2 miesięczne dziecko - co potrafi?
Tak jak już wspomnieliśmy u dwu miesięcznych dzieci stabilizuje się rytm dnia. Niemowlę nadal potrzebuje dużo snu, ale jednocześnie coraz więcej czasu spędza na poznawaniu otaczającego go świata. Zasypia o w miarę stałych porach, budzi się w określonym momencie dnia, z coraz większą regularnością. Kiedy nie śpi odkrywa, przygląda się, nasłuchuje. W drugim miesiącu życia dziecko coraz chętniej obserwuje przedmioty znajdujące się dookoła. Najchętniej przypatruje się twarzom swoich rodziców i najbliższych domowników. Zna je najlepiej, więc ich obecność wywołuje u niemowlaka poczucie bezpieczeństwa. Kiedy nie ma w pobliżu znanych i ciekawych dla niego osób, maluszek przygląda się zabawkom i znajdującym się blisko przedmiotom. Wraz z rozwiniętymi umiejętnościami wzrokowymi kształtuje się również motoryka dziecka. Niemowlę wykazuje się coraz większą ruchliwością, a poszczególne, wzmocnione mięśnie zaczynają mu w tym pomagać. Kiedy dziecko leży na brzuszku możemy zaobserwować, że podnosi główkę coraz wyżej. Leżąc na brzuszku często wykrzywia się też w asymetryczny sposób, w tzw. pozie szermierza (rączki wyciągnięte w stronę przeciwną nóżkom). Energicznie wymachuje rączkami i nóżkami, zaczyna również sięgać po wybrane przedmioty, jednak na razie nie potrafi jeszcze ich pochwycić. Coraz rzadziej możemy obserwować u maluszka zaciskanie piąstek, charakterystyczne dla niemowląt.
Jak wspomóc rozwój 2 miesięcznego dziecka?
Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku ćwiczenie umiejętności ruchowych, możesz zmieniać ustawienie zabawek znajdujących się w zasięgu wzroku dziecka, tak aby musiało ono spoglądać w różne strony. Pozwala to na wspieranie pracy mięśni głowy, szyi i ramion. Możesz również zmieniać pozycje leżenia maluszka, a tym samym sposób w jaki wpatruje się w otaczające go zabawki. Dla 2 miesięcznego dziecka rekomendujemy maty edukacyjne. Maty edukacyjne dla dzieci to nie tylko wspomaganie rozwoju maluszka, ale także bezpieczne miejsce, gdzie tak małe dziecko może leżakować.
2 miesięczne dziecko a kontakt z otoczeniem
Dwumiesięczne dziecko wykazuje również zwiększone umiejętności społeczne. Niemowlę lubi być trzymane na rękach, nie tylko przez swoich rodziców. Dziecko nie boi się bowiem obcych, chętnie poznaje nowe osoby. Oczywiście mama nadal znajduje się w centrum zainteresowania swojego dziecka, na jej widok maluszek reaguje machając energicznie rączkami i nóżkami. Dwumiesięczne dziecko zaczyna również “komunikować się” ze swoimi rodzicami za pomocą tzw. gaworzenia. Maleństwo wydaje gardłowe dźwięki przypominające “gha” oraz “kha”. Pamiętaj, że możesz ćwiczyć ze swoim dzieckiem wydobywanie różnych dźwięków. Kiedy niemowlę wydaje jakiś dźwięk skierowany do Ciebie, odpowiedz na niego w ten sam sposób. Dzięki temu maluszek widzi, że powtarzanie dźwięków to rodzaj zabawy, szczególnej interakcji. Zauważ, że w drugim miesiącu życia, dziecko reaguje na twój głos jeszcze zanim Cię zobaczy. Warto w tym okresie jak najwięcej czytać i rozmawiać z maluszkiem. Idealne do tego będą szeleszczące książeczki od Jellycat. My polecamy książeczkę materiałową z ogonkami.
Pierwszy świadomy uśmiech 2 miesięcznego dziecka
Ciekawie obserwuje się również sposób w jaki maluszek zaczyna powtarzać miny i grymasy na twarzach swoich rodziców lub innych bliskich osób. W ten sposób dziecko ćwiczy własną mimikę, ale również kojarzenie pewnych zachowań czy wyrazów twarzy z konkretnymi emocjami. W tym okresie pojawia się również pierwszy świadomy uśmiech Twojego dziecka. Więcej na ten temat przeczytasz w jednym z naszych blogowych wpisów "Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?" W 2 miesiącu rozwoju dziecka ważne jest, aby odpowiadać na zaczepki naszego maleństwa, aby komunikować się z nim i wspomagać rozwój ruchowy. Poświęcaj czas na powtarzanie wypowiadanych dźwięków, spędzaj przerwy między pojedynczymi drzemkami na zabawie na matach edukacyjnych. Jednocześnie pamiętaj, aby nie przestymulować systemu nerwowego swojego maluszka. Wprowadzaj nowe czynności, zwyczaje i zabawy w umiarkowany i rozsądny sposób.