• Dziecko

 • Rodzice

 • Prezenty

 • Na spacer

 • Wyprawki

 • Blog

 • O nas

 • Opinie Rodziców

 • 5.0 w Google

 • 20 zł na zakupy

 • Promocje

 • Nowości

 • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

  Zabawki sensoryczne handmade: jak zrobić?

  0
  Zabawki sensoryczne handmade: jak zrobić?

  Dziś zajmiemy się zabawkami sensorycznymi handmade. Na samym początku przypomnimy Wam korzyści płynące z takich zabawek, jak również podamy informacje na temat materiałów i narzędzi potrzebnych do ich wykonania. Przyjrzymy się także kwestiom bezpieczeństwa i higieny zabawek sensorycznych dla naszych maluchów oraz dowiemy się, jakie rodzaje zabawek są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku.

  Na koniec, nie mogło zabraknąć pomysłów na kreatywne zabawki sensoryczne! Zabawki sensoryczne to nie tylko świetna forma rozrywki dla naszych pociech, ale również doskonały sposób na rozwijanie ich zdolności poznawczych i zmysłowych.

  Czy wiecie, że poprzez interakcję z różnorodnymi teksturami, dźwiękami czy zapachami, dzieci uczą się odkrywać świat wokół siebie? To fascynujące! Jeśli jesteście ciekawi, jakie korzyści płyną z używania zabawek sensorycznych oraz jak stworzyć je samodzielnie przy użyciu prostych materiałów i narzędzi, to ten artykuł jest właśnie dla Was. Będziecie mieć pewność, że wasze dzieci będą bawiły się bezpiecznie i higienicznie. Nie ważne czy macie maluszka czy starsze dziecko, w tym artykule znajdziecie również informacje na temat odpowiednich zabawek sensorycznych dla różnych grup wiekowych. Każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne potrzeby rozwojowe, dlatego warto dostosować zabawki do ich wieku i umiejętności.

  Zabawki sensoryczne handmade i nie tylko: korzyści z ich używania

  Zabawki sensoryczne są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka, ponieważ stymulują jego zmysły i umożliwiają eksplorację otaczającego świata. Dzięki nim maluch może rozwijać swoje zdolności poznawcze, emocjonalne oraz motoryczne. Zabawki sensoryczne angażują wszystkie zmysły dziecka - wzrok, słuch, dotyk, smak i węch, co przyczynia się do wszechstronnego rozwoju.

  Jedną z najważniejszych korzyści płynących z zabawek sensorycznych jest rozwijanie koordynacji ręka-oko u dzieci. Poprzez manipulowanie różnymi teksturami i kształtami, maluchy uczą się precyzyjnego poruszania rękoma i palcami. To umiejętność niezbędna w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie czy ubieranie się. Ponadto, zabawki sensoryczne pomagają również w rozwijaniu percepcji przestrzennej oraz zdolności koncentracji.

  Inną ważną korzyścią jest pobudzanie wyobraźni i kreatywności dziecka. Zabawki sensoryczne dla niemowląt i dzieci dają możliwość twórczego eksperymentowania i odkrywania nowych rzeczy. Dzieci mogą bawić się różnymi materiałami, takimi jak piasek, woda czy plastelina, co rozwija ich zdolności manualne i artystyczne. Dodatkowo, zabawki sensoryczne, w tym te wykonane handmade mogą pomóc w łagodzeniu stresu i napięcia u dzieci, dając im możliwość relaksu i odprężenia. O zaletach tego typu zabawek oraz szerokim pojęciu sensoryki pisaliśmy już na blogu: Czym jest sensoryka?

  pluszowe kostki sensoryczne 

  Zabawki sensoryczne handmade: jakie materiały i narzędzia wykorzystać?

  Wykonanie zabawki sensorycznej dla dziecka nie musi być trudne ani kosztowne. Wiele materiałów i narzędzi, które są potrzebne do stworzenia takiej zabawki, można znaleźć w domu lub zakupić za niewielką cenę. Przygotowanie własnej zabawki sensorycznej ma wiele korzyści - pozwala dostosować ją do indywidualnych potrzeb dziecka oraz rozwijać jego kreatywność i zdolności manualne.

  Jednym z najważniejszych elementów przy tworzeniu zabawki sensorycznej jest wybór odpowiednich materiałów. Można użyć różnego rodzaju tkanin o różnych fakturach, takich jak welur, aksamit czy polar. Ważne jest również zapewnienie różnorodności w dotyku - można dodać elementy gładkie, chropowate, miękkie czy szorstkie. Dodatkowo warto pomyśleć o dodaniu elementów dźwiękowych, takich jak grzechotki czy dzwoneczki, które będą stymulować słuch dziecka. Dobrym przykładem pokrewnej zabawki jest tablica z domontowanymi guzikami, kłódkami, dzwonkami do drzwi, lampkami i różnymi materiałami o zróżnicowanych fakturach. To też wyrób DIY, ale dla znacznie starszych dzieci. 

  Narzędzia potrzebne do wykonania zabawki sensorycznej są zazwyczaj proste i łatwo dostępne. Do szycia można użyć zwykłej igły i nici oraz maszyny do szycia, jeśli mamy taką możliwość. Jeśli chodzi o wypełnienie zabawki, można użyć różnych materiałów - od granulatu plastikowego po naturalne wypełnienie, takie jak nasiona czy ryż. Ważne jest również zapewnienie bezpiecznych elementów do zabawy, takich jak guziki czy koraliki, które nie stanowią zagrożenia dla dziecka.

  z czego zrobić zabawkę sensoryczną handmade

  Bezpieczeństwo i higiena zabawek sensorycznych handmade

  Bezpieczeństwo i higiena zabawek sensorycznych handmade stworzonych metodą DYI są niezwykle ważne, aby zapewnić zdrowy rozwój dziecka. Przede wszystkim, należy pamiętać o wyborze odpowiednich materiałów do wykonania zabawki. Ważne jest, aby używać materiałów nietoksycznych i bezpiecznych dla dzieci, takich jak drewno, tkaniny organiczne czy silikonowe elementy. Unikajmy substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia dziecka.

  Ponadto, regularna higiena zabawek sensorycznych jest kluczowa. Zabawki powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i zarazków. Możemy to zrobić poprzez mycie zabawek w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu lub specjalnego środka dezynfekującego. Pamiętajmy również o suszeniu zabawek na powietrzu lub przy użyciu suszarki do włosów.

  Ważne jest również monitorowanie, sprawdzanie stanu zabawki sensorycznej co jakiś czas. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia lub zużycie materiału, należy natychmiast naprawić lub wymienić zabawkę. Uszkodzone elementy mogą stanowić zagrożenie dla dziecka i powodować ryzyko zadławienia lub innych urazów. Regularne sprawdzanie stanu zabawek sensorycznych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny podczas zabawy.

  Zabawki sensoryczne handmade dla dzieci w różnym wieku

  Zabawki sensoryczne są doskonałym narzędziem rozwojowym dla dzieci w różnym wieku. Dzięki nim maluchy mogą rozwijać swoje zmysły, zdolności manualne oraz poznawać świat w sposób interaktywny i angażujący. W przypadku najmłodszych dzieci, takich jak niemowlęta i małe dzieci, zabawki sensoryczne pomagają stymulować ich zmysły dotyku, wzroku i słuchu. Mogą to być miękkie pluszowe zabawki o różnych fakturach, kolorowe grzechotki czy gryzaki.

  Dla starszych dzieci, takich jak przedszkolaki i uczniowie w młodszym wieku szkolnym, zabawki sensoryczne mogą mieć bardziej zaawansowane funkcje. Mogą to być układanki 3D, zestawy do eksperymentów naukowych lub zestawy do tworzenia własnych perfum czy mydeł. Takie zabawki nie tylko rozwijają zdolności manualne dziecka, ale także pobudzają jego wyobraźnię i kreatywność.

  W przypadku starszych dzieci i nastolatków warto również wprowadzać bardziej zaawansowane zabawki sensoryczne, które będą dostosowane do ich wieku i zainteresowań. Mogą to być na przykład zestawy do robienia biżuterii z kamieni półszlachetnych lub zestawy do tworzenia własnych kosmetyków. Dzięki takim zabawkom dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności manualne, kreatywność oraz zdolności do pracy w grupie.

  materiały do wykonania zabawki sensorycznej handmade

  Pomysły na kreatywne zabawki sensoryczne handmade

  Pomysły na kreatywne zabawki sensoryczne mogą być niezwykle pomocne w rozwijaniu zmysłów dziecka. Jednym z pomysłów jest stworzenie "pudełka dotyku", które zawiera różnorodne materiały o różnych fakturach, takie jak piórka, tkaniny, gąbki czy koraliki. Dziecko może eksplorować te materiały, dotykając je i porównując ich tekstury. To doskonałe ćwiczenie dla zmysłu dotyku.

  Innym ciekawym pomysłem jest wykonanie "butelki sensorycznej". Wystarczy wypełnić przezroczystą butelkę wodą i dodać różnego rodzaju przedmioty, takie jak kolorowe koraliki, brokat czy małe figurki. Dziecko będzie miało możliwość obserwowania ruchu tych przedmiotów wewnątrz butelki oraz słuchania dźwięków powstających podczas potrząsania jej. To świetna zabawa dla zmysłu wzroku i słuchu.

  Jeszcze inny pomysł to stworzenie "tablicy sensorycznej". Można użyć do tego celu dużego kartonu lub deski pokrytej różnymi materiałami o różnych fakturach, takimi jak piaskowa papierowa taśma klejąca, miękka tkanina czy szorstkie drewno. Dziecko może dotykać i eksplorować te różnorodne powierzchnie, co rozwija zmysł dotyku. Dodatkowo, można na tablicy umieścić różne elementy do przesuwania, takie jak guziki czy suwaki, aby wzbogacić doświadczenie sensoryczne.

  Jeżeli szukasz gotowych zabawek kreatywnych zajrzyj do naszej oferty zabawek kreatywnych dla dzieci.

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl