

Gdzie jest Spot? Mamamania Spot mówi dobranoc Spot jedzie na wieś

  • Czytanie niemowlakom od pierwszych miesięcy ich życia wspomaga rozwój mózgu maluszka. Liczne badania wskazują, że dzieci którym rodzice czytali książeczki mogą pochwalić się znajomością większej ilości słów, a ich zdolności matematyczne stoją na wyższym poziomie niż u kolegów i koleżanek, którym rodzice nie czytali w ogóle.
  • Niemowlaki, którym czyta się książeczki, po jakimś czasie będą reagowały na Twój głos machając rączkami lub nóżkami. Opowiadajcie maluszkom o tym co je otacza.
  • Czytając niemowlakowi możemy używać różnej barwy i tonu w zależności od postaci lub sytuacji, którą opisujemy. Dziecko może uczyć się rozpoznawać emocje. Słuchając telewizji nie jest w stanie wykształcić tej umiejętności.
  • Czytanie dziecku książeczek kontrastowych przedstawia mu różne kształty, wzory, litery, kolory, które w późniejszym okresie będzie mógł łatwiej rozpoznać. Buduje powiązanie pomiędzy tonem głosu, tempem a poszczególnymi efektami wizualnymi. 
  • Czytanie dzieciom pokazuje im, że czas spędzony przy książkach może być zabawny, może sprawiać przyjemność i wiele nauczyć. Z czasem stanie się rutyną w życiu Twojego dziecka, co na pewno korzystnie wpłynie na jego rozwój.

Zalet czytania maluszkom jest jeszcze więcej. Najważniejsza jest świadomość rodziców z korzyści jakie płyną dla ich pociech. Idealną propozycją pierwszych książeczek dla dzieci jest seria, której głównym bohaterem jest piesek Spot. Przedstawcie dzieciom jego przygody.

Polecane książki do czytania niemowlakom:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl