• Nowości

 • Dziecko

 • Zabawki

 • Prezenty

 • Na spacer

 • Rodzice

 • Wyprawki

 • 5% na pierwsze zakupy

 • Promocje

 • OSTATNIE SZTUKI

 • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

  Idea błękitnego porodu

  0
  Idea błękitnego porodu

  Błękitny poród: co to za idea?

  Jesteś w ciąży. Przed Tobą, co oczywiste, poród. Być może będzie to Twój pierwszy - a może któryś z kolei. Jedno jest pewne: masz w sobie sporo emocji związanych z tym tematem. Mam pomysł, jak pomóc przygotować się na to, co wkrótce się wydarzy! W dodatku jest to pomysł sprawdzony przeze mnie i wiele innych rodzących. Przed Tobą Błękitny Poród.

  Jak przygotować się do porodu zgodnie z ideą błękitnego porodu?

  Każdy z nas nosi w sobie obraz porodu, na który składają się doświadczenia osobiste, kultura oraz religia, przekazy medialne, a także historie porodowe, które ktoś kiedyś nam opowiedział. Być może słyszałaś, że poród jest nieprzewidywalny, dynamiczny. Że nie da się go zaplanować, a próba przygotowania się skończy się wyłącznie rozczarowaniem. Nie zgadzam się z tym. Jako matka i jako doula uważam, że poród jest jak fale na oceanie. Ma swój rytm - ma swoją dynamikę - jest żywiołem nie do opanowania. A co, jeśli powiem Ci, że wcale nie potrzebujesz okiełznać porodowego żywiołu? Wystarczy, że nauczysz swoje ciało i głowę surfować na jego falach.

  Błękitny poród: czym jest?

  Nazwa, jaką nadałam tej idei, zaczerpnięta została właśnie z porównania porodu do fal oceanu. Błękitny Poród to poród, do którego podchodzisz z pełną świadomością tego, co się właśnie dzieje, i z akceptacją sytuacji, które mogą się wydarzyć. Nie planujesz okiełznać żywiołu, ale przyjmujesz jego zmienność i uczysz się wykorzystywać ją dla siebie. Tworząc Błękitny Poród, miałam założenie, żebyś w trakcie swojego porodu potrafiła odnaleźć w sobie siłę i poczuć ją, a całe doświadczenie wspominała jako coś, co Cię wzmocniło. Pomoże Ci w tym holistyczne przygotowanie do porodu, obejmujące wszystko, co w porodzie bierze udział. A jest to nie tylko Twoje ciało. Poród to wydarzenie wielopoziomowe, które dotyczy również psychiki.

  Holistyczne przygotowanie do porodu

  W idei Błękitnego Porodu jest miejsce na całościowe przygotowanie ciała i głowy do mającego nastąpić wydarzenia. Przebieg porodu opiera się bowiem na jednoczesnych procesach biochemicznych i fizjologicznych, którymi steruje mózg.

  Kompleksowy zestaw technik hipnoporodu obejmuje:

  • przygotowanie ciała: aktywność fizyczną, pomoc w procesie otwierania się, narzędzia pracy z oddechem, rozluźniania ciała
  • przygotowanie umysłu: świadome relaksacje, umiejętność wyciszania, panowania nad myślami i emocjami (w tym lękiem, niepewnością, brakiem wiary w siebie)
  • aktualną wiedzę na temat fizjologii porodu, dokładnego przebiegu, możliwych interwencji medycznych, ich wskazań i konsekwencji, informacje na temat Twoich praw itd.

  Te wszystkie informacje, umiejętności oraz narzędzia pozwolą nastroić się na surfowanie, które Cię czeka... I pomogą przejść przez kolejne etapy w poczuciu sprawstwa w takim stopniu, w jakim tego potrzebujesz. Ale zanim Ci o tym opowiem, pamiętaj proszę, że...

  Poród idealny nie istnieje

  W swojej definicji poród to rozwiązanie ciąży. Warto mieć świadomość, że charakter "błękitny" mogą mieć skrajnie odmienne od siebie porody - zarówno te domowe, jak i te szpitalne; zarówno te "drogami natury", jak i przez cesarskie cięcie; zarówno te bez jakichkolwiek interwencji medycznych, jak i te, w które wkroczyła medycyna. Sama określasz, czy było błękitnie! Ponieważ żeby mieć wzmacniający poród, nie musisz się nastawiać na jedyny słuszny przebieg wydarzeń. Wystarczy, że będziesz świadomie i mądrze sterować sytuacją oraz podejmować decyzje najlepsze w danej chwili dla siebie i swojego dziecka.

  Odczarować poród

  Przez lata pracy z rodzącymi poznałam całe mnóstwo kobiet, a historia każdej z nich była inna. Tak jak różnimy się od siebie, tak różnią się od siebie nasze porody. Bo chociaż fizjologicznie wydaje się, że poród ma uniwersalny przebieg, to jednak ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał, ma rodząca, jej ciało i umysł. Mimo tych różnic wierzę, że każda z nas może odnaleźć w sobie mądrość do podjęcia świadomych decyzji w momentach nagłych, których wcześniej nie przewidziała. Wierzę, że poród może być wydarzeniem dającym siłę. Jeśli mi pozwolisz, pokażę Ci, jak do tego dojść.

  Beata Meinguer Błękitny Poród

  Autorem wpisu jest Beata Meinguer-Jedlińska - coach okołoporodowy, hipno-doula, inicjatorka idei Błękitnego Porodu i autorka książki „Błękitny Poród. Masz ten wpływ”.

  Więcej o naszym ekspercie przeczytasz tu: Nasi eksperci

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl