• Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • OSTATNIE SZTUKI

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Jedzenie i picie a mowa dziecka

    0
    Jedzenie i picie a mowa dziecka

    Spożywanie pokarmów oraz pobieranie płynów to podstawowe umiejętności, które mają bezpośredni wpływ na rozwój mowy. Podczas mówienia, jedzenia i picia wykorzystujemy te same narządy tj. język, wargi, podniebienie oraz policzki. Dlatego jedzenie i picie to swoisty trening dla rozwoju mowy. Umiejętności te będą ułatwiały dynamizację mowy na każdym jej etapie.

    Aparat artykulacyjny dziecka

    Sposób w jaki karmione jest nowonarodzone dziecko konsekwentnie będzie wpływało na rozwój aparatu artykulacyjnego. Ssanie piersi przez dziecko umożliwi prawidłową prace języka oraz usprawnianie go. Noworodek, a później niemowlę kształtuje w ten sposób umiejętność pionizacji języka, która w późniejszych etapach będzie niezwykle cenna. Dziecko karmione butelką będzie angażowało zdecydowanie mniej narządów artykulacyjnych oraz mięśni. Podczas karmienia warto również zwrócić uwagę na sposób oddychania – karmieniu powinno towarzyszyć oddychanie torem nosowym, czyli jedyny prawidłowy sposób.

    Nauka picia z kubka

    W okresie niemowlęcym maluch przy wsparciu rodzica rozpoczyna naukę picia z kubeczka. Naukę picia powinno się rozpocząć od kubka otwartego. Ten rodzaj kubka umożliwi kształtowanie prawidłowego typu połykania oraz nie będzie wpływać negatywnie na rozwój zgryzu. Warto na tym etapie również zwrócić uwagę na rodzaj kubka. Niekorzystne dla aparatu artykulacyjnego będzie korzystanie z tzw. kubka niekapka, który nie będzie kształtował prawidłowego typu połykania oraz nie będzie angażował do pracy całego aparatu artykulacyjnego. Należałoby rozpocząć naukę samodzielnego picia już u około 5-6 miesięcznego niemowlęcia pod pełną kontrolą rodzica /opiekuna. Kubek powinien być dostosowany do jamy ustnej małego dziecka. Kubek opieramy na dolnej wardze, delikatnie przechylając go, cały czas kontrolując podaż płynów, czekamy na moment, aż dziecko samo go pobierze.

    Naukę samodzielnego picia warto rozpocząć od nieco bardziej gęstych płynów np. musów, czy soków, a dopiero później, gdy maluch opanuje tę umiejętność spróbować podać wodę. Dzięki takiemu procesowi doskonali się praca mięśni twarzoczaszki oraz regulacja połykania i oddychania. To niezwykle ważne ze względu na prawidłowy rozwój zębów oraz zgryzu, a w późniejszym etapie na rozwój mowy. Dziecko pobierające płyn z kubka otwartego angażuje wszystkie mięśnie ust, policzków, żuchwy i języka. Maluch kształtuje precyzję ruchów oraz jednoczesną pracę wszystkich mięśni.

    zestaw do karmienia Little Dutch mepal

    Kolejny etap - picie przez słomkę

    Kiedy umiejętność picia z kubka otwartego zostanie opanowana przez dziecko warto rozpocząć naukę picia przez słomkę. Podczas właściwego picia przez słomkę wargi będą wysunięte delikatnie do przodu, ponieważ ich rolą będzie utrzymanie słomki przy jednoczesnym zassaniu płynu. Dziecko podczas tego procesu silnie angażuje do pracy mięsień okrężny ust, mający niezwykle ważne znaczenie w trakcie tworzenia wielu głosek języka polskiego.

    Rozszerzanie diety dziecka

    W kolejnych miesiącach dziecko musi się zmierzyć z etapem rozszerzania diety. Początkowo dziecko rozpoczyna swoją przygodę z pobieraniem pokarmów za pomocą łyżeczki. To ważny etap z punktu widzenia rozwoju  mowy, ponieważ pobieranie przez dziecko pokarmu z łyżeczki pozwoli na naukę domykania warg. Czas rozszerzania diety to, również moment kiedy maluch kształtuje umiejętności gryzienia i żucia. Czynności te pozwalają dziecku wyczuć swoją własną buzie oraz jej wnętrze, co w przyszłości pozwoli na dokładną artykulację poszczególnych głosek. Spożywanie przez dziecko posiłków o różnorodnej konsystencji stymuluje pracę narządów oraz mięśni biorących udział w procesie mówienia. Dlatego warto pozwalać maluchowi na poznawania i próbowanie zróżnicowanych produktów żywnościowych np. za pomocą metody BLW.

    przepisy BLW dla dzieci

    W sytuacji kiedy dziecko, na którymś z wymienionych wcześniej etapów napotyka trudności np. podczas karmienia piersią, czy rozszerzania diety warto skontaktować się z logopedą / neurologopedą. To specjalista, który pomoże dostrzec problem i wprowadzi odpowiednią terapię. Dla rozwoju mowy niezwykle istotne jest również uzębienie oraz zgryz. Dlatego pierwsza wizyta u stomatologa w gabinecie stomatologicznym będzie także ważnym elementem. Pierwsza wizyta może odbyć się już w momencie pojawienia się pierwszego zęba. Stomatolog oceni warunki anatomiczne dziecka, zgryz, uzębienie, a także skontroluje wędzidła jamy ustnej.

    Jedzenie i picie i ich wpływ na mowę dziecka

    Mowa to wierzchołek góry lodowej. Aby rozwijała się w sposób prawidłowy dziecko musi doskonalić umiejętności jedzenia i picia, które są pierwszymi ćwiczeniami aparatu artykulacyjnego. Każda trudność w tym zakresie powinna skutkować wizytą u specjalisty zajmującym się tą tematyką. Niepokojące powinny być objawy wskazujące na trudności w połykaniu pokarmów, piciem z kubka otwartego, czy brakiem pierwszych głosek, sylab, wyrazów i zdań. Pomocy można szukać u wcześniej wspomnianego logopedy. Nie należy bagatelizować tychże problemów, ponieważ mogą one procentować powstawaniem wielu wad wymowy. Dzieci mające problemy z karmieniem często zmagają się  z dyslalią, czyli prostymi zaburzeniami mowy, które oczywiście za pomocą terapii logopedycznej są możliwe do usunięcia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne i istotne mogą być tak podstawowe czynności jak jedzenie i picie. To właśnie one już od początku stanowią ważny fundament rozwoju mowy każdego człowieka.

    Sprawdź koniecznie wpis dedykowany rozwojowi mowy dziecka napisany przez naszego eksperta logopedę: "Rozwój mowy dziecka".

    logopeda Paulina Lisiak

    Autorem wpisu jest Paulina Lisiak. Logopeda oraz pedagog specjalny, która obecnie realizuje również specjalizację: Neurologopedia Kliniczna na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

    Więcej o naszym ekspercie przeczytasz tu: Nasi eksperci

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl