• Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • OSTATNIE SZTUKI

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Dziecko budzi się w nocy z płaczem. Co robić?

    7
    Dziecko budzi się w nocy z płaczem. Co robić?

    Jednym z tematów najchętniej podejmowanych przez świeżo upieczonych rodziców, jak i opiekunów starszych pociech, jest SEN.

    Noworodek książkowo przesypiający dwadzieścia godzin z doby, dla wielu jest jak legenda – znany tylko z opowiadań innych osób. Część dzieci w różnym wieku wybudza się z nocnego snu z płaczem. Jakie mogą być tego przyczyny? Jak pomóc dziecku przespać całą noc?

    Problemy ze snem maluszka

    Sen noworodka jest przerywany. Jest to naturalne, maluszek zaraz po porodzie ma niewielki żołądek, dlatego potrzebuje częstych posiłków. Co więcej, wcześniaki należy budzić w nocy, jeżeli przesypiają porę karmienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ mleko matki, które produkowane jest w nocy, jest najcenniejsze. Nie jest to mit przekazywany przez babcie od pokoleń tylko fakt. Kobieta, która w nocy oddaje się spoczynkowi, nie traci sił na nic innego, produkuje bardziej wartościowe, pełnotłuste mleko.

    Dzieci urodzone w terminie, zdrowe karmione są na żądanie – bez względu, czy mówimy o karmieniu piersią, czy mlekiem modyfikowanym – to maluch dyktuje warunki nocnych pobudek. Najczęściej jednak po dwóch, trzech miesiącach rytm karmień reguluje się i matka jest w stanie przewidzieć, kiedy może spodziewać się kolejnego karmienia, dzięki temu może już zaplanować trochę wolnego czasu dla siebie. Kiedy to głód jest przyczyną nocnych pobudek, należy ten czas przeczekać i dostosować się do potrzeb maluszka. Jeżeli jednak dziecko budzi się z płaczem, pobudki są bardzo częste, maluch pręży się, przyczyny należy upatrywać gdzie indziej.

    Prawidłowy ubiór maluszka kluczem do dobrego snu w nocy

    Śpiworek do spania dla dzieci można używać już od urodzenia (rozmiar S). Śpiworek dziecięcy sprawdzi się lepiej niż kocyk czy otulacz. Dziecko otulone śpiworkiem poczuje się bezpieczne, dzięki czemu będzie spało długo i spokojnie.

    Dodatkowo śpiworek zapewni odpowiednią temperaturę ciała. Dziecko nie przegrzeje się i nie obudzi się nagle w nocy. Inna zaleta to brak możliwości rozkrycia się, ani nakrycia na całą twarz.

    O zgrozo... niemowlę budzi się w nocy co godzinę

    Przy malutkim dziecku, z którym w żaden sposób nie da się komunikować, konieczne jest całościowe spojrzenie. Czy pobudki są jedynym problemem, czy też łączą się z wysypką, kupkami z krwią lub śluzem. Częste pobudki nocne połączone z bólem brzuszka i wysypką mogą świadczyć o alergii. Nie jest to jednak sygnałem do zaprzestania karmienia piersią, jeżeli mama wybrała taki sposób karmienia. Może to być  znak, że nadszedł czas na modyfikację diety młodej mamy. Konieczna jest wtedy wizyta u pediatry, który oceni, czy zmiany skórne zaliczyć można do atopii, czy też jest to na przykład trądzik noworodkowy.

    Sygnałem, który część środowiska medycznego wiąże z alergią, jest także ciemieniucha. Najczęściej dzieci z alergiami pokarmowymi słabo sypiają, męczą je związane z brzuszkiem dolegliwości. W takiej sytuacji dieta mamy oraz włączenie specjalistycznego leczenia złagodzą dolegliwości, dziecko zacznie lepiej spać.

    śpiworek z nogawkami do spania Baby Steps

    A może kolka?

    Jeżeli pobudki dziecka mają miejsce regularnie, codziennie o zbliżonej porze, trwają też określony, podobny czas, może być mowa o kolce. To schorzenie dotyka częściej, dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele środków, które mają za zadanie złagodzić objawy kolki. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w specjalny termofor wypełniony pestkami – ciepło okładu złagodzi dolegliwości maluszka.

    Jeżeli neonatolog, czy pediatra potwierdzą nasze podejrzenia i kolki dopadają maluszka właśnie nocą, najrozsądniejszym wyjściem jest dostosowanie trybu życia do dziecka – kładziemy się spać znacznie wcześniej. Jest to konieczne, do tego, żeby rodzice mogli zebrać siły, żeby pomóc dziecku.

    termofor Lullalove MRB

    Nagły płacz niemowlaka w nocy

    Kilka pierwszych tygodni to czas, kiedy rodzice i maluch poznają siebie wzajemnie. Nagły płacz niemowlaka w nocy może być alarmem, że dzieje się coś złego. Dziecko zachorowało, ma gorączkę. Kiedy jednak weźmiemy malucha na ręce, dziecko normalnie, miarowo oddycha, nie jest rozpalone, powód tego, że niemowlę budzi się z płaczem, może być całkiem błahy – np. w ciągu dnia dziecko miało zbyt wiele bodźców. Byliśmy na wycieczce, odwiedzili nas znajomi, panował hałas – dla maluszka to spory szok, który może przełożyć się na nocny niepokój.

    Płacz dziecka w nocy zawsze powinien być dla nas sygnałem, że maluch potrzebuje naszego towarzystwa, bliskości, przytulenia. Zawsze możemy spróbować wyciszyć maluszka czytając mu książeczki tradycyjne dla dzieci. Nic tak nie uspokaja dziecka jak delikatny, stonowany głos rodzica.

    Kicia Kocia i Nunuś Kto mieszka w lesie

    Roczne dziecko budzi się w nocy z płaczem

    Dziecko, które pierwsze urodziny ma już za sobą, śpi znacznie lepiej, jego wybudzenia są rzadsze. Części dzieci po skończeniu 12 miesięcy pięknie przesypia całą noc. Kiedy jednak dziecko budzi się w nocy z płaczem, a w ciągu dnia nie wydarzyło się nic szczególnego, należy obejrzeć jego dziąsła. Jeżeli zauważymy opuchnięcie, warto zastosować specjalny naturalny żel łagodzący objawy ząbkowania.

    Skoki rozwojowe

    Jeżeli jednak dziecko budzi się z płaczem po drzemce oraz w nocy, do tego w ciągu dnia jest rozdrażnione, popłakuje, może chodzić o skok rozwojowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce, kiedy dwuletnie dziecko budzi się w nocy. Skoki rozwojowe są etapami, podczas których rozwija się znacząco mózg i układ nerwowy dziecka. Maluch nie rozumie zmian, jakie zachodzą w jego organizmie, przez co jest rozdrażniony, zły, musimy okazać mu szczególnie dużo wyrozumiałości i miłości.

    Oprócz pobudek nocnych przy skoku rozwojowym możemy zaobserwować także brak apetytu, trudności z zaśnięciem, wyjątkowo niesforne zachowanie. Jest to okres, który musimy przeczekać. Najwięcej skoków rozwojowych pojawia się w pierwszym roku życia malucha. Możesz przeczytać o nich tutaj: " Objawy skoku rozwojowego u niemowlaka "Od drugich urodzin jest ich znacznie mniej, jednak najczęściej, dziecko reaguje na nie przez dłuższy czas i w wyraźniejszy sposób.

    Niestety postępowanie z maluchem to loteria – nieraz trzeba się wysilić, żeby znaleźć właściwą odpowiedź. Nie bez przyczyny mamy są naturalnie uzbrojone w intuicję, która najczęściej podpowiada właściwy sposób reagowania.

    Komentarze do wpisu (7)

    19 listopada 2022

    Bardzo ciekawy i bardzo przydatny artykuł. Szkoda, że jak ja byłam młoda mamą nie moglam korzystać z takich pomocnych artykułów. Teraz jestem babcią i chętnie czytam tak przydatne artykuly

    7 grudnia 2022

    Witam serdecznie moje dziecko które ma 5 miesięcy budzi się podczas usypiania z płaczem a nigdy mi się to nie zdążylo ponieważ chodził mi spać spokojnie i mi przesypiał cała noc nawet a teraz nie wiem co mam robić nawet samotnie nie usnie bo cosik go drażni ale nie mam pojęcia co takiego co to może być jaka przyczyna?

    28 grudnia 2022

    Przyczyn problemów z zasypianiem może być wiele. Opisaliśmy te najczęściej występujące, ale nie są to jedyne przyczyny. Jeśli zmiana zachowania dziecka Panią niepokoi to sugeruję konsultację ze specjalistą, który po obserwacji Maluszka będzie mógł postawić trafną diagnozę. Pozdrawiam serdecznie Aneta

    28 grudnia 2022

    U nas faktycznie problemem był skok rozwojowy. Trwało to ponad tydzień i po tym czasie córeczka znowu ładnie zasypia. Z tego co się orientowałam to co jakiś czas dzieciom się zmienia i trzeba się uzbroić w cierpliwość :)

    9 listopada 2023

    A mój 5-miesięczny synek karmiony piersią budzi się co 30min do 1h w nocy i chce do piersi. Waży ponad 9kg, zdecydowanie nie jest głodny, pieluszki suche, sypialnia ciemna i przewietrzona i nawilżona, śpi ze mną w łóżku, w dzien śpi na mnie w nosidle, dużo go noszę i zabawiam, bliskosci mu nie brak, wieczorna rutyna tez utrzymywana. Żadna z przyczyn wymienionych w internecie u nas nie jest zgodna ze stanem faktycznym. Jestem wrakiem, jestem tak przemęczona, że ledwo funkcjonuje. Nie wiem, co robić.

    17 listopada 2023

    Moje dziecko budzi się w nocy co godzinę z płaczem i krzykiem że smoczka nie da mu się włożyć bo tak się rzuca jaka może być przyczyna?

    25 listopada 2023

    Tak jak pisaliśmy w artykule przyczyn problemów ze snem może być wiele. Staraliśmy się opisać te najczęściej występujące, ale nie są to jedyne przyczyny. Jeśli nie ma wśród nich tej, która powoduje takie objawy jak u Pana dziecka to sugeruję konsultację ze specjalistą, który po obserwacji Maluszka będzie mógł postawić trafną diagnozę. Serdecznie pozdrawiam Aneta

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl