• Nowości

 • Dziecko

 • Zabawki

 • Prezenty

 • Na spacer

 • Rodzice

 • Wyprawki

 • 5% na pierwsze zakupy

 • Promocje

 • OSTATNIE SZTUKI

 • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

  Szkoła rodzenia. Czy naprawdę jej potrzebujesz?

  0
  Szkoła rodzenia. Czy naprawdę jej potrzebujesz?

  Czego się nauczysz w szkole rodzenia

  Wbrew swojej nazwie, szkoła rodzenia to nie tylko zajęcia dotyczące samego porodu. Omawia się oczywiście oznaki nadchodzącego porodu, fazy przebiegu porodu naturalnego, metody łagodzenia bólu porodowego. Dowiesz się także, czego spodziewać się w połogu i jak prawidłowo opiekować się noworodkiem. Część szkół rodzenia zapewnia też informacje o szpitalach i domach narodzin znajdujących się w okolicy. Jednak to nie wszystko.

  Holistyczne przygotowanie do porodu

  Dobra szkoła rodzenia zapewnia nie tylko suche fakty o przebiegu porodu i połogu, ale przede wszystkim fizyczne oraz psychiczne przygotowanie na to wydarzenie. To w końcu pierwsze spotkanie z małym człowiekiem, który przez tyle czasu mieszkał w twoim brzuchu! Prawdopodobnie zapamiętasz je na zawsze, a dobra szkoła rodzenia przygotuje cię na nie kompleksowo. Co to znaczy?

  • Twoje ciało będzie gotowe, żeby się otworzyć i przejść przez poród
  • Twój umysł będzie gotowy, zrelaksowany, a głowa wolna od lęku, obaw, zwątpienia, niepewności
  • Twoja wiedza pozwoli ci podejmować świadome decyzje na temat tego, gdzie, jak i z kim chcesz rodzić

  Mity na temat porodu

  W szkole rodzenia możesz także rozprawić się z błędnymi przekonaniami na temat porodu, które mamy wszyscy w pamięci "dzięki" serialom czy filmom. Dowiesz się na przykład, że poród nie zawsze rozpoczyna się odejściem wód; że nie trzeba przy pierwszych objawach pędzić do szpitala; że można rodzić niekoniecznie leżąc na plecach z nogami uniesionymi w górę; jak naprawdę wygląda noworodek (na ekranie widzimy zwykle starsze dzieci, czasem nawet kilkumiesięczne) i czego nie powinno się z nim robić po narodzinach. Te wszystkie mity wpływają na nasze odczucia na temat porodu, a w konsekwencji: na jego przebieg, który w ogromnej części zależy od hormonów wydzielanych przez nasze ciało pod wpływem emocji.

  mity na temat porodu

  A może... szkoła rodzenia online?

  Internetowe szkoły rodzenia to wybawienie dla niektórych rodziców - czasem jedyne możliwe, szczególnie jeśli zależy nam na zajęciach w konkretnej szkole, która jest po drugiej stronie Polski. Szkoła rodzenia online to także świetne rozwiązanie w przypadku ciąży "leżącej", zagrożonej czy innych sytuacji utrudniających lub uniemożliwiających wychodzenie z domu. Zdalna szkoła rodzenia przyda się również polskim rodzicom mieszkającym za granicą. Albo po prostu, kiedy jesteście zajęci i wolicie odpuścić kolejne zobowiązanie poza domem. Większość zagadnień szkoły rodzenia nie wymaga fizycznej obecności ani osobistego kontaktu z prowadzącymi.

  Od kiedy zacząć chodzić na szkołę rodzenia?

  Bez względu na to, czy wybierzesz zajęcia odbywające się stacjonarnie, czy zdalnie, najlepiej nie czekać za długo z zapisami. Najlepsze miejsca bywają tak popularne, że rezerwować miejsce trzeba nawet na kilka miesięcy wcześniej. Na same zajęcia możesz zacząć uczęszczać już w II trymestrze lub na początku III (4-8 miesiąc). Większość kobiet czuje się wtedy lepiej niż na początku ciąży, kiedy dolegliwości pierwszego trymestru mogą być naprawdę dotkliwe. Jednocześnie hormony mogą zapewniać przypływ energii, a brzuszek jeszcze nie jest na tyle duży, żeby ograniczał mobilność. Ważne: jeśli zdecydujesz się na szkołę rodzenia refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, możesz zapisać się na nią dopiero po 21 tygodniu ciąży. Prywatne miejsca nie mają takich ograniczeń.

  Szkoła rodzenia: czy warto?

  Będę Cię zachęcać do tego, żeby zapisać się do szkoły rodzenia. Szczególnie warto to zrobić, jeśli masz w sobie jakieś obawy, lęki czy niepewność co do porodu - jeśli chcesz popracować nad swoim nastawieniem psychicznym - jeśli masz za sobą traumę porodową lub ma ją za sobą ktoś w twoim bliskim otoczeniu (np. mama, przyjaciółka) - wreszcie, jeśli chcesz ułatwić sobie poród i nauczyć się rodzić nie tylko świadomie oraz w zgodzie z naturą, ale przede wszystkim: ze sobą.

  Jeżeli interesuje Cię tematyka okołoporodowa zapraszamy do zapoznania się z wpisem Beaty Meinguer-Jedlińskiej na temat: Idea Błękitnego Porodu.

  Beata Meinguer Błękitny Poród

  Autorem wpisu jest Beata Meinguer-Jedlińska - coach okołoporodowy, hipno-doula, inicjatorka idei Błękitnego Porodu i autorka książki „Błękitny Poród. Masz ten wpływ”.

  Więcej o naszym ekspercie przeczytasz tu: Nasi eksperci

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl