• Jesienne nowości

  • Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Co potrafi miesięczne dziecko?

    0
    Co potrafi miesięczne dziecko?

    Miesięczne dziecko. Co potrafi?

    W trakcie pierwszego miesiąca życia dzieci większość swojego czasu poświęcają na sen. Zazwyczaj trwa on trzy czwarte doby. Dzięki temu system nerwowy naszego maluszka może się spokojnie i prawidłowo rozwijać. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w trakcie pierwszych tygodni życia pojawia się najwięcej kluczowych dla późniejszego rozwoju umiejętności.

    Zmysły miesięcznego dziecka

    Zacznijmy od zmysłów dziecka. Miesięczny maluszek zaczyna reagować na dźwięki, które docierają do niego z otoczenia. Dlatego tak ważne jest, aby już od pierwszych dni mówić do swojego dziecka - w ten sposób przyzwyczajamy je do naszego głosu. Dobrym pomysłem jest również dostarczanie dziecku innych bodźców dźwiękowych - zróżnicowana muzyka pozwoli jeszcze lepiej rozwinąć i wyczulić zmysł słuchu. W pierwszym miesiącu życia szczególną rolę odgrywa również zmysł dotyku - dziecko wyczuwa obecność matki i odruchowo reaguje na znany dotyk, np. jeśli muśniesz policzek swojego niemowlęcia, odwróci główkę i otworzy usta. Możesz pomóc swojemu niemowlęciu wykonując delikatne masaże, szczególnie dłoni, stóp i ramion. Idealne do tych zabaw będą piłki sensoryczne sensorky. Można je wykorzystać do masażu na przewijaku lub podczas kąpieli. Miesięczne dziecko potrafi też rozpoznawać smaki. Wyczuwa przyjemny, słodki smak mleka matki i potrafi odróżnić go od pozostałych smaków.

     

    piłeczki sensoryczne sensorky Moms Care

    Wzrok miesięcznego dziecka

    Wzrok miesięcznego dziecka nie jest jeszcze doskonały. Mięśnie odpowiedzialne za ruch gałek ocznych nie są odpowiednio rozwinięte, tak samo jak światłoczułe receptory spojówki. Oznacza to, że maluszek nie rozpoznaje kolorów, nie jest też w stanie dłużej skupić wzroku na jednym przedmiocie, chociaż jeśli pochylisz nad nim swoją twarz maluszek będzie umiał ją rozpoznać. Około trzeciego tygodnia życia maluszek poświęca coraz więcej uwagi na obserwowanie zmian zachodzących na pochylonych nad nim twarzach.

    Zdolności ruchowe miesięcznego dziecka

    Podczas pierwszego miesiąca życia dziecko nabywa również pewnych zdolności ruchowe. Miesięczne dziecko potrafi reagować na "zaczepki" rodziców. Kiedy podamy mu swój palec dziecko mocno go pochwyci. W trakcie pierwszych tygodni życia, możemy zauważyć, że leżąc na brzuszku maluszek będzie próbował lekko unosić swoją główkę.

    Jakie dźwięki potrafi wydawać miesięczne dziecko?

    Niemowlę potrafi również wydawać coraz więcej dźwięków. Nie będzie to już tylko płacz, możemy zauważyć inne odgłosy, takie jak cmokanie, postękiwanie, gaworzenie. Na tym etapie rozwoju dźwięki są wydawane odruchowo. Nie oznacza to jednak, że nasz maluszek pozbawiony jest pewnych “społecznych” zachowań. Miesięczne dziecko odkrywa, że jego płacz jest sposobem na komunikację z rodzicami. Kiedy niemowlę płacze, angażuje w to całe swoje ciało. Możliwe, że w zależności od rodzaju komunikatu dziecko będzie płakało w różny sposób. Inaczej wyrazi głód, niepokój lub potrzebę bliskości.

    Wiemy już co potrafi miesięczne dziecko. Czas na wsparcie rozwoju maluszka.

    Aby wspierać prawidłowy rozwój naszego maleństwa, powinniśmy stworzyć warunki, w których nie będzie ono bombardowane zbyt dużą ilością bodźców. Na tym etapie rozwoju, ważniejszy od zabawek i gadżetów, jest kontakt z rodzicami. W najbliższym otoczeniu maluszka powinny znaleźć się akcesoria tzw. kontrastowe, które będą wspierały prawidłowy rozwój wzroku. Dobrze sprawdzą się maty kontrastowe Baby Steps, które nie tylko posłużą jako miejsce do leżakowania, ale przede wszystkim wesprą rozwój wzroku.

     

     mata kontrastowa dla niemowlaka BabySteps

    Unikajmy również silnych zapachów - tych pojawiających się w proszku do prania lub kosmetykach. Pozwólmy dziecku przyzwyczaić się do naszego naturalnego zapachu. Ograniczmy również ilość dźwięku. Wyciszmy dzwonki w telefonach, kiedy mówimy do dziecka zadbajmy o to, żeby radio lub telewizor były wyłączone. O wpływie telefonu na niemowlaka pisaliśmy w jednym z pierwszych wpisów na blogu. W ten sposób pomożemy naszemu maluszkowi w prawidłowym rozwoju w komfortowych warunkach.

    Już niedługo kolejne wpisy z serii co potrafi ... dziecko!

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl