• Nowości

 • Dziecko

 • Zabawki

 • Prezenty

 • Na spacer

 • Rodzice

 • Wyprawki

 • 5% na pierwsze zakupy

 • Promocje

 • OSTATNIE SZTUKI

 • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

  6 pomysłów na zabawy podczas spaceru

  0
  jak spędzić czas z dzieckiem podczas spaceru - pomysły na zabawę

  Jak spędzić czas z dzieckiem podczas spaceru?

  Dzieci przechodzą przez różne etapy. Przez to bywa, że różnie się zachowują, nie słuchają, krzyczą, wyrywają się. Spacer kończy się tym, że ciągle mówimy nie, nie, nie. Denerwujemy się tym, że zwracamy na siebie uwagę otoczenia, a osób, które w takiej sytuacji uraczą nas „życzliwym” komentarzem, nie brakuje. Nie warto jednak się zniechęcać, w rodzicielstwie nie raz trzeba wykazać się sprytem, który pozwoli nam uzyskać właściwe zachowanie naszego dziecka, a przy tym dostarczy mu wiele frajdy. Podczas spaceru możemy wprowadzić zabawy, które będą rozwijać dziecko, a do tego zajmą je na tyle, że nawet nie przejdą mu przez myśl psoty. W tym artykule znajdziesz świetne pomysły na zabawę podczas spaceru!

  Ruch to zdrowie – poszukiwacze skarbów

  Zabawy na świeżym powietrzu poprawiają motorykę dziecka. Wyjścia, spacery są rozwijające i nie tylko dają możliwość poznania nowych miejsc, uczą także zachowania dziecka w grupie innych dzieci, czy interakcji z dorosłymi. Bardzo dobrym sposobem urozmaicającym spacer, jest zabawa w poszukiwaczy skarbów. Małe dzieci ekscytują się rzeczami dla nas, dorosłych z pozoru nieznaczącymi: ładny kamień, szyszka, kwiatek. Warto rozbudzać ich wyobraźnie i zainicjować zabawę w poszukiwaczy skarbów. Jest to wspaniały pomysły na zabawę podczas spaceru! Już w domu przed spacerem wytłumaczmy dziecku, o co chodzi, możemy wręczyć mu pudełko (może to być pudełko po butach, puszka po herbacie itp.), w którym będzie przechowywać swoje skarby.  Świetnym pomysłem na dzień, kiedy leje i nie idziemy na spacer, może być ozdobienie, przygotowanie swojego pudełka na skarby. Dziecko podczas spaceru zbiera swoje skarby, w domu chowa je do swojej tajnej skrytki. Do zabawy możemy wykorzystać gry i układanki Wspomagajki. O każdej porze roku sprawdzi się gra memory Wspomagajki 1,2,3! Pamiętam Pory roku. Grę lub jej elementy możesz zabrać na spacer. Jesienią, zimą, wiosną lub latem możesz poszukiwać z dzieckiem przedmiotów lub podstaci z kart: bałwanka, karmnika, ciepłej czapki, sanek, lodów, arbuza, kaloszy, grzybka czy okularów. Na każdą porę roku znajdziecie coś do poszukania.

  pomysły na zabawę podczas spaceru

  PKS, MPK, PKP…niezawodny pomysł na zabawę podczas spaceru

  Dla współczesnych dzieci przejażdżka komunikacją miejską, czy pociągiem to wielkie wydarzenie i radość. Współcześnie dzieci rzadko mają okazję korzystać z tego typu transportu, ponieważ większość z nas ma auta. Nawet jeżeli dla dziecka jest codziennością jazdą autobusem z pewnością przejażdżka pociągiem już nie. Nie chodzi oczywiście o kilkugodzinną podróż. Z większości miast, pociągi kursują także do pobliskich małych miejscowości. Cena takiego biletu najczęściej nie jest wyższa od kosztu przejazdu autobusem, czy tramwajem. Taka krótka podróż trwa zazwyczaj kilkanaście, czasem kilkadziesiąt minut. Jeżeli mamy blisko miejscowość, w której są atrakcje tym lepiej. Jeżeli nie po prostu wsiadamy w pociąg powrotny. Dziecko na pewno będzie zadowolone i zapamięta ten dzień na długo.

  jak spędzić czas z dzieckiem podczas spaceru

  Turyści. Poprzez zabawę poznaj najbliszą okolicę.

  Wielu z nas nie docenia miejsca, w którym mieszka. Najczęściej szukamy ekscytujących punktów poza miejscem zamieszkania, przeważnie niepotrzebnie. Sami, czasem jesteśmy znudzeni rutyną naszego codziennego życia. Nie ma się zatem co dziwić, że i dla dziecka codziennie ta sama trasa przestaje być atrakcyjna. Warto poszukać alternatyw, może się okazać, że całkiem niedaleko stoi tężnia solankowa, jest duży park, czy nowy plac zabaw. Taka zmiana na pewno zrobi dobrze nie tylko dziecku, ale także i rodzicowi. Warto też pokazać malcowi charakterystyczne miejsca  w swoim mieście, żeby mógł je poznać - piękną fontannę, rzekę, czy wieżę widokową, to nie ma znaczenia mały turysta i tak będzie zachwycony odmianą.

  Spacerowa lista - kreatywny pomysł na zabawę podczas spaceru

  Dzieci, które szybko się nudzą i lubią być aktywne, warto zajmować podczas całego spaceru. Można wprowadzić w życie „spacer z listą” i traktować to jako zabawa z dzieckiem na spacerze. Przed wyjściem z domu bierzemy kartkę papieru i notujemy, czego będziemy szukać podczas spaceru np.: czerwony samochód, poczta, autobus, dziecko na hulajnodze, skrzynka na listy. Starszy maluch sam może wykonać tę listę w domu przy pomocy rysunków (na kartce, czy na rysownicy). Wykonany spis koniecznie zabieramy ze sobą, kolejne znalezione punktu wykreślamy z listy. Wracamy do domu, dopiero kiedy wykonamy nasz plan – wykreślimy wszystkie punkty z listy. Możemy wykorzystać do tej spacerowej zabawy książeczkę i na jej podstawie przygotować listę lub zabrać ją ze sobą i szukać przedmiotów z książeczki na spacerze. Na pewno wśród książeczek tradycyjnych dla dzieci znajdą się pozycje, które idealnie sprawdzą się w tej zabawie.

  Matematyka na spacerze - zabawy podczas spaceru idealne do nauki liczenia

  Zawsze, kiedy brakuje nam pomysłu, najprostsze rozwiązania są najlepsze. Dzięki tej zabawie możemy w maluchu rozbudzić zdolności matematyczne, całkowicie przy okazji. Idąc na spacer, postanawiamy, że dzisiaj będziemy liczyć, coś, o czym zdecyduje maluch. Dzięki temu dziecko poczuje się ważne, a wybór ma w zasadzie nieograniczony. Każdego dnia możemy wybrać inny obiekt naszych obliczeń np.: zielone dachy, czerwone samochody, czy autobusy. Kiedy spacerujemy ze starszym maluchem możemy oprócz liczenia dołączyć porównywanie wielkości – dzisiaj szukamy najdłuższego płotu, który dach jest największy? Ta zabawa jest najlepszym przykładem połączenia zabawy i nauki.

  Co ja widzę? Pomysł na zabawę podczas spaceru, który rozwija myślenie i kojarzenie.

  Ten pomysł na zabawę sprawdzi się w trakcie spaceru, będzie też idealny na dalekie podróże. W tej zabawie chodzi o opisanie jakiegoś przedmiotu bez użycia jego nazwy, dziecko ma za zadanie odgadnąć, o czym mówimy. Kiedy w zabawie biorą udział starsze dzieci 4-5 lat warto, takiemu przedszkolakowi zaproponować zamianę ról i próbować odgadnąć co on widzi.

  Pamiętajmy, zawsze przedstawmy nasze plany dziecku przed wyjściem i pomysły na zabawę podczas spaceru. W ten sposób będzie znało rozkład dnia, u dzieci zwiększa to poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nasze dziecko sprawia kłopoty na spacerze, nie chce słuchać, za każdym razem przed wyjściem tłumaczymy zasady spaceru. Przedstawiamy także konsekwencje niewłaściwego zachowania i nagrody za właściwe, np. pamiętaj, dzieci, które uciekają na spacerze nie oglądają dobranocki, ale dzieci, które są grzeczne po obiedzie, zawsze dostają pyszny deser. Planując spacer jesienną porą należy pamiętać o prawidłowym ubiorze dziecka. Pisaliśmy na ten temat w niedawnym artykule: "Jak ubrać dziecko na spacer jesienią? " O przydatnych akcesoriach do wózka, które przydadzą się też podczas zabaw możesz przeczytać w artykule: "Jakie akcesoria do wózka na jesienny spacer z dzieckiem? ".

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl