O czym nie można zapomnieć kompletując wyprawkę przedszkolaka?
Zanim zaczniesz tworzyć listę potrzebnych rzeczy, wiedź, że wyprawki przedszkolaka w wieku 3 lat i 4 lat mogą się różnić. Warto na samym początku zgłosić się do placówki przedszkolnej, do której będzie uczęszczał maluch lub przejrzeć stronę przedszkola czy nie znajduje się na niej lista przedmiotów rekomendowanych przez wychowawców. U nas, w placówce naszej dwójki maluchów: Leny i Antka, taka lista dostępna jest na stronie Facebook placówki już od pierwszych dni lipca.
Przejrzyj dokładnie, które z niezbędnych rzeczy musisz kupić, a które już masz. Pamiętaj, że skompletowanie wyprawki dla przedszkolaka to całkiem spory wydatek. Dlatego nie kupuj rzeczy na zapas. Może się tak zdarzyć, że część z potrzebnych rzeczy masz w domu? Zanim wybierzesz się na zakupu, przygotuj listę niezbędnych zakupów.
Przykładowa lista wyprawki do przedszkola ogłoszona przez placówkę przedszkolną
Wyprawka przedszkolaka w przedszkolu, do którego chodzą nasze dzieci wygląda następująco:
- kapcie: wygodne, łatwe do założenia, najlepiej na rzepy,
- zapasowe ubranko na zmianę,
- pościel lub kocyk i poduszka ewentualnie piżamka, worek na pościel i piżamkę.
Wszystko trzeba koniecznie dokładnie i wyraźnie podpisać imieniem dziecka.
Plecak
Plecak dla dziecka do przedszkola powinien być przede wszystkim wygodny i bezpieczny. Nie zapominajmy też o jego funkcjonalności. Zadbajmy o to by plecak miał odpowiednią ilość kieszeni i przegródek, aby pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty. Dla przedszkolaka wystarczy plecak z jedną, dużą kieszenią główna oraz kilkoma mniejszymi schowkami na drobiazgi. Wygodne zapięcie to podstawa bo dziecko będzie je łatwo obsługiwać. Zbyt skomplikowane zapięcia mogą sprawić, że dziecko będzie miało trudności z otwarciem i zamykaniem plecaka, co może prowadzić do frustracji. Nie mniej ważne jest utrzymanie czystości. Wybierz plecak dla dziecka z materiałów, które można prać w pralce lub czyścić wilgotną szmatką.
Koniecznie kup buty na zmianę
Każde przedszkole, czy to publiczne czy prywatne będzie wymagało od Was dostarczenia butów na zmianę. Chodzi przede wszystkim o swobodne poruszanie się dziecka po przedszkolu. Zmiana obuwia pozwala utrzymać porządek i higienę w przedszkolu. Nasze dzieci najlepiej czują się w kapciach lekkich i wygodnych. Warto zadbać, by buty łatwo się zakładały i zdejmowały. Polecamy kapcie polskiej marki Titot, wykonane z dobrej jakości materiałów, które dobrze trzymają się stopy dziecka.
Piżamka do przedszkola
Podczas leżakowania dzieci odpoczywają, śpią i regenerują się po intensywnym poranku. W większości przedszkoli leżakują tylko najmłodsze dzieci. Od zawsze pora leżakowania to jedna z ulubionych części dnia przedszkolaka. W zaśnięciu pomoże miękka i wygodna piżama. Postawmy na taką, która została uszyta z naturalnych materiałów, np. bawełny i posiada odpowiednie certyfikatu. Takie tkaniny nie powodują alergii, są miłe w dotyku i bardzo przewiewne.
Pościel do przedszkola czy kocyk? Czy jedno i drugie?
Jedno i drugie. Pościel do przedszkola będzie używane podczas okresów, gdzie dziecku może być zimno np. jesień, zima, wiosna. Natomiast lekki kocyk może być używany w cieplejsze dni np. w wakacyjne upały. Nie zapomnijmy o ulubionej przytulance. Wiele przedszkoli pozwala dzieciom na zabieranie do przedszkola lalki, misia czy innego stworka. Ma to zapewnić pozytywne skojarzenia i ułatwić zasypianie.
Bidon i lunchbox dla przedszkolaka
W prawie każdym przedszkolu zapewnione są posiłki. Może się tak zdarzyć, że dziecko będzie chciało zabierać ze sobą dodatkowe przekąski. Pamiętajmy, żeby ustalić to wcześniej z władzami przedszkola. Niektóre placówki zabraniają przynoszenia jedzenia i wody z zewnątrz, dbając w ten sposób o bezpieczeństwo sanitarne dzieci. Dodatkowe jedzenie można włożyć w wygody i ergonomiczny lunchbox dla dziecka. Bidon lub butelka przydadzą się w upalne dni, gdy dzieci wychodzą na dwór i przy dłuższych spacerach odpowiednie nawodnienie to podstawa.
Jak nie zgubnić rzeczy dziecka w przedszkolu?
Dobra rada? Nie śpiesz się w przedszkolu. Wyjdź lub wyjedź odpowiednio wcześniej, tak by dziecko mogło spokojnie pójść do sali. Pośpiech i nerwowość źle wpływa na maluchy. Odbierając dzieci łatwo czegoś zapomnieć. Jak odnaleźć wtedy te rzeczy następnego dnia? Aby zminimalizować ryzyko zgubienia rzeczy, warto oznaczyć je w odpowiedni sposób. Zresztą większość przedszkoli umieszczając informację o wyprawce przedszkolaka dopisuje też andotację, żeby koniecznie podpisać rzeczy malucha. Czytelny podpis w łatwo dostępnym miejscu rozwieje wątpliwości o tym, do kogo należy dany przedmiot. W przypadku młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, świetnie sprawdzi się oryginalny symbol, który Twój maluch z łatwością rozpozna. Może to być ulubiony bohater z bajki lub ulubiony owoc. Oto kilka sposobów jak oznaczyć rzeczy przedszkolaka:
- wykonać napisy permanentnym, wodoodpornym markerem do tkanin,
- zamówić personalizowane metki i wszyć je w pościel, ubranka, kocyk,
- kupić gotowe nakleji z imieniem dziecka,
- wykonać własnoręczny haft.