• Jesienne nowości

  • Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Czkawka u noworodka: jak sobie z nią radzić?

    0
    Czkawka u noworodka: jak sobie z nią radzić?

    Dlaczego niemowlę ma czkawkę? Przyczyny czkawki u noworodka.

    Lekarze wymieniają najczęściej trzy główne powody czkawki u noworodków:

    • niedojrzałość układu nerwowego maluszka. Czkawka u noworodka pojawia się już w brzuszku mamy właśnie z tego powodu. Układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Noworodki doświadczają czkawki gdy dojdzie do podrażnienia zakończeń nerwowych w okolicach szyi, które kontrolują pracę przepony w czasie oddychania. Najmłodsze dzieci są rekordzistami jeśli chodzi o czkawkę. Pierwsze półrocze życia to nawet kilka-kilkanaście "ataków" czkawki na dobę. Z czasem układ nerwowy maluszka dojrzewa a wraz z tym czkawki ustępują. Zazwyczaj dzieje się tak po 6 miesiącu życia.
    • noworodki nie umieją jeszcze ładnie ssać i w czasie jedzenia połykają zbyt dużą ilość powietrza. Połknięcie powietrza może zdarzyć się zarówno podczas karmienia piersią, jak i butelką. U noworodków odruch ssania nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Dodatkowo mama może mieć niewłaściwą technikę karmienia, która będzie sprzyjała nieefektywnemu ssaniu piersi i także połykaniu powietrza przez dziecko. Podobnie działa zbyt duży otwór w smoczku. Noworodek będzie połykał wraz z pokarmem dużą ilość powietrza a to jak wiemy najprostsza droga do czkawki.
    • noworodki bardzo łatwo marzną. Wychłodzenie maluszka po kąpieli lub niska temperatura powietrza może powodować czkawkę. Przyczyną może być także niedostosowanie ubioru do warunków otoczenia.

    Lekarze zapomnieli o jeszcze jednej przyczynie czkawki u noworodków. Maluszek głośno śmiejąc się połyka nadmierną ilość powietrza, z którą jego układ nerwowy nie potrafi sobie poradzić. Naszym zdaniem z wymienionych powodów czkawki ten jest najprzyjemniejszy. Jak rozpoznać czy zabawa z noworodkiem sprawia mu przyjemność? Czy nasze dziwne i głupie miny lub dźwięki rozbawiają maluszka? Mocna czkawka to znak, że maluszek dobrze się bawi 😃

    Jakie są sposoby na czkawkę u noworodka?

    Dobór metody walki z czkawką zależy od przyczyny, którą ją wywołała. Tak jak jest kilka powodów wystąpienia tej przypadłości, tak możemy wymienić kilka sposobów na jej pokonanie.

    • jeśli przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego maluszka musimy po prostu poczekać, aż czkawki same ustąpią. Czkawka zwykle mija sama po kilku minutach. Jeśli jednak noworodek się męczy, można spróbować przyspieszyć zakończenie ataku czkawki. W tym przypadku może pomóc przepojenie maluszka (podanie butelki lub przystawienie do piersi). Warto też ponosić noworodka przez chwilę na rękach, wtulone w nasze ciało. Niekiedy pomaga też leciutkie klepanie po pleckach lub leżenie na brzuszku,
    • jeśli przyczyną jest niewłaściwa technika karmienia piersią warto podpytać położną, która pomoże skorygować technikę karmienia, zaobserwuje czy maluszek prawidłowo ssie mleko i w razie konieczności poprawi podstawowe błędy. Czasami takie obiektywne spojrzenie z boku pozwala wyłapać proste i łatwe do skorygowania niedoskonałości. Na pewno warto po karmieniu zadbać o właściwie odbicie maluszka. Jeśli karmisz niemowlę butelką wybierz taką z odpowiednim smoczkiem. Jeżeli zastanawiasz się jaka butelka do karmienia noworodka będzie najlepsza i jaki smoczek? Koniecznie przeczytaj o tym na naszym blogu.
    • jeśli przyczyną czkawki jest wyziębienie noworodka należy zadbać o jego właściwy ubiór, odekwatny do ponujących warunków. Nie możemy też wychładzać maluszka po kąpieli. Optymalna temperatura kąpieli to 22-24°C. Przechodząc z dzieckiem po kąpieli do chłodniejszego pomieszczenia warto na co najmniej 1 godzinkę założyć lekką czapeczkę dziecięcą. Od razu po kąpieli w celu uniknięcia wyziębienia można założyć noworodkowi ręcznik z kapturem. Jak ocenić czy maluszek nie zmarzł? Należy sprawdzić kark dziecka. Chłodny kark to oznaka wyziębienia. W tym przypadku receptą  będzie właściwe ubranie, okrycie kocykiem bambusowym lub ciepłe przytulenie 👩‍👦

    Kocyk bambusowy Memi dla noworodka

    Kiedy należy zgłosić się do lekarza gdy występuje czkawka u noworodka?

    O kłopotach ze zdrowiem może świadczyć czkawka, która dokucza maluszkowi kilkanaście razy w ciągu dnia, ataki są długie (nawet kilkudziesięcio-minutowe) i ewidentnie noworodek jest poirytowany, a z czasem zdenerwowany. Najlepiej wtedy poinformować o tym pediatrę. Przyczyną uporczywej czkawki może być na przykład choroba płuc lub żołądka (np. refluks żołądkowo-przełykowy). Czasem częsta i dokuczliwa czkawka u niemowlaka może sygnalizować zaburzenia neurologiczne. Nie martwy się na zapas, zwróćmy się do dobrego specjalisty pediatry. Oceni on, czy jest się czym przejmować, czy to tylko nadmierna rodzicielska czujność. W szczególnych przypadkach zleci wykonanie dodatkowych badań, które powinny odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co jest przyczyną czkawki u naszego noworodka?

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl