• Nowości

 • Dziecko

 • Zabawki

 • Prezenty

 • Na spacer

 • Rodzice

 • Wyprawki

 • 5% na pierwsze zakupy

 • Promocje

 • OSTATNIE SZTUKI

 • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

  Jak uśpić noworodka? Porady

  0
  Jak uśpić noworodka? Porady

  Usypianie noworodka zwłaszcza na początku pięknej przygody, jaką jest macierzyństwo może nie być łatwe. Często budzi obawy rodziców i sprawia trudności. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież musi upłynąć trochę czasu zanim poznasz swoje dziecko, a ono pozna Ciebie.  

  O czym należy pamiętać usypiając noworodka?

  Zanim zabierzemy się do usypiania musimy zaspokoić podstawowe potrzeby naszego dziecka. Maluch musi być nakarmiony, przewinięty, wyciszony i utulony. Dopiero po tym możemy przystąpić do usypiania. Jest kilka sposobów, które w tym pomagają:

  Po pierwsze zadbaj o komfort snu. Pokój powinien być przewietrzony, a temperatura powietrza utrzymana w granicach 19–22°C. Pamiętaj też o wilgotności, ponieważ od suchego powietrza dziecko może mieć wysuszone śluzówki, katar i infekcje dróg oddechowych. Przy zbyt dużej wilgotności rozwijają się roztocza powodujące alergie. Optymalne normy wilgotność powietrza to 40-60%.

  Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Noworodek nie lubi ostrego światła, bo jego zmysł wzroku dopiero się kształtuje. Źle dobrana moc żarówki może go przestraszyć. Niezbędne mogą okazać się lampki LED: silikonowe lub pod postacią pluszaka (np. od Moonie), które są stworzone z myślą o maluszkach. Nie tylko są mięciutkie i wracają do swojego kształtu po ściśnięciu, to przede wszystkich zapewniają odpowiednią moc ciepłego światła. Są idealne do karmienia, przewijania i pielęgnacji nocnej dziecka.

  Pamiętajmy również o zapewnieniu ciszy w pokoju dziecka. Dzieci zdecydowanie bardziej lubią łagodne i delikatne dźwięki. To jest zupełnie normalne, ponieważ, kiedy były w brzuszku mamy wszystkie dźwięki, które słyszały były przytłumione.

  Do snu można włączyć delikatną i cichą pozytywkę (np. Pozytywkę Little Dutch z kolekcji Little Goose) lub zabawkę, przytulankę, która wydaje dźwięki jakie mógł słyszeć maluszek, kiedy jeszcze przebywał w brzuchu mamy. Maluszek bardzo dobrze je kojarzy, bo słyszał je w czasie ciąży.

  Misie i Króliczki Moonie

  Jak ułożyć noworodka do snu?

  Dziecko, a zwłaszcza noworodek powinien spać w pozycji bezpiecznej na wznak lub na boku. Łóżeczko powinno być pozbawione wszelkich dekoracji, ochraniaczy, zbędnych przedmiotów i elementów garderoby. Jeśli dziecko ulewa to pod materacyk można włożyć np. kocyk i delikatnie je unieść.

  W pierwszych miesiącach życia zaleca się stosowanie śpiworka jednoczęściowego do spania zamiast kołderki do spania. Trzeba pamiętać, że nawet najmniejsze dziecko przemieszcza się w nocy w swoim łóżeczku i może zakryć sobie twarz, co uniemożliwia swobodne oddychanie. Jest to najczęstszy powód śmierci łóżeczkowej. W śpiworku takiego ryzyka nie ma.

  Kolejnym sprawdzonym sposobem jest owinięcie dziecka w otulacz (jeśli jest bardzo ciepło) lub oddychający kocyki z przyjemnej wełny merino (w niższych temperaturach) i włożenie do łóżeczka czy gondoli. Noworodki lubią być mocno otulone, bo takie warunki miały przed urodzeniem.  

  kocyki z wełny merino

  Gdzie powinien spać noworodek?

  Dziecko od pierwszych dni życia powinno spać w swoim łóżeczku. Dzięki temu od początku łóżeczko będzie mu się kojarzyło właśnie ze snem i odpoczynkiem. Na początku łóżeczko może stać w pokoju rodziców, ale to jest kwesta indywidualna.

  Co najlepiej sprawdza się podczas usypiania dziecka?

  Każdy rodzic z czasem będzie miał swoje sprawdzone sposoby i metody na uśpienie noworodka, które niekoniecznie sprawdzą się u innych. Baza i podstawa jest jednak taka sama dla wszystkich. Bezpieczeństwo i komfort snu to najważniejsze element, o których musimy pamiętać.

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl