• Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Spacer zimą z niemowlakiem - podstawowe zasady

    0
    Spacer zimą z niemowlakiem - podstawowe zasady

    Dobry plan na spacer zimą z niemowlakiem to podstawa

    Noworodki przychodzące na świat w zimowym okresie zwykle pierwsze wyjście w mroźny dzień mają już za sobą przy okazji powrotu ze szpitala, jednak bez względu na wiek malucha spacer przy niskich temperaturach powinien być dobrze zaplanowany. Nie chodzi tu jednak o trasę, choć i ona musi być przemyślana, a przede wszystkim przygotowania do spaceru oraz jego przebieg. Warto stworzyć pewnego rodzaju checklistę, niekoniecznie spisaną, na której znajdą się poszczególne elementy przygotowań i kolejne kroki. Dzięki niej o niczym ważnym nie zapomnimy, nie narazimy też zdrowia czy bezpieczeństwa malucha. Z czasem wyjście na zewnątrz z maleństwem wejdzie nam w krew i nie trzeba już będzie korzystać bezpośrednio z przygotowanych wcześniej planów. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba podjąć kilka kluczowych decyzji.

    Wózek, nosidło czy chusta? Wybieramy optymalne rozwiązania

    Choć jeszcze do niedawna najczęściej wybieranym sposobem na transport niemowlaków podczas spacerów był głęboki wózek, to jednak obecnie można spotkać inne rozwiązania, również zimą. To ergonomiczne nosidła, zapewniające bezpieczne i komfortowe ułożenie maluchów, a także chusty tkane i elastyczne. Każda z możliwości ma swoje zalety oraz zwolenników, więc jest to zwykle kwestia indywidualnego wyboru. Kiedy zimą mamy do czynienia z dużymi opadami śniegu i słabo odśnieżonymi ścieżkami, chusta albo nosidło mogą być bardziej komfortowe. Z drugiej strony w dni, w których można spotkać się ze śliskimi powierzchniami czy opadami, najczęściej wózek spisuje się lepiej dzięki większej stabilności i możliwości indywidualnego zabezpieczenia.

    Przygotowanie wózka na zimowy spacer

    Wózek głęboki dla niemowląt, które jeszcze nie siedzą, warto na okres zimowy wyposażyć w odpowiednią pościel, ocieplany śpiworek lub kocyki. Zwróćmy uwagę nie tylko na przykrycie z wierzchu, ale także dodatkową izolację od spodu. Zanim położymy niemowlę w wózku, warto docieplić go odpowiednim kocykiem do wózka czy właśnie otwieranym śpiworkiem. Przyda się także pieluszka z tetry lub zintegrowana z wózkiem osłona przed wiatrem. Niezwykle przydatne są również osłony przeciwdeszczowe, które sprawdzają się także w przypadku opadów śniegu. To, co może okazać się istotne w dni, gdy będziemy mieli do czynienia ze śniegiem na drodze, to odpowiednie ciśnienie opon. Podobnie jak w samochodach zimą dla zapewnienia lepszej sterowności wózek powinien mieć bardziej miękkie koła. W pojazdach ze skrętnymi kołami zwykle na czas przedzierania się przez zaspy śniegowe lepiej zablokować możliwość indywidualnego skręcania kółek.

    Kiedy warto iść na spacer, w jakich sytuacjach lepiej zostać w domu?

    Okres zimowy w naszych szerokościach geograficznych cechuje się wyjątkowo krótkim dniem. Spacery z niemowlętami to nie tylko sposób na ich "hartowanie", przyzwyczajanie do zmian temperatury oraz możliwości zaczerpnięcia świeżego powietrza, ale także choć minimalna szansa na poddanie promieniowaniu słonecznemu, by w naturalny sposób rozpocząć produkcję witaminy D w organizmie. Dlatego warto, aby spacery odbywać w słonecznych godzinach. Jednak zachmurzenie czy nawet lekkie opady nie są przeciwwskazaniem do spaceru. Ta aktywność fizyczna ma służyć także rodzicom, więc nawet jeżeli spacer miałby się odbyć po zmroku, ale warunki na to pozwalają, jest on również z pożytkiem dla malucha.

    Mróz, smog i wirusy - przeciwnicy udanego spacerowania

    Pamiętajmy jednak, by nie wychodzić z niemowlakiem na spacery, zwłaszcza dłuższe, gdy zewnętrzna atmosfera bądź sytuacja nie jest odpowiednia. Nadmierny mróz to jedno z zimowych przeciwwskazań dla spacerów. Zwykle w przypadku najmłodszych dzieci za graniczną temperaturę uznaje się -10 stopni Celsjusza, choć jest to kwestia nieco umowna. Mroźny słoneczny dzień będzie idealny na spacer, ale już wietrzny, z wysoką wilgotnością czy marznącym deszczem i temperaturą oscylującą w okolicy zera niekoniecznie. Jest to kwestia temperatury odczuwalnej. Spacer ma pomóc w dotlenieniu organizmu, dlatego warto również zwracać uwagę na poziom smogu w powietrzu przed wyjściem. Obecnie dostępnych jest online wiele wiarygodnych odczytów czujników live, dzięki którym na bieżąco można orientować się w poziomie skażenia powietrza. Pamiętajmy także, aby celem spacerów nie były duże skupiska ludzkie, galerie handlowe czy sklepy. Po pierwsze, łatwo tam o zarażenie wirusem młodego organizmu z jeszcze niedostatecznie wykształconą odpornością. Drugą kwestią jest łatwa możliwość przegrzania dziecka.

    Co warto przygotować na zimowe spacery?

    Plan zimowego spaceru to przede wszystkim lista typowych niezbędników, bez których spacer raczej się nie odbędzie. Szykując siebie i dziecko na spacer zimą nie zapomnij o:

    • zestawie ubranek dopasowanych do temperatury na zewnątrz,
    • dodatkowym okryciu dla dziecka, na przykład kocyku,
    • pieluszce flanelowej lub tetrowej,
    • kosmetyku ochronnym do twarzy oraz innych odkrytych części ciała, jeżeli temperatura jest ujemna nie powinien on zawierać w składzie wody,
    • zabawce, grzechotce dla dziecka lub innym elemencie skupiającym uwagę dziecka,
    • zapasowym smoczku, jeżeli niemowlę go używa.

    Obok rzeczy dla dziecka, przygotujmy również odzież dla siebie. Jeżeli planowane jest dłuższe wyjście, czy też spacer ma zakończyć się poza domem, należy także zabrać pieluszki na zmianę, dodatkowy zestaw odzieży czy pokarm adekwatny do wieku malucha.

    delikatny krem do twarzy Lullalove

    Kilka słów o zimowych ubrankach dla niemowląt

    Odzież na spacer w zimie musi być dostosowana do pogody, temperatury odczuwalnej, ale także wieku malucha. Bardzo ważne jest, aby zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury dziecka - zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie są niebezpieczne. Przyjmuje się, że maluch powinien mieć o jedną warstwę odzieży więcej niż dorosły. Oczywiście tak zwane ubieranie na cebulkę, czyli kilka cieńszych warstw ma sens, jednak za ostatnie warstwy i tak uznaje się śpiworek albo kocyk okrywające malucha z wierzchu. Łatwiej też je usunąć, niż w razie przegrzania rozbierać dziecko. Sprawa nieco inaczej wygląda w przypadku noszenia dziecka w chuście czy nosidle. Tutaj najczęściej ubieramy je w podobne warstwy odzieży co rodzic, chroniąc dodatkowo obszerniejszą kurtką opiekuna lub odpowiednio dobraną narzutką. Dodatkowo nóżki dziecka można otulić specjalnymi wysokimi miękkimi bucikami lub większymi, ciepłymi skarpetkami.

    Sama odzież - kombinezony pełne, ze stópkami i zintegrowanymi łapkami, lub też dodatkowo zakładanymi bucikami i rękawiczkami powinny być wykonane z materiałów umożliwiających przepływ powietrza. Podobnie czapeczka dziecka - zwróćmy uwagę na to, by część stykająca się ze skórą mogła skutecznie odprowadzać wilgoć, a jednocześnie zapewniać oddychanie i optymalne ogrzewanie. Niemowlęta raczej nie potrzebują szalików czy kominów, nie tylko ze względu na anatomię, ale także odpowiednio zabezpieczającą dobrą odzież wierzchnią. Warstwa odzieży bezpośrednio przylegająca do niemowlęcia - body, rajstopki lub śpioszki czy skarpetki musi być jak najbardziej naturalna, nieprowadząca do przegrzania, zapewniająca cyrkulację powietrza.

    Gadżety nie niezbędne, ale często ułatwiające życie

    To, co może nam się przydać w trakcie spaceru zimowego z niemowlęciem, bywa kwestią mocno indywidualną. Wielu rodziców i opiekunów maluchów ceni sobie zimą:

    • ciepłą dedykowaną do wózków mufkę na ręce,
    • uchwyt na kubek do wózka oraz kubek termiczny z ciepłym napojem,
    • dziecięca bielizna z wysokogatunkowej wełny - to opcja dla nieco starszych niemowląt i małych dzieci, jednak może pomóc w zapewnieniu optymalnego komfortu termicznego,
    • otulacz do nosidełka, przydatny w sytuacjach gdy na spacer dziecko wyjątkowo musimy zabrać w foteliku z adapterem do wózka,
    • butelka termiczna dla dziecka lub szczelne opakowanie termiczne - kiedy planuje się karmienie,
    • narty, płozy do wózka - przydatne przy szczególnie dużych opadach śniegu.

    mufka do wózka Makaszka Mikrokosmos

    To tylko kilka z wielu możliwości. Przy okazji kompletowania wyprawki, rozejrzyjmy się wśród bogatej oferty różnorodnych gadżetów. Być może niektóre z nich okażą się niezwykle trafione w określonych sytuacjach.

    Gotowi, do startu i wyruszamy!

    Kiedy zbierzemy wszystkie niezbędne akcesoria i nadejdzie odpowiednia pora, wyruszamy na spacer. Najlepiej, aby niemowlę było nakarmione chwilę przed spacerem, by w zależności od przyzwyczajenia mogło również "odbeknąć" czy mieć zmienioną pieluszkę. Na zimowym spacerze zwykle nie ma naturalnych okazji do zmiany pieluch, dlatego warto zwrócić uwagę na dokładne założenie chłonnej pieluszki, a w miarę potrzeby również dodatkowe zabezpieczenie skóry dziecka w miejscach intymnych od ewentualnych odparzeń.

    Jeżeli niemowlę będzie na spacerze w wózku, w pierwszej kolejności ubrać należy siebie, a dopiero potem malucha. Inną praktyką jest ubranie niemowlęcia i bezpieczne położenie go oraz otwarcie okna, by się nie przegrzało. W przypadku spaceru w chuście czy nosidle, w pierwszej kolejności opiekun nakłada obuwie i ewentualne dolne części odzieży wierzchniej, następnie przygotowuje chustę czy nosidło i ubiera malucha, na koniec zakładając pozostałe części swojej odzieży. Warto przemyśleć logistykę wyprowadzania wózka z miejsca przechowywania i układania w nim dziecka tak, by nawet w tym stosunkowo krótkim czasie nie narażać go na wychłodzenie czy przegrzanie.

    Kocyk otulacz do fotelika wózka Baby Steps

    Zaplanujmy wspólny spacer

    Dokąd iść na spacer w zimie? Z pewnością nie kierujmy się w stronę ruchliwych ulic czy centrum miast. Najlepsze kierunki są podobne jak w innych porach roku - park, deptaki nad rzeką, osiedlowe spokojne uliczki. Innym wyznacznikiem może być także poziom zanieczyszczenia powietrza - wybierajmy obszary o jak najniższych wskaźnikach. Warto jednak, by przestrzenie nie były zbyt wietrzne. Jeżeli jednak przyjdzie nam zmierzyć się z silnym wiatrem - starajmy się tak ustawiać wózek, by wiatr nie wiał bezpośrednio na niemowlę. Spacer we wczesnym macierzyństwie czy ojcostwie może być dobrą okazją do swoistych spotkań towarzyskich, dlatego możemy zaplanować wspólny spacer ze znajomymi czy rodziną. Jednak w takich sytuacjach dobierzmy trasę tak, by była ona korzystna dla naszego malucha.

    Zimowy spacer - nie zapomnij o temperaturze!

    Kiedy już spacerujemy zimową porą z niemowlęciem, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu temperatury malca. Nosek, czółko czy policzki nie będą dobrym wskaźnikiem, sprawdzajmy raczej zakryty kark dziecka. Jeżeli jest ciepły, ale nie wilgotny, spocony, to wszystko w porządku. Przepocone dziecko to oznaka przegrzewania, zbyt wielu lub zbyt ciepłych warstw odzieży. Ściągnijmy wierzchni kocyk, zacznijmy też kierować się w stronę domu. Zziębnięta skóra, chłodna w dotyku oznacza, że maluchowi jest zbyt zimno. Szybko okryjmy go dodatkową warstwą i również skróćmy spacer. Optymalny czas spacerowania dla najmłodszych w zimowych temperaturach to 20-30 minut, który można stopniowo zwiększać, zwykle maksymalnie do godziny.

    O czym należy pamiętać po powrocie ze spaceru?

    Spacery z niemowlakiem to najczęściej również czas jego drzemki, więc bywa, że kończą się kiedy maluch się budzi. Bywa jednak i tak, że wracamy ze spaceru z dobrze śpiącym niemowlęciem, które bez problemu można przełożyć do łóżeczka. Warto pamiętać, by w takiej sytuacji nie okrywać malucha już dodatkowo kocykiem, a kombinezon czy śpiworek o ile to możliwe ściągnąć, by nie doprowadzić do przegrzania. Inną możliwością jest pozostawienie malca w wózku lub w śpiworku w łóżeczku i wietrzenie pomieszczenia, w którym się znajduje. W obu przypadkach należy regularnie kontrolować temperaturę dziecka.

    Spacer zimą z niemowlakiem nie musi być trudny. Każdy rodzic i opiekun już po kilku wyjściach jest w stanie wypracować sobie własne nawyki, najlepiej sprawdzające się w jego sytuacji. Warto jednak znać podstawowe zasady, dzięki którym nie narazimy bezpieczeństwa i zdrowia naszej najmłodszej pociechy.

    Jeżeli nadal masz obawy czy spacer zimą z niemowlakiem to dobry pomysł to koniecznie przeczytaj nasz niedawny wpis na podobny temat: "Czy można wyjść na spacer z chorym niemowlakiem?". Boisz się infekcji u dziecka? Zapoznaj się z wpisem "Jesienne infekcje u dzieci jak im zapobiegać?

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl