• Jesienne nowości

  • Nowości

  • Dziecko

  • Zabawki

  • Prezenty

  • Na spacer

  • Rodzice

  • Wyprawki

  • 5% na pierwsze zakupy

  • Promocje

  • Sprawdź wpisy naszych ekspertów!

    Kinesiotaping dla kobiet w ciąży i po porodzie

    0
    Kinesiotaping dla kobiet w ciąży i po porodzie

    Ciąża – czas próby dla kobiecego ciała

    Podczas ciąży ciało kobiety staje się znacznie bardziej podatne na urazy. Odpowiada za to nie tylko zwiększona masa ciała, przesunięty środek ciężkości, ale też jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, o którym mało się mówi. Ciało kobiety przygotowując się do porodu, zaczyna luzować wiązadła. Najważniejsze dla przebiegu narodzin jest poluzowanie wiązadła obłego macicy, jednak żeby było to możliwe, w zasadzie każde wiązadło w ciele ulega rozluźnieniu. Właśnie dlatego, u części ciężarnych dochodzi do trwałego zwiększenia rozmiaru stopy nawet o rozmiar. Dokładając do tego zwiększoną podatność na urazy mięśniowe - winne temu są hormony - powinnyśmy mieć świadomość, że nawet kiedy w ciąży pozostajemy aktywne, należy bardzo na siebie uważać. Wybór płaskich, stabilnych butów to nie fanaberia i przewrażliwienie, a jedynie zmniejszenie prawdopodobieństwa urazu, który może przynieść negatywne skutki nie tylko w trakcie ciąży, ale także pozostawić ślad już po niej.

    Kinesiotaping – co to jest?

    Plastrowanie dynamiczne, czyli Kinesiology Taping to jedna z popularniejszych metod, którą wykorzystują fizjoterapeuci w każdej szerokości geograficznej. Twórcą tego trendu fizjoterapeutycznego jest Japończyk doktor Kenzo Kase, który specjalizuje się w chiropraktyce (kręgarstwie). To on opracował specjalną tkaninę, dzięki której leczenie może przebiegać dynamiczne - użyta do kinesiotapingu taśma jest na tyle elastyczna, że pracuje razem z naturalnym ruchem ludzkiego ciała. Oklejenie określonych partii ciała taśmami przynosi działanie przeciwbólowe i wiele innych pozytyw skutków dla m.in. mięśni, czy blizn. Możliwości zastosowania kinesiotapingu jest bardzo dużo, wykorzystuje się tę metodę w przypadku naprawdę wielu dolegliwości. Najbardziej popularną jest dysfunkcja narządu ruchu, jednak plastrowanie dynamiczne jest pomocne także w przypadku blizn, różnorodnych dolegliwości bólowych ze strony mięśni, czy stawów, taśmy pomagają także na obrzęki.

    Kinesiotaping w ciąży

    Wiele leków przenika przez łożysko, co może być szkodliwe dla dziecka w łonie mamy. Przez to możliwości leczenia kobiet ciężarnych są ograniczone – lekarz wybierający sposób terapii musi brać pod uwagę nie tylko dobro mamy, ale także jej nienarodzonego dziecka. Kiedy jednak w ciąży pojawiają się dolegliwości, warto szukać naturalnych metod pomocy. Ciąża jest szczególnym okresem, podczas którego kobiecie zazwyczaj towarzyszą pewne dolegliwości bólowe, bezpośrednio związane z jej stanem. Przyszłe mamy często skarżą się na bóle pleców w różnych odcinkach, bóle szyi, czy nawet rwę kulszową. Tutaj właśnie bardzo skuteczną i bezpieczną alternatywą dla doustnych środków przeciwbólowych są taśmy.

    kinesioterapia w ciąży i po porodzie porady

    Kinesiotaping co oznaczają kolory?

    Plastry używane w tej metodzie nie są nasączane żadnym preparatem. Nie mają także jak te popularne, dostępne w aptekach, właściwości chłodzących, czy rozgrzewających. Plastry używane w kinesiotapingu różnią się od siebie kolorami, nie ma to jednak żadnego znaczenia medycznego, jedynie wizualne – ich użyteczność i zastosowanie są dokładnie takie same bez względu na barwę, czy wzór.

    Kinesiotaping po porodzie

    Po porodzie, kiedy mama karmi piersią, także niewskazane jest stosowanie części leków, ponieważ większość z nich przenika do pokarmu. Wraz z rozwiązaniem, nie mijają wszystkie dolegliwości, po nim kobiety także skarżą się na wiele schorzeń, związanych z okolicami brzucha, w tym na mieśnie brzucha, u niektórych mam dochodzi nawet do rozejścia mięśnia prostego. Dzieje się tak najczęściej po ciążach mnogich, bardziej narażone na są także kobiety po cesarskim cięciu, czy te, które zbyt wcześnie podjęły aktywność fizyczną po porodzie. Tutaj także z pomocą przychodzi kinesiotaping.  Tejpy (taśmy) pomogą w zabezpieczeniu kresy białej.

    Kinesiotaping po cesarce

    Dolegliwości po cesarskim cięciu różnią się od tych, które odczuwają kobiety rodzące siłami natury. Cesarka to zabieg chirurgiczny, po którym zostaje blizna. Kinesiotaping po porodzie pomaga nie tylko na problemy z mięśniami (w tym na mieśnie brzucha), jest on niezwykle przydatny w przypadku blizny po cc. Taśma, którą w tym wypadku pomaga w zbliżeniu brzegów blizny i powoduje, że blizna cały czas “pracuje”, dzięki czemu można uniknąć zrostów. Kinesiotaping  wspomaga naturalny proces gojenia się blizny. Pomaga zniwelować związany z nią dyskomfort, zmniejsza odczucia bólowe, poprawia przepływ krwi i zmniejsza obrzęk. Warto pamiętać, że taśmy zakładamy dopiero w momencie wygojenia rany.

    Jak długo można nosić taśmy?

    Plastry można pozostawiać na skórze nawet kilka dni. Do ich produkcji używa się niezwykle delikatnego, hipoalergicznego kleju, dzięki czemu mogą one pozostać na tym samym miejscu nawet tydzień (w niektórych przypadkach może to być nawet dłużej). Pomimo tego, że klej jest delikatny dla skóry, jest on na tyle trwały, że w czasie tego okresu można się bez obaw kąpać, czy brać prysznic –  plastry są wodoodporne, jednak wykonane są z pozwalającej skórze oddychać bawełny. Należy jednak pamiętać, że to jak długo można nosić taśmę, w dużym stopniu jest uzależnione od tego, w którym miejscu jest ona umieszczona.

    Kinesiotaping pod okiem specjalisty

    Kinesiotaping to bardzo skuteczna, bezpieczna metoda, która może pomóc w przypadku wielu różnych dolegliwości. Dzięki temu, że może być stosowana w ciąży, połogu, czy podczas karmienia piersią jest niezastąpioną pomocą w przypadku blizny po cesarskim cięciu, nawałem pokarmu, zastojami, problemów z mięśniami, czy dolegliwości kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, że stosowanie taśm warto przeprowadzić pod okiem specjalisty w tym zakresie, ponieważ tutaj sposób jej przyklejenia, jej kierunek, a także stopień naprężenia są niezwykle istotne. 

    Na szczęście jednak istnieje wiele naturalnych technik, które mogą pomóc przyszłej mamie, a ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla maleństwa. Podobnie w przypadku okresu połogu, problemów z blizną po cesarce można liczyć na znaną od ponad trzydziestu lat metodę stosowaną w fizjoterapii – kinesiotaping.

     

    Położna instruktor fitness Patrycja Glińska

    Autorem wpisu jest Patrycja Glińska. Aktywna zawodowo i stale podnosząca swoje kwalifikacje zawodowe położna oraz instruktor fitness z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kobietami w ciąży zarówno w Szkole Rodzenia jak i na sali treningowej. Więcej o naszym ekspercie przeczytasz tu: Nasi eksperci

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl