• Nowości

 • Dziecko

 • Zabawki

 • Prezenty

 • Na spacer

 • Rodzice

 • Wyprawki

 • 5% na pierwsze zakupy

 • Promocje

 • OSTATNIE SZTUKI

 • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

  Oddech w porodzie

  0
  Oddech w porodzie

  Czym jest oddech?

  Oddychanie jest jedyną funkcją życiową naszego organizmu, która jednocześnie odbywa się odruchowo (jest automatyczna) i może być kontrolowana. Da się zapanować nad oddechem i warto nauczyć się to robić, bo dzięki temu możemy wpływać na to, jakie emocje odczuwamy i jak reaguje na to nasze ciało. Oddech jest bowiem nierozerwalnie powiązany z fizycznym odczuwaniem emocji, jest swoistym barometrem. Może łagodzić albo potęgować to, co czujemy. Potrafi uwalniać napięcia i traumy. Dlatego też jest używany jako naturalne narzędzie np. w medytacjach.

   

  Oddech wpływa na wszystko

  Jeśli pozwolimy oddechowi dziać się bez naszej woli i kontroli, w momencie stresu i napięcia w ciele od razu zaczniemy oddychać bardziej płytko. Płytki oddech to spadek poziomu tlenu we krwi, co stanowi kolejny sygnał stresu dla mózgu, jeszcze bardziej spłycający oddech. Mózg potrzebuje tlenu, więc serce zaczyna bić szybciej, żeby go dostarczyć razem z krwią, co powoduje wydzielanie hormonów stresu... i jeszcze większe napięcie w ciele. Widzisz to błędne koło?

   

  Co steruje porodem

  Poród to nic innego, jak procesy biochemiczne w naszym organizmie, które wpływają na wydzielanie konkretnych hormonów odpowiedzialnych za poszczególne etapy procesu rodzenia. Żeby poród postępował - wydzielanie tych hormonów musi przebiegać swobodnie. Oznacza to, że pora wyciszyć logikę, tę część umysłu, która nie pozwala naszej najbardziej podstawowej, "gadziej" części mózgu działać instynktownie. Kiedy przestajemy myśleć, analizować, kontrolować, stresować się - hormony sterujące porodem, czyli oksytocyna, endorfiny i adrenalina mogą płynąć szerokim strumieniem. Świadomy oddech to jeden ze sposobów wyciszenia logicznej części naszego mózgu i oddania pałeczki w "ręce" bardziej podstawowych struktur.

   

  ćwiczenia w ciąży i oddech

  Jak oddech działa na poród

  Wiedząc, jak oddychać podczas porodu, możesz zapewnić sobie naturalną stymulację układu nerwowego, co pozwoli hormonom działać tak, jak zostały do tego zaprogramowane. Świadomy oddech wycisza myśli, oddychasz głębiej i wolniej, co wprowadza Twoje ciało w stan relaksacji. Twój mózg i mózg dziecka otrzymują odpowiednią ilość tlenu, oboje jesteście spokojniejsi. To mechanizm zupełnie odwrotny do tego, który opisałam wcześniej.

   

  Naturalne znieczulenie podczas porodu

  Świadomy oddech przy porodzie pozwala rodzić w komforcie, wpływa pozytywnie na postęp porodu, a dodatkowo umożliwia lepsze panowanie nad bólem. Krótko mówiąc, podstawowy środek przeciwbólowy do porodu masz zawsze przy sobie, a są to twoje własne płuca! Oddech działa znieczulająco poprzez rozluźnienie mięśni i całego ciała, skuteczną dostawę tlenu do wszystkich tkanek, stan głębokiego relaksu, aktywację współczulnego układu nerwowego i produkcji odpowiednich hormonów, a także poprzez koncentrowanie się na tu i teraz przy jednoczesnej zwiększonej świadomości celu porodu. Świadomie oddychając - akceptujemy doznania i otwieramy się na cały proces, a to właśnie na otwarciu i rozluźnieniu nam zależy.

   

  Rodzaje oddechu w porodzie (i nie tylko)

  Narzędziem, które możesz wykorzystać podczas porodu, są trzy rodzaje oddechu. Nazywam je oddechem na wyciszenie, oddechem fal oraz oddechem "na wydanie dziecka na świat". Każdy z nich charakteryzuje się nieco innym rytmem wdechów i wydechów, ponieważ wykorzystujemy go w innych momentach porodu. Oddech fal pomoże przejść przez fazę skurczów, a w fazie parcia możemy sięgnąć po techniki oddechu "wydawania dziecka na świat", któremu mogą towarzyszyć dźwięki oraz afirmacje.

   

  Jak oddychać podczas porodu?

  Nauka oddechu przy porodzie powinna zacząć się na długo przed nim. Świadome oddychanie, które towarzyszy nam na co dzień i staje się nawykiem, to narzędzie nie do przecenienia. Jak uwolnić oddech? Na początek rozluźnij brzuch i zacznij oddychać w swoim własnym, naturalnym rytmie. Znajdź oparcie dla nóg i rozluźnij ramiona.  Unikaj wstrzymywania oddechu, nabierania dużej ilości powietrza. Postaraj się nie zaciskać gardła, szczęki, mięśni twarzy. Oddychaj swobodnie, czując, jak Twoje ciało pracuje harmonijnie w swoim własnym rytmie.

   

  A później... znajdź moment na to ćwiczenie każdego dnia - dzięki temu twój odruchowy, automatyczny oddech stanie się stopniowo coraz bardziej świadomy. Ciało ci za to podziękuje!

  Jeżeli interesuje Cię tematyka okołoporodowa zapraszamy do zapoznania się z wpisem Beaty Meinguer-Jedlińskiej na temat: Idea Błękitnego Porodu.

  Beata Meinguer Błękitny Poród

  Autorem wpisu jest Beata Meinguer-Jedlińska - coach okołoporodowy, hipno-doula, inicjatorka idei Błękitnego Porodu i autorka książki „Błękitny Poród. Masz ten wpływ”.

  Więcej o naszym ekspercie przeczytasz tu: Nasi eksperci

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl