• Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Dlaczego dziecko nie chce spać? Poznaj prawdopodobne przyczyny

    0
    Dlaczego dziecko nie chce spać? Poznaj prawdopodobne przyczyny

    Codzienni superbohaterowie – mama i tata

    Kiedy noworodek budzi się z częstotliwością normalną – co około 3 – 4 godziny na karmienie, rodzice są zmęczeni, jeżeli jednak maluch budzi się częściej, a przerwy, szczególnie w nocnym śnie są długie, każdy rodzic w którymś momencie opadnie z sił. Sytuacja jest najtrudniejsza dla rodziców więcej niż jednej pociechy, którzy nie są w stanie w pełni dopasować rytmu dobowego do jednego malucha.

    Zawsze należy jednak szukać przyczyny, ponieważ często przerwy w śnie, związane są z różnymi dolegliwościami, których maluszek nie jest nam w stanie w inny sposób wskazać, niż właśnie poprzez pobudkę i marudzenie, czy krzyk. Rodzice już kilkutygodniowego szkraba są w stanie rozpoznać rodzaj jego płaczu – najczęściej wiedzą, czy maluch krzyczy, ponieważ jest głodny, ma mokro, czy jest to inny rodzaj płaczu, takiego, który wskazuje na ból spowodowany chorobą.

    Dziecko w nocy nie śpi!

    Przyczyny tego, że dziecko nie chce spać w nocy, mogą być bardzo różne, zaczynając od tych całkiem błahych, aż do poważnych. Część maluchów potrafi zamienić dzień z nocą – w dzień lubi spać ciągiem dłuższy czas, co nie przeszkadza rodzicom, którzy w tym czasie zajmą się domem, przygotują obiad, jednak problem pojawia się w nocy, kiedy to wyspane dziecko szuka atrakcji, zabawy, uwagi. Trochę to może potrwać, jednak zmiana przyzwyczajeń tego tupu jest wykonalna, wystarczy odrobina konsekwencji i zajmowanie malucha w ciągu dnia, co stopniowo zmieni proporcję snu w dzień i w nocy.

    Idealne warunki do snu dziecka

    Jednym z powodów, dlaczego dziecko nie chce spać, są nieodpowiednie warunki do snu nocnego. Bardzo często rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu maluchowi jak najlepsze warunki do nocnego odpoczynku, przegrzewają pomieszczenie, w którym maluch śpi. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu nie sprzyja nocnemu wypoczynkowi, dodatkowo zbyt wysuszone powietrze utrudnia oddychanie w nocy.

    W sypialni dziecka temperatura powinna wynosić minimalnie 18 stopni Celsjusza, najlepiej, kiedy nie przekracza 20. Pokój przed snem powinien być przewietrzony. Jeżeli jest zbyt ciepło, do tego maluch owinięty jest w becik, czy śpiworek, który dodatkowo podwyższa temperaturę, nie może być mowy o spokojnym, regenerującym śnie. Pomocne w tym temacie mogą być wygodne śpiworki do spania dla dzieci. W naszej ofercie możesz znaleźć i te jednoczęściowe i śpiworki do spania z nogawkami dla starszych pociech.

    śpiworek z nogawkami do spania

    Kłopoty z brzuszkiem

    U maluchów bardzo często pojawiają się różnorodne problemy związane z układem pokarmowym. Część z nich jest całkowicie fizjologiczna, jak np. niedojrzałość układu pokarmowego - jego budowa po urodzeniu dziecka w terminie jest prawidłowa, niestety jednak funkcje układu pokarmowego kształtują się  dopiero po narodzinach. Chodzi tu o trawienie, wchłanianie pokarmu, a także prawidłowe wydalanie. Pełna dojrzałość całego układu pokarmowego nabywana jest stopniowo przez pierwsze dwa lata życia. Różnorodne etapy związane z trawieniem lipidów oraz białek, czy węglowodanów, mogą powodować wiele dolegliwości i dyskomfort u malucha, który może wiązać się z nocnymi wybudzeniami. Zależne jest to od sposobu karmienia dziecka, czy używanych leków. Problemy związane z brzuchem mogą mieć jednak także związek z różnorodnymi alergiami, czy nietolerancjami pokarmowymi. Jeżeli więc w dany dzień mama karmiąca zjadła coś nowego, co mogło wywołać reakcję alergiczną, albo jesteśmy na etapie wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlęcia, warto zapisywać, co, kiedy maluchowi podajemy. Wtedy można łatwo znaleźć związek, między konkretnymi składnikami a złym samopoczuciem dziecka. Temat rozszerzania diety niemowląt poruszaliśmy już na naszym blogu: "Rozszerzanie diety niemowląt - schemat żywienia".

    nowe alaantkowe blw

    Samodzielny sen, czyli jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku

    Rodzice zmęczeni nocnymi pobudkami i wędrówkami do łóżeczka malucha bardzo często rezygnują z samodzielnego, oddzielnego spania dziecka i decydują się na wspólne spędzanie nocy z  maluchem w jednym łóżku, po to, by chociaż trochę wydłużyć czas nocnego odpoczynku. Problem pojawia się najczęściej wtedy, kiedy rodzice decydują, że nadszedł już czas na to, żeby maluszek wrócił na noc do swojej przestrzeni. Na początku najczęściej dziecko nie chce spać w łóżeczku, szuka bliskości i kontaktu z rodzicem, do którego się przyzwyczaił. W takiej sytuacje bardzo dobrze sprawdza się zakup szumiącego misia dla dziecka, który wyda znane mu, uspakajające odgłosy oraz otoczy przestrzeń maluszka delikatnym, ciepłym światłem. Wtedy maluch nie odczuje tak gwałtownie zmiany, co może być bardzo pomocne w procesie nauki samodzielnego snu.

    nowy szumiący miś moonie silver

    Różne etapy, odmienne reakcje

    W pierwszych dwóch latach życia dziecka dzieje się naprawdę wiele. Maluch rozwija się, nabywa bardzo wielu nowych umiejętności. W tym czasie pojawia się wiele0 momentów, które zaburzają wypracowany rytm – różnorodne skoki rozwojowe, ząbkowanie, infekcje, duże zmiany np. pójście do żłobka. Niedojrzała sfera emocjonalna malucha nie radzi sobie tak dobrze, ze zmianami i problemami, jak to ma miejsce u dorosłych, co bardzo często odbija się na śnie. W takiej sytuacji warto postawić na stabilizację, bardzo ważny jest tu stały plan dnia malucha – przede wszystkim te same godziny spania, codzienne rytuały – kąpiel, czytanie książeczek tradycyjnych dla dzieci z rodzicem, kolacja. Są to z pozoru nieznaczące czynności, jednak ich prawidłowy porządek zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji. Jest to bardzo ważne na wielu różnych poziomach.

    Powodów, stojących za tym dlaczego noworodek nie chce spać, może być naprawdę wiele. Niestety każde dziecko jest inne, ciężko znaleźć uniwersalny sposób, który pomoże wszystkim dzieciom. Warto jednak próbować znaleźć przyczynę problemów ze snem malucha, ponieważ odpowiednia ilość pełnowartościowego snu jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka, jak i zdrowia jego rodziców i rodzeństwa.

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl