• Jesienne nowości

  • Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

    0
    Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

    Czy niemowlaki uśmiechają się już w brzuszku mamy? 

    Może trudno w to uwierzyć, ale nasze maluszki uśmiechają się już w brzuszku. Te pierwsze uśmiechy nie są jednak zamierzone i świadome. Nie są także reakcją na bodźce z zewnątrz. Podobnie jak gwałtowne ruchy rączek czy nóżek uśmiechy pozwalają uświadomić dziecku jaką częścią ciała porusza i co ten ruch wywołuje. Pisaliśmy o tym w jednym z poprzednich wpisów Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu? Niedługo to testowanie przeistoczy się w "prawdziwy" uśmiech.

    Pierwszy uśmiech niemowlaka: czy mówi coś więcej o jego rozwoju?

    Pierwszy prawdziwy uśmiech Twojego dziecka mówi wiele o jego rozwoju społecznym, emocjonalnym i fizycznym. Od strony fizycznej to dowód, że wzrok maluszka poprawił się na tyle, że zaczął rozpoznawać twarze. Uśmiechał się będzie do twarzy, które zna najdłużej i najlepiej. Uśmiechem będzie też reagował na znajomy głos mamy i taty. To także znak, że układ nerwowy niemowlaka jest na tyle dojrzały i rozwinięty by wyeliminować uśmiechy odruchowe.

    Od strony emocjonalnej maluszek zaczyna rozumieć, że jest to doskonały sposób na interakcję z otoczeniem. Jego uśmiech wywoła reakcję rodziców - uśmiech, pocałunek, przytulenie. Twój maluch również zaczyna zdawać sobie sprawę, że jego uczucia są ważne i mogą mieć bezpośredni wpływ na najbliższe mu osoby. Uśmiechem może wyrażać szczęście, podekscytowanie, zadowolenie czy przyjemność. Pomyśl, że uśmiechając się może właśnie chce Ci powiedzieć: "Hej Mamo! To mleko smakuje super!" lub "Tato, bardzo dobrze Ci idzie!".

    Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać? Kiedy pierwszy uśmiech dziecka?

    Odruchowe uśmiechy Twojego dziecka znikną w drugim miesiącu. Te w pełni świadome pojawią się w okresie od szóstego do dwunastego tygodnia życia (1,5 - 3 miesiące). Jak odróżnić uśmiech odruchowy od tego świadomego? Można odróżnić je od chwili w jakiej występuję i czasu ich trwania.

    Generalnie uśmiechy odruchowe wydają się być krótsze i pojawiają się przypadkowo. Często możemy je zaobserwować podczas snu dziecka, gdy jest rozdrażnione lub śpiące. Natomiast prawdziwe uśmiechy są reakcją na coś. Głos rodziców, twarz mamy lub znany, jednolity głos rodzeństwa. Dobrym miejscem na ćwiczenie uśmiechów mogą być maty edukacyjne, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są przede wszystkim bezpieczne dla tak małego i delikatnego stworzenia.

    mata Baby Steps nature

    Jak zachęcić niemowlaka do uśmiechów?

    Jeśli z niecierpliwością czekasz na pierwszy uśmiech maluszka możesz zrobić wiele aby przyśpieszyć ten moment. Rozmawiaj z nim pozostawiając mu czas na interakcję. Czytaj książeczki dla dzieci i niemowląt. Rób dziwne miny i nawiązuj kontakt wzrokowy. Uśmiechaj się, bo Twój dobry humor udziela się też dziecku. Udawaj odgłosy zwierząt, naśladuj inne dźwięki.

    Bawcie się zabawkami kontrastowymi dla niemowląt, które dedykowane są właśnie dzieciom w wieku niemowlęcym. Uważaj tylko żeby nie przesadzić. Dzieci w tym wieku kształtują umiejętność regulowania swoich emocji i nadmierna stymulacja może je zmęczyć lub zniechęcić. Daj maluszkowi trochę odpocząć i znów zacznij zabawę. Gdy Twoje dziecko uśmiechnie się pierwszy raz będzie to robiło kolejny. Przecież na jego uśmiech reaguje mama i tata, więc czemu nie miałby robić tego często?

    piłka Takane Moms Care

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl