
Zasady gry memory - na czym polega taka zabawa?
Gra memory zasady - od tego musimy zacząć wyjaśnianie, dlaczego warto bawić się z dzieckiem w tego typu aktywności. W memory można grać samodzielnie lub ze wsparciem rodzica, a nawet w ramach rywalizacji. Do zabawy potrzebne są jedynie karty z obrazkami, które nie prześwitują. Na jednej stronie kart widnieje taka sama neutralna grafika, zaś na drugiej umieszczone są pasujące do siebie obrazki-pary. Przejdźmy więc do reguł, jakimi rządzi się gra memory - na czym polega rozgrywka z użyciem pasujących kart?
W zestawie zawsze otrzymujemy parzystą liczbę kart z obrazkami, ponieważ każda grafika ma swoją parę. Zabawę warto rozpocząć od zapoznania się z tym, co przedstawiają poszczególne karty. Można ułożyć je w rzędach lub rozsypać na podłodze. Następnie wszystkie karty odwracamy tak, aby pary obrazków zostały zakryte. Teraz wszystkie karty wyglądają dokładnie tak samo. Przypomnijmy sobie zatem, gdzie leżały pasujące obrazki. Niezależnie od tego, ile kart liczy sobie dana gra memory dla dzieci - zasady zabawy zawsze są takie same. Odsłaniamy jedną kartę, a później próbujemy przypomnieć sobie, gdzie leżał drugi taki sam obrazek. Jeśli zgadniemy, zabieramy karty. Jeśli spudłujemy, ponownie obracamy karty obrazkami do dołu. Jeśli dziecko rywalizuje z rodzicem, gracze mają po jednej szansie i odkrywają karty naprzemiennie. Wygrywa ten, kto zdobędzie ich więcej. W taki sposób można grać grą memory od polskiej marki Wspomagajki. Gra memory 1, 2, 3 Pamiętam Pory Roku to propozycja dla dzieci w wieku od 2 lat.
Odwracanie kart z ilustracjami, a następnie poszukiwanie dwóch takich samych obrazków to tylko jedna z możliwości gry w memory. Możemu też przyporządkowywać ilustracje do odpowiedniej kategorii np. pór roku lub układać wzory za pomocą kart, które następnie dziecko odtwarza zaczynając od lewej strony (są to tzw. układanki lewopółkulowe).
Jakie zalety ma granie w memory?
Pierwsza korzyść, jaką można dostrzec w takiej zabawie to fakt, że gry memory rozwijają pamięć dziecka. W końcu malec, który chce wygrać, musi skupić się i spróbować zapamiętać, gdzie leżała dana karta. Jeśli nie uda mu się za pierwszym razem, ma szansę spróbować ponownie, a to utrwala zapamiętane informacje. To jednak nie jedyna zaleta grania w memory. Na co jeszcze dobrze wpływa taka forma aktywności umysłowej?
- spostrzegawczość - gra memory wymaga skupienia, a niekiedy również dostrzegania subtelnych różnic, na przykład w kolorze czy kształcie poszczególnych obrazków,
- refleks i motoryka mała - karty trzeba obracać, składać w pary, przekładać, mieszać, a wszystko to trenuje małe rączki i koordynację oko-ręka,
- zdrowa rywalizacja - jak każda gra, również gra memory wzmacnia dziecko emocjonalnie, uczy reagować na wygraną i na porażkę, sprawia, że malec musi konfrontować się z uczuciami, a rodzic ma okazję wyjaśnić malcowi, czym są takie uczucia i jak należy je wyrażać,
- umiejętności społeczne - w memory można grać samemu z nudów, ale warto też grać w tę grę z rodzicami, rodzeństwem czy z rówieśnikami, a to dobrze wpływa na rozwój umiejętności porozumiewania się z innymi. Dodatkowo, gra uczy także przestrzegania zasad i czekania na swoją kolej.
Podobne zalety posiadają puzzle dla dzieci oraz układanki logiczne. Wśród tych pierwszych znajdziemy propozycje dla dzieci już w wieku poniżej 2 lat. Z kolei układankami logicznymi bawią się dzieci starsze. Wśród nich możemy wyróżnić układankę Wspomagajki Moi Mali Przyjaciele, która zawiera aż 9 układanek: 3 układanki 4 elementowe, 3 układanki 6 elementowe i 3 układanki 9 elementowe.
Dlaczego warto wyposażyć się w grę memory?
Wiemy już, dlaczego warto grać w memory i jakie niesie to korzyści dla rozwoju małego człowieka. Zabawa tego typu ma jednak również inne zalety. Po pierwsze, jej ogromnym atutem jest fakt, że prostych zasad gry zwykle nie trzeba nikomu zbyt długo tłumaczyć. Brak skomplikowanych instrukcji sprawia, że w memory mogą grać nawet 2-latki. Nie oznacza to jednak, że zabawa będzie ciekawa tylko dla najmłodszych. Wręcz przeciwnie, jest na tyle uniwersalna, że sprawdza się w każdej grupie wiekowej. Po drugie, karty do memory zajmują też mało miejsca, dzięki czemu można zabrać je ze sobą wszędzie, na przykład do sklepu (jeśli wiemy, że będzie długa kolejka), na spacer, do lekarza, a także do dziadków. W memory możemy grać nawet wtedy, kiedy nie ma prądu, więc będzie to idealna rozrywka na czas burz i zimowych awarii. Obracanie kart nie zmęczy też oczu malucha, dlatego zabawa dobrze sprawdzi się również przed snem.
Kolejnym dużym atutem gry memory jest jej wielofunkcyjność. Karty z reguły przedstawiają obrazki o konkretnej tematyce, na przykład zwierzątka czy przedmioty codziennego użytku. Nie ogranicza to jednak możliwości wykorzystania ich na różne kreatywne sposoby. Poza grą pamięciową, memory mogą być stosowane również jako pomoc dydaktyczna, na przykład w nauce nowych słówek. Jeśli szukamy gry memory, która sprawdzi się w takiej roli, warto przyjrzeć się bliżej pozycji Wspomagajki 1,2,3! Pamiętam Pory roku, o której już wspominaliśmy. W tym przypadku, na kartach przedstawione są obrazki związane z czterema sezonami. Dzięki nim dziecko rozszerza swoje słownictwo, ale może też dobrze się przy tym bawić - choćby w kalambury (losujemy obrazek i pokazujemy go innym do odgadnięcia) lub w "pokazywanki" (dziecko musi wskazać paluszkiem przedmiot z obrazka w swoim otoczeniu).
Jakie gry memory mamy do wyboru?
Zasady gry memory są takie same w przypadku każdego produktu, ale same karty do gry mogą znacząco się od siebie różnić. Dzięki temu zabawa nigdy się nie nudzi, a dziecko stale rozszerza swoją wiedzę i opanowane słownictwo. Jakie warianty gier memory możemy wyróżnić?
Pierwszy podział dzieli karty do gry na te zwykłe i te przeznaczone do zabawy w wodzie. Klasyczne karty są wykonane z grubszego, laminowanego kartonu, dzięki czemu nie gną się, nie wyginają, nie są podatne na rozdarcia. Natomiast karty do gry w wodzie produkuje się z plastiku, dlatego można bez obaw dotykać ich mokrymi rękoma, a nawet zanurzać w wannie. Z pewnością urozmaicą zatem niejedną kąpiel i będą ciekawym uzupełnieniem innych zabawek do kąpieli dla dzieci.
Drugi podział pozwala wyróżnić wśród gier memory propozycje tematyczne odpowiednie dla wielbicieli różnych dziedzin. Przykładowo, mamy do wyboru karty powiązane z tematyką morską (zwierzęta wodne, statki czy żaglówki), jak choćby gra memory od Little Dutch z kolekcji Sailors Bay oraz obrazki nawiązujące do tematyki świata kwiatów i owadów. Najbardziej uniwersalne i przyjazne dla maluszków są jednak gry memory ze zwierzątkami - piękne kolorowe obrazki ze stworzeniami, które potrafi nazwać każdy dwulatek, zachęcają dziecko do spróbowania swoich sił w grze.
Gra memory - podobnie jak zabawa klockami czy układanie puzzli - jest prostą, a przy tym intensywnie pobudzającą do pracy umysł dziecka zabawą. Warto więc dołączyć ją do aktywności malucha, aby trenować jego pamięć i spostrzegawczość od najmłodszych lat. Gry memory to też zawsze trafiony, fajny prezent dla dziecka na święta.