• Nowości

 • Dziecko

 • Zabawki

 • Prezenty

 • Na spacer

 • Rodzice

 • Wyprawki

 • 5% na pierwsze zakupy

 • Promocje

 • OSTATNIE SZTUKI

 • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

  Co to jest hipnoporód? Poznaj zalety autohipnozy

  0
  Co to jest hipnoporód? Poznaj zalety autohipnozy

  Co to jest hipnoporód? Poznaj zalety autohipnozy

  Czy da się rodzić łatwiej, bardziej świadomie i w mniejszym bólu? Tak - to możliwe dzięki stanowi autohipnozy, który polega na wprowadzeniu mózgu w trans umożliwiający jednocześnie głębokie skupienie na sytuacji oraz skuteczne rozluźnienie ciała. Co ważne, autohipnoza nie ma nic wspólnego z hipnozą sceniczną rodem z filmów, kiedy zahipnotyzowany człowiek po pstryknięciu palcem zaczyna udawać zwierzę czy robić fikołki. W rzeczywistości hipnoporód to współczesna szansa na odzyskanie władzy nad własnym porodem.

  Czym jest hipnoporód

  Wyznaję podejście, że na poród warto się holistycznie przygotować. Dzięki metodzie hipnoporodu na poród będzie gotowe nie tylko Twoje ciało, ale przede wszystkim Twój mózg. To pozwoli im działać razem jak jedna drużyna. Co prawda poród jest procesem w pełni naturalnym i fizjologicznym, jednak prawidłowy przebieg porodu wymaga obecności hormonów, których wydzielanie może zakłócić szereg czynników. Są to na przykład stres, lęk, pośpiech, dyskomfort fizyczny i/lub psychiczny, brak poczucia bezpieczeństwa, uczucie niepewności, głód lub pragnienie, brak ruchu i możliwości zmiany pozycji. Zakłócenie produkcji hormonów porodowych może powodować komplikacje w postaci spowolnienia lub nawet zatrzymania akcji porodowej, braku postępującego rozwarcia itd. 

  Hipnoporód pozwala poukładać wszystkie niezbędne elementy układanki porodowej: przygotowanie ciała, przygotowanie umysłu oraz zdobycie aktualnej wiedzy. Ciało przygotowujemy poprzez aktywność fizyczną oraz pomoc w procesie otwierania się. Świadome relaksacje, umiejętność panowania nad myślami i emocjami oraz wyciszanie się - pomogą przygotować umysł, ukoją ewentualny lęk czy dodadzą wiary w siebie tam, gdzie jest ona potrzebna. Na koniec wiedza, która pozwoli zachować poczucie sprawczości podczas podejmowania świadomych i zgodnych z Tobą decyzji związanych z przebiegiem Twojego porodu.

  Co muszę podkreślić: hipnoporód nie jest porodem idealnym. Taki zresztą nie istnieje, nie ma nigdzie żadnego złotego standardu, do którego wszyscy musimy dążyć. Nie jest także magicznym sposobem na łatwe, szybkie, bezbolesne rodzenie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Warto mieć tego świadomość! Korzystam z tej metody, żeby pomóc Ci odnaleźć w sobie siłę i sprawczość. Po to, abyś swój poród wspominała jako wzmacniające doświadczenie - bez względu na to, jak wyglądał.

  Założenia hipnoporodu

  Hipnoporód to metoda prosta w swoich założeniach. Dzięki codziennemu ćwiczeniu oddechu, głębokiej relaksacji i rozluźniania ciała pozwoli Ci mocniej zaufać swojemu ciału i jego możliwościom. W ten sposób, kiedy zacznie się poród, będziesz mogła wejść w ten proces łagodnie i gładko, bez blokowania go napięciami ciała czy lękiem albo stresem. Odpuścisz kontrolę i nadmierne analizowanie, podążysz za instynktem, pozwalając swojemu ciału działać i pozostając z nim w kontakcie.

  autohipnoza w porodzie

  Co może Ci dać autohipnoza podczas porodu?

  Hipnoporód niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla Ciebie, jak i dziecka, a pośrednio także dla całej Waszej rodziny. Mogę tu wymienić na przykład:

  • zwiększone poczucie sprawczości i kontroli nad sytuacją,
  • skrócenie pierwszego okresu porodu, a także łagodniej odczuwany ból,
  • większe zrozumienie, po co i dlaczego w ogóle boli,

  W dalszej perspektywie powyższe rzeczy mogą przyczynić się do zmniejszenia szansy na epizjotomię (nacięcie krocza) czy konieczność rozwiązania porodu przez cesarskie cięcie, a także na lepsze samopoczucie dziecka - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

  Czy każdy może mieć hipnoporód?

  Być może po przeczytaniu powyższych rzeczy jest w Tobie wiele pytań i emocji. Czy hipnoporód jest dla Ciebie? Czy w ogóle się do tego nadajesz? Tymczasem hipnoporód bazuje na wiedzy naukowej na temat przebiegu porodu,  funkcjonowania naszego ciała i mózgu oraz wpływu tych trzech procesów na siebie. To nie żadne magiczne praktyki, w które trzeba uwierzyć, żeby działały. Jeśli tylko jesteś w ciąży i pragniesz dla siebie hipnoporodu - to odpowiedź brzmi TAK, to metoda dla Ciebie.

  Jeżeli zainteresował Cię temat hipnoporodu lub/i autohipnozy zapraszamy do zapoznania się z wpisem Beata Meinguer-Jedlińskiej na temat: Idea Błękitnego Porodu.

  Beata Meinguer Błękitny Poród

  Autorem wpisu jest Beata Meinguer-Jedlińska - coach okołoporodowy, hipno-doula, inicjatorka idei Błękitnego Porodu i autorka książki „Błękitny Poród. Masz ten wpływ”.

  Więcej o naszym ekspercie przeczytasz tu: Nasi eksperci

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl